Відповідальність за самовільне залишення частини: начальник ТЦК пояснив, як після СЗЧ повернутися на службу до іншого підрозділу

У серпні 2024 року Верховна Рада скасувала кримінальну відповідальність за дезертирство або самовільне залишення військової частини (СЗЧ), якщо військовий зробив це вперше. Що кваліфікується як СЗЧ, яка відповідальність за це передбачена та що відбувається за умови добровільного повернення на службу, дізнався Proslav.

Відповідальність за самовільне залишення частини: начальник ТЦК пояснив, як після СЗЧ повернутися на службу до іншого підрозділу

У коментарі нашому виданню т.в.о начальника І відділу Бориспільського РТЦК та СП Іван Шкуропацький розповів, що військовослужбовці, які самовільно залишили частину, мають можливість поновитися на службі та повернутись до попереднього місця служби або ж продовжити служити в іншому підрозділі Сил оборони.

− На передовій складаються різні ситуації. Але завжди можна знайти вихід. До мене періодично звертаються люди, які пішли в СЗЧ, і хочуть повернутися на службу. Можна звернутися до ТЦК, можна напряму до Військової служби правопорядку. Якщо людина за власним бажанням повернулася на службу, вона звільняється від кримінальної відповідальності. Спочатку військового направлять до батальйону резерву, далі його особову справу можуть скерувати в нову частину. В ту частину, де він служив, він уже не потрапить. Може, в нього з командиром не склалися стосунки − все буває, всі ми люди в першу чергу. Всім буває страшно і я нікого не засуджую, − пояснив Іван Павлович.

т.в.о начальника І відділу Бориспільського РТЦК та СП Іван Шкуропацький

Водночас у Telegram-каналі 47-ї ОМБр повідомили, що усього за два дні бригада отримала майже сотню заявок від бійців, які хочуть повернутися з СЗЧ.

Там заявили, що рекрутери фізично не встигають поспілкуватися з кожним, адже під час телефонної розмови паралельно набирають ще десятки номерів. Аби зменшити навантаження на колцентр, у бригаді створили чат-бот в Telegram.

Як повернутися на військову службу після СЗЧ

Відповідно до закону № 3902-IX особа, яка вперше вчинила дезертирство або СЗЧ, може добровільно звернутись з клопотанням до слідчого, прокурора або суду з наміром повернутися до цієї ж або іншої військової частини, або до місця служби для продовження її проходження. Однак для цього командир військового підрозділу або місця служби має дати письмову згоду на продовження служби такою особою.

Після цього суд зобов’язує своєю ухвалою поновити звільнену особу на службі в військовій частині або відомстві, що вказані в цій ухвалі. Особа має прибути до відповідного місця проходження служби протягом 72 годин.

Дія контракту особи, яку поновили на військовій службі після вчинення дезертирства або СЗЧ, продовжується з дня її прибуття в місце проходження служби. З цього ж дня поновлюються виплата грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством України.

Права на поновлення військової служби після дезертирства або СЗЧ не мають особи, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні:

Яке покарання передбачається за СЗЧ

Відповідно до статті 407 ККУ, самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем настає у разі нез’явлення його вчасно без поважних причин на службу в разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу.

Залежно від терміну самовільного залишення частини змінюються запобіжні заходи та покарання:

Нагадаємо, керівник І відділу Бориспільського РТЦК провів нараду з головами громад.

Exit mobile version