У квітні починається сезон високої активності кліщів, які полюють на котів і собак. Цих дрібних паразитів дуже легко підчепити: зазвичай вони перебувають у траві, а потім переповзають на шерсть тварини, чіпляючись до кровоносних судин. Видання УНІАН розповіло, як захистити своїх домашніх улюбленців, передає Proslav.
Власники улюбленців після прогулянки в траві повинні періодично оглядати своїх тварин на можливу наявність паразитів. Спочатку кліща досить складно виявити, оскільки він дуже малий, але через деякий час паразит набирається кров’ю і стає схожим на папілому. Головне – вчасно помітити комаху й дістати, щоб запобігти зараження, зокрема, хворобою Лайма.
Звісно, найкраще не допустити паразита до тіла тварини, для цього необхідно вчасно проводити профілактику. Йдеться переважно про спеціальні препарати, які продають у ветаптеках:
- нашийники;
- краплі;
- спреї;
- таблетки;
- шампуні.
Які є краплі від кліщів для котів і собак
Краплі потрібно наносити на холку тварини точково дозатором або піпеткою. Перевага крапель у тому, що вони не впливають на роботу внутрішніх органів тварини, оскільки мають тільки поверхневу дію. Головне – простежити, щоб тварина не злизала рідину до того, як вона вбереться в шкіру. Також тварину не можна купати протягом двох діб. Засіб від кліщів має проникнути в шкіру, сконцентруватися в сальних залозах, а потім виділятися на поверхню разом із жировим секретом.
Недолік крапель – досить обмежений термін дії. Через місяць після обробки тварини процедуру потрібно провести знову.
Ці краплі від кліщів для котів і собак популярні в Україні:
- Superium Nevertix (для собак);
- Elanco (Bayer) Advantix (для псів);
- KRKA “Селафорт” (для котів).
Які є таблетки від кліщів для собак і котів
Таблетки для захисту від паразитів вважаються дуже ефективними: після потрапляння в кров діюча речовина починає працювати через лічені години. Більшість виробників роблять такі таблетки жувальними, тому згодувати їх тваринам нескладно.
Переваги таблеток від кліщів у тому, що тварину можна купати, вони діють від 4 до 12 тижнів, захищають все тіло улюбленця.
Недоліки таблеток – вони можуть спровокувати побічні ефекти, наприклад, свербіж, пронос чи блювоту. Також цей засіб порівняно недешевий.
Такі таблетки від кліщів для тварин популярні в Україні:
- Boehringer Ingelheim NexGard (для собак);
- Zoetis “Сімпаріка” (для псів);
- Superium “Панацея” (для котів).
Зверніть увагу, що перед початком приймання таблеток краще порадитися з ветеринаром.
Як працює спрей від кліщів для котів і собак
Спрей починає діяти миттєво. Деякі спреї здатні захищати тварину впродовж місяця, а деякі діють лише тиждень. Якщо їх неправильно розпорошувати, можуть отруїтися і тварина, і господар – це серйозний недолік цього засобу. Балончик зі спреєм може досить швидко закінчитися і доведеться витратитися на новий.
Ці спреї від кліщів популярні в Україні:
- Superium “Спрей” (для котів і собак);
- Palladium Extra Safe (для псів і котів);
- Beaphar Spot (для собак).
Як доповнення до крапель, таблеток чи спрею можна використовувати нашийник від кліщів. Він починає діяти через кілька днів після того, як його одягли на тварину, і здатен захистити від паразитів тільки невелику зону тулуба – голову й шию. Крім того, нашийники не можна носити маленьким тваринам, вагітним чи тим, які годують.
Якщо тварину вкусив кліщ, ви можете помітити такі симптоми:
- висока температура у тварини;
- поява в’ялості;
- відмова від корму та води;
- сечовипускання з краплями крові.
Як витягнути кліща у собаки чи кота пінцетом
Впоратися з цим завданням можна кількома способами:
- за допомогою пінцета;
- за допомогою нитки;
- за допомогою спеціального інструменту.
Перед процедурою необхідно надіти рукавички і все продезінфікувати спиртом чи антисептиком.
Зверніть увагу, що кінчики пінцета мають бути тонкими, щоб не розчавити паразита.
- акуратно затисніть кліща пінцетом біля основи шкірного покриву;
- плавно й повільно потягніть інструмент вгору;
- не можна силою виривати кліща чи крутити його, інакше у тілі тварини може залишитися його частина.
Як дістати кліща у собаки або кота ниткою
Обробіть нитку, потім зробіть із неї вузол і затягніть біля основи шкірного покриву так, щоб у вас залишалися два її кінці, які досить зручно тримати. Скрутіть кінці нитки і після цього тягніть паразита вгору і при цьому качайте в різні боки, але не скручуйте. Потрібно робити легкі рухи.
Як витягнути кліща тік-твістером
Є інструмент, яким можна викрутити паразита, його називають тік-твістер – він схожий на вилку з двома зубами, яку зігнули. Ним потрібно підчепити й витягнути кліща викручуючими рухами. Розмір потрібно підбирати залежно від величини кліща.
Ветеринари застерігають не витягувати кліща за допомогою олії, бо олія може вбити паразита, а він перед знищенням здатен випустити отруту і заразити тварину інфекцією.
Якщо у тілі тварини залишилася частина кліща, діяти треба швидко й обережно. Найкраще – звернутися до ветеринара. Але, якщо зробити це найближчим часом можливості немає, можна зробити це самотужки.
Для цього можна використовувати пінцет з тонкими кінчиками або звичайну голку. Підручні засоби перед використанням обов’язково потрібно обробити антисептиком чи спиртом і одягти рукавички.
Як дістати частину кліща в домашніх умовах:
- пінцетом необхідно захопити частину паразита, що залишилася, і буквально викручувати її з тіла, не змінюючи напрямок рухів;
- голкою потрібно працювати трохи інакше: уявіть, що видаляєте з тіла звичайну скалку. Важливо витягти всі частини, які залишилися в тулубі тварини.
Якщо ви не дістанете паразита, він відпаде сам тоді, коли нап’ється крові. Але в такому разі, якщо кліщ був чимось інфікований, він зможе заразити тварину. Тому паразитів необхідно якомога швидше діставати з тулуба тварин.
Витягнутого паразита радять не утилізувати, а відвезти до клініки, щоб його перевірили і призначили лікування, якщо він був переносником якоїсь хвороби.
Слідкуйте за станом тварини після того, як її вкусив кліщ. Вас має насторожити, якщо:
- біля місця укусу утворився набряк;
- на тулубі з’явилися розчесані до крові місця;
- тварина почала часто дихати чи кашляти;
- стала випадати шерсть;
- тварина почала багато пити;
- улюбленець почав відмовлятися від води чи їжі.