Президент України Володимир Зеленський з робочим візитом відвідав Сполучені Штати Америки. Після зустрічі з президентом Байденом він мав виступ у Конгресі. Як влучно відзначив коментатор американського телеканалу CBS, виступ був скерований на дві аудиторії: американських законодавців, які попри погану погоду й несподіваний приїзд важливого гостя в більшості все ж змогли прибути до Капітолія, та американських громадян. Обом треба було по суті пояснити, навіщо виділяти Україні мільярди доларів. Про це переповідає прослав посилаючись на громадське.
- «Ваші гроші — не благодійність. Це інвестиція в глобальну безпеку та демократію», — такою була ключова відповідь президента України на це питання, доповнена неодноразовими посиланнями на історію Другої світової війни та нагадуваннями про те, що нинішня війна — глобальна, і від неї відмежуватись не вийде.
- Не забув глава держави згадати й про те, як мільйони українців святкуватимуть Різдво в бомбосховищах і без світла, та «світло нашої віри в перемогу не згасне». І намагався переконати, що «справедливий мир» (про який він говорив із Байденом) та віра українців у перемогу — речі сумісні. Та що тиск проти росії працює і його необхідно посилювати, адже вона вже програла війну — «війну за умови всього світу».
- І варте зауваги також те, що в промові перед обома палатами Конгресу президент України згадав і про відповідальність Ірану за допомогу росії, і навіть про становище Глобального Півдня — тема, яка не так часто звучить у промовах такого рівня.
Оцінювати промову Зеленського — річ невдячна, та за нас це зробили американські законодавці, що понад два десятки разів переривали її оваціями стоячи. Ще до виступу законодавці порівнювали її із промовою британського лідера Вінстона Черчилля в грудні 1941 року, в розпал Другої світової війни.
Символічно, що багато хто в залі додав до свого гардероба синьо-жовті елементи, а, приміром, спікерка Палати представників Ненсі Пелосі прикріпила на лацкан (синього) піджака український та американський прапори.
І, можливо, принаймні одне з наступних ключових для України рішень буде ухвалене під прапором, підписаним захисниками міста-фортеці Бахмута саме для американських законодавців.
Про справжній вплив візиту Зеленського до Вашингтона можна буде судити вже в наступному році, коли американська допомога Україні постане перед згаданими вище випробуваннями. Та як судити з негайних наслідків, то це — саме та подія, про яку не буде перебільшенням сказати, що вона була «приречена на успіх».