З нагоди річниці звільнення Київщини, у Переяславі показували мініфільми про деокуповані території і спілкувалися з їх творцями

Минув рік відтоді, як безстрашний український народ вигнав окупантів із Київської області. З цієї нагоди, 3 квітня 2023 року у Переяславському центрі культури і мистецтв відбувся урочистий захід, в ході якого присутні переглядали відеоматеріали про наслідки перебування росіян в деокупованих населених пунктах.

З нагоди річниці звільнення Київщини, у Переяславі показували мініфільми про деокуповані території і спілкувалися з їх творцями

Proslav також відвідав урочистості, розповідаємо як це було.

«Бородянка, Буча, Ірпінь, Гостомель, Мощун – населені пункти Київщини, які першими зустріли війну. Там точилися запеклі бої. Та попри все, вони не скорилися. Не скорилися і люди. Вони витримали і відбили наші міста. Ворог на повну відчув, що таке українська лють та сила. Україна може перемогти в цій війні. Ми побачили самі, на що здатні. Це все стало можливим завдячуючи тим людям, хто з перших днів війни став на захист нашої держави», – розпочала урочистості незамінна ведуча місцевих заходів Влада Черненко.

незамінна ведуча місцевих заходів Влада Черненко

Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять про мирних українців, яких вбили російські окупаційні війська, а також Захисників і Захисниць, які віддали свої життя за наше мирне майбутнє.

Після цього до слова була запрошена заступниця голови Переяславської міської територіальної громади Оксана Степаненко, яка відмітила: «З початку квітня 2022 року багато ЗМІ фільмували все, що могли, з територій, які звільнилися, тому що надзвичайно важливо передати іншим той біль і ті втрати, які там відбувалися. Моя бабуся говорила, що жахіття – це коли наступ. Але жахіття жахіть – це окупація».

заступниця голови Переяславської міської територіальної громади Оксана Степаненко
заступниця голови Переяславської міської територіальної громади Оксана Степаненко

Вона пригадала ті страшні картини, які залишили по собі окупанти, і розповіла, що, на превеликий жаль, не усім її знайомим вдалося вижити. Тож пані Оксана щиро подякувала тим, хто зміг зафільмувати наслідки окупації. Адже завдяки цьому ми зможемо розповісти наступним поколінням що таке війна і що таке «рускій мір». Зокрема, вона висловила вдячність і журналістам Proslav, які на початку квітня 2022 року відвідували звільнені від окупантів населені пункти і знімали про це сюжети.

У ході заходу, талановиті переяславці виконували надзвичайно зворушливі вірші і композиції, а кульмінацією урочистостей став перегляд мініфільмів про те, що залишили після себе росіяни на території Київщини.

Ведуча запросила на сцену відеографів, які завітали в Переяслав, аби презентувати свої роботи: Сергія Шкрібу, який прожив 19 років на території рф, але нині є щирим патріотом України і робить усе можливе задля наближення нашої Перемоги, а також Руслана Щербатюка, жителя села Мила, яке цілий місяць знаходилося на лінії зіткнення. Вони розповіли, з чого для них розпочалася повномасштабна війна і як разом зі своїми рідними переживали перші дні вторгнення. На жаль, їм довелося на власні очі бачити ворожі ракети, російські танки, чути вибухи, до яких з часом звикли навіть діти.

Руслан Щербатюк з сім’єю повернувся в своє село на другий день після звільнення від окупації, тому що не міг дочекатися, коли нарешті знову побачить рідну домівку.

«Це було велике щастя, коли ти бачиш свій будинок – без вікон, з вирваними дверима і частково підірваним дахом, але він ЦІЛИЙ. Ти падаєш на коліна і тобі хочеться цілувати рідну землю. Я не знаю, як передати це відчуття», – ділиться пан Руслан.

І Шкріба, і Щербатюк висловили свою щиру любов до України і надію на те, що зовсім скоро ми все ж переможемо.

"На лінії вогню🔥 село Мила, Київська область. Трагедія сім'ї Кухельних.
Один з фільмів Сергія Шкріби та Руслана Щербатюка

Також до слова запросили начальника відділу культури і туризму Переяславської міської ради Валентина Шуткевича, який також висловив слова вдячності команді Proslav, зокрема Олегу Чемерису і Олександру Артюху.

начальник відділу культури і туризму Переяславської міської ради Валентин Шуткевич
начальник відділу культури і туризму Переяславської міської ради Валентин Шуткевич

«Коли Олег і Олександр запропонували поїхати на деокуповані території, де вони відзняли прекрасні фільми і показали справжні жахіття того, що там відбувалося, я без вагань відгукнувся. Ми сіли в автомобіль, завантажили благодійну допомогу, разом там провели день. Були в трьох селах, результатом чого і стали ці сюжети. Хлопці, те, що ви робите, це дуже важливо. Здавалось би, минув рік, але це вже історичні кадри і вони залишаться для прийдешніх поколінь. Хочеться, аби їх побачили якомога більше людей», – наголошує Шуткевич.

Співзасновник Proslav Олег Чемерис
співзасновник Proslav Олег Чемерис

Співзасновник Proslav Олег Чемерис також поділився своїми спогадами з перших днів широкомасштабної війни. Про це він уже розповідав в інтерв’ю для Переяслав.City.

Ділимося сюжетами нашої команди про звільнені від окупантів населені пункти Київщини:

Звільнена від окупантів Великодимерська громада
Лук’янівка, Рудницьке, Перемога. Ті, хто пережив окупацію

Саме завдяки таким сюжетам світ дізнався, на які звірства готові піти війська рф. Про ці воєнні злочини мають знати всі, тож щиро дякуємо тим, хто висвітлює всю правду про війну в Україні, а також всім, хто робить свій внесок у наближення нашої Перемоги.

Exit mobile version