З 1 лютого українські банки запровадять нові ліміти на перекази коштів на картки, в тому числі за реквізитами IBAN. Місячний ліміт складе від 50 до 150 тисяч гривень в залежності від “рівня ризику” клієнта. Відповідні положення містить меморандум, підписаний українськими банками.
Банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (зокрема зарплатних клієнтів та інших клієнтів з підтвердженими доходами), а також волонтерів, ідентифікованих надавачем платіжних послуг згідно з вимогами постанови Правління НБУ від 24.02.2022 № 18.
Нові ліміти на перекази між картками – гайки затягуються
Якщо ж документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов’язуються встановити ліміти (поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN) на операції:
- з 01.02.2025 – для клієнтів “високого” рівня ризику встановлювати ліміт в сумі до 50 тис. грн/міс;
- для клієнтів “середнього” та “низького” рівнів ризику – відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації:
- з 01.02.2025 – в сумі до 150 тис. грн/міс;
- з 01.06.2025 – в сумі до 100 тис. грн/міс.
В описаному тексті згадуються клієнти високого, середнього та низького рівнів ризику, але критерії їх визначення не наводяться. Однак, є кілька ключових положень, які можуть стосуватися оцінки ризиків клієнтів:
- Належна перевірка клієнтів на етапі встановлення ділових відносин.
- Моніторинг фінансових операцій відповідно до наявної інформації про клієнта та характер здійснюваних операцій.
- Ризик-орієнтований підхід, який включає:
- Аналіз фінансової поведінки клієнтів.
- Виявлення ознак нехарактерної фінансової поведінки.
- Протидію схемам шахрайства, викраденню коштів та “дропам”.
- Обмін інформацією між банками, що дозволяє виявляти підозрілі операції та клієнтів із ознаками сумнівної діяльності.
Нагадаємо, що з 1 жовтня минулого року НБУ на пів року ввів тимчасовий ліміт для карткових переказів між фізособами на суму 150 000 грн на місяць лише для вихідних платежів, тепер умови стають ще жорсткішими.
Збільшення податків та закриття ФОПів
З 1 січня 2025 року в Україні набули чинності зміни в оподаткуванні для ФОП, зокрема запроваджений військовий збір для всіх груп платників єдиного податку, та зобовʼязання сплати ЄСВ усіма групами підприємців. В грошовому еквіваленті для 2 групи ФОП це підвищення приблизно з 1500 грн до майже 5000 грн на місяць.
Це спричинило, що на кінець грудня закрилося 250 тисяч ФОПів, майже 10% – після підписання закону про підвищення податків, про це тоді писало видання “Економічна правда”.
Важко повірити, що підприємці дійсно припинять свою діяльність, яка несла їм хоч якийсь прибуток, а не шукатимуть шляхи обходу збільшеного оподаткування та лімітів карткових переказів НБУ наприклад у криптовалюті.
Додаткові надходження у бюджет
За попередніми розрахунками, запровадження підвищених податків у 2025 році має принести до державного бюджету України додаткові 141 млрд гривень. Ці кошти критично важливі для забезпечення обороноздатності країни та підтримки її функціонування. Втім, наскільки ефективними виявляться такі зміни, покаже лише час.
Також з 1 лютого запровадять новий тариф для домогосподарств, які використовують електрику для опалення.