У середу, 8 травня, Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроект №11079-1 про мобілізацію до лав ЗСУ засуджених, інформує Proslav.
Верховна Рада ухвалила законопроект про мобілізацію засуджених
Народний депутат Олексій Гончаренко, який є співавтором документа, зазначив, що ув’язнені за нетяжкі статті мають отримати право захищати свою Батьківщину. Він наголосив, що треба дати можливість засудженими воювати, якщо вони хочуть.
Водночас Гончаренко підкреслив, що засуджені за тяжкі умисне вбивство, зґвалтування, сексуальне насильство, за злочини проти основ національної безпеки – не будуть мобілізовані.
Також ухвалення законопроекту прокоментував інший народний обранець – Ярослав Железняк. Він розповів, що ризики по антикорупції, на яких наголошував антикорупційний комітет, частково прибрали.
«Зокрема, право мобілізуватися з тюрми прибрали для депутатів та частини топ-корупціонерів (з виключеннями), а також винним у тяжких злочинах (на кшталт вбивства, зґвалтування)», – розповів нардеп.
У лютому 2024 року очільник Мінюсту Денис Малюська зазначав, що тисячі ув’язнених громадян виявили бажання приєднатися до лав ЗСУ. Міністр навів цифри й розповів, що близько 50 тисяч осіб через погашену судимість не перебувають на обліку у центрах комплектування.
Денис Леонтійович підкреслював, що громадяни із судимістю можуть бути залучені не лише до бойових дій, а й до іншої роботи, яку потребують у лавах ЗСУ. На його думку, все залежить від того, за якою статтею було засуджено конкретну людину.
Хто із засуджених не зможе мобілізуватися
В законопроекті передбачені обмеження для осіб, які вчинили певну категорію злочинів:
- Злочини проти основ національної безпеки України;
- Умисне вбивство двох або більше осіб, або поєднане із зґвалтуванням;
- Сексуальне насильство;
- Скоєння кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156/1, 258-258/6, частиною четвертою статті 286/1 Кримінального кодексу України, якщо такі судимості не погашені або не зняті в установленому законом порядку;
- Посягання на життя правоохоронців;
- Вчинення особливо тяжких корупційних правопорушень;
- Особи, які займали особливо відповідальне становище незалежно від статті злочину (міністри, депутати, їхні заступники та помічники тощо).
Мобілізація засуджених осіб буде здійснюватися за рішенням суду виключно на добровільних засадах. Особа повинна мати відповідність за станом здоров’я, а також мати понад три роки терміну перебування у в’язниці до закінчення визначеного покарання. Для мобілізації засудженого необхідне погодження командира в/ч, який і буде здійснювати адміністративний нагляд за такими особами. Мобілізовані засуджені будуть проходити службу у спеціальних підрозділах.
Нагадаємо, всі чоловіки від 18 до 60 років зобов’язані оновити свої дані.