Під час сесії міської ради 23 травня секретар Лідія Оверчук розповіла про порядок обрання старости старостинського округу. Вона пояснила, що в українському законодавстві відбулися зміни, тому й процедура буде відбуватися інакше, передає Proslav.
«Для того, щоб нам обрати старосту старостинського округу необхідно затвердити порядок. Згідно законодавства відбулися зміни. Тепер старосту обирають шляхом обговорення», – пояснила Лідія Миколаївна.
Вона додала, що за рекомендацією приймається розпорядження міського голови щодо кандидатури. Після цього, протягом двох тижнів проводиться обговорення, створюється комісія, збираються підписні листи із тих жителів старостинського округу, які входять до цього старостату і ті, які мають право голосу.
«Для того, щоб обрати старосту необхідно, щоб 20% від тих, хто має на це право, поставили свої підписи. Потім проводиться громадське обговорення. На нього запрошується кандидатура. Хто не встиг поставити підпис, у період обговорення – матиме право ще підписати лист під час обговорення. Тільки після цього подається на затвердження ради», – розповіла пані Оверчук.
За кандидатуру старости має право голосувати житель старостинського округу і та людина, яка має право голосу. Тобто той, хто досяг 18-річного віку.
«Якщо кандидатура не погоджена – її знімають з розгляду і процедура починається з початку. Та кандидатура, яка брала участь у цьому обговоренні вже не може ще раз подаватися», – зауважила Лідія Миколаївна.
Порядок затвердження старости старостинського округу
Згідно частини першої статті 541 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» староста затверджується радою (сільською, селищною, міською) на строк її повноважень за пропозицією голови, що вноситься за результатами громадського обговорення, проведеного у межах відповідного старостинського округу.
Кандидатура старости вноситься на громадське обговорення головою (сільським, селищним, міським) та вважається погодженою з жителями відповідного старостинського округу, якщо в результаті громадського обговорення отримала таку підтримку у старостинському окрузі:
- З кількістю жителів до 1500 – понад 20% голосів жителів від загальної кількості жителів відповідного старостинського округу, які є громадянами України і мають право голосу на виборах;
- З кількістю жителів від 1500 до 10 тисяч – більше 17% голосів;
- З кількістю жителів від 10 тисяч до 20 тисяч – понад 14% голосів;
- З кількістю жителів від 20 тисяч до 30 тисяч – більше 10% голосів;
- З кількістю жителів більше 30 тисяч – понад 7% голосів жителів від загальної кількості жителів відповідного старостинського округу, які є громадянами України і мають право голосу на виборах.
За результатами проведеного громадського обговорення кандидатури старости складається протокол, який має містити такі відомості:
- Дата (період) і місце проведення громадського обговорення;
- Кількість жителів відповідного старостинського округу, які є громадянами України і мають право голосу на виборах;
- Відомості про кандидатуру старости;
- Кількість учасників громадського обговорення, які підтримали відповідну кандидатуру, із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності), числа, місяця і року народження, серії та номера паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України – для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), що засвідчується підписом таких учасників.
Кандидатура старости відповідного старостинського округу, не підтримана сільською, селищною, міською радою, не може бути повторно внесена для затвердження в цьому старостинському окрузі протягом поточного скликання відповідної сільської, селищної, міської ради.
Нагадаємо, на початку квітня староста села Гайшин Олександр Якуба написав заяву на звільнення. Після цього, на засіданні сесії Переяславської міськради депутати підтримали його звернення.