Від початку воєнного стану на території України гостро постало питання отримання соціальних допомог. Кабінет Міністрів України в даних умовах адаптував механізм отримання соціальних виплат по всій території України, зокрема на тимчасово окупованій частині України та в регіонах ведення активних бойових дій. З 1 січня не всі соціальні допомоги продовжать автоматично – частині її отримувачів потрібно буде знову звернутися до органів соціального захисту. Зокрема, це стосується одиноких матерів.
Кого це стосується? Право на таку допомогу мають: одинокі матері, одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини; вдова та вдівець з дітьми, мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими було розірвано до дня смерті, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Як це працює? Допомога на дітей одиноким матерям призначається на кожну дитину з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, – до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Допомога на дітей одиноким матерям надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Розмір прожиткового мінімуму на дітей з 1 січня 2023 році становить: для дітей віком до 6 років – 2272 грн; для дітей віком від 6 до 18 років – 2833 грн.
Які документи треба? Заяву про призначення соціальної допомоги; декларацію про доходи; довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідку про народження, видану виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку; копію свідоцтва про народження дитини; рішення про усиновлення дитини (для усиновлювачів); копію свідоцтва про смерть одного з подружжя та довідку про те, що вони не отримують на дітей зазначені пенсії та державну соціальну допомогу (для матері (батька) дітей у разі смерті одного з батьків, яка (який) не одержує на них пенсію в разі втрати годувальника (за необхідністю).
Подати документи для отримання допомоги можна як за зареєстрованим, так і за фактичним місцем проживання. Вона розглядається 10 днів. Для подачі документів на отримання допомоги необхідно звернутись до Центру надання адміністративних послуг. У Переяславі він знаходиться за адресою вул. Богдана Хмельницького, 27/25.