У Переяславському відділі державної виконавчої служби розповіли, скільки штрафів, виписаних територіальним центром комплектування (ТЦК), примусово стягнули у минулому році, повідомляє Proslav.
![За рік переяславська виконавча служба стягнула більше 700 тис грн з боржників, які не сплатили штрафи від ТЦК](https://proslav.info/wp-content/uploads/2025/02/shtraf-1200x630.jpg)
Протягом 2024 року Бориспільський РТЦК та СП направив на примусове виконання до Переяславського відділу державної виконавчої служби 179 адміністративних постанов на суму 3 млн 693 тис 600 гривень.
За повідомленням очільника відділу Григорія Соколова, за період 2024 року було фактично виконано 63 постанови Бориспільського РТЦК та СП на суму 718 тис 600 гривень. Тобто було примусово стягнено 35% виписаних штрафів.
Григорій Соколов наголосив, що до боржників, які не сплатили адміністративні штрафи згідно з постановами ТЦК, вчиняються примусові дії згідно Закону України «Про виконавче провадження». Йдеться про накладення арешту на рухоме та нерухоме майно боржника, блокування карткових рахунків, примусове списання коштів з карткових рахунків, направлення постанов на підприємство для стягнення із заробітної плати, оголошення в розшук транспортних засобів.
Штраф від ТЦК у 2025 році
Згідно з постановою Кабміну №1487, військовозобов’язані чоловіки і жінки зобов’язані перебувати на військовому обліку, повідомляти ТЦК про переїзд, працевлаштування та зміну сімейного статусу, прибувати центр комплектування за викликом. За невиконання обов’язків їм загрожує штраф.
Таким чином, штрафи можуть нарахувати за:
- не оновлення даних (якщо їх не можна отримати з державних реєстрів);
- не постановку на військовий облік (зокрема й жінок-медиків та юнаків віком 17 років);
- псування або втрату військово-облікових документів;
- відмову від проходження ВЛК;
- не повідомлення ТЦК про переїзд, працевлаштування та інші зміни особистих даних;
- неявку за повісткою (при цьому рекомендований лист із повісткою вважається врученим, навіть якщо призовник його не отримував особисто).
Штрафи за неявку за повісткою нараховують навіть у тому разі, якщо особа, яка їх отримала, має відстрочку від мобілізації або інвалідність. Розмір штрафів:
- від 17 000 до 25 500 гривень – для громадян;
- від 34 000 до 59 000 гривень – для посадових і юридичних осіб.
Штраф має бути сплачений не пізніше ніж через 15 днів від дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови – щонайбільше через 15 днів від дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати постанова передається до виконавчої служби й штраф подвоюється. Тоді державним виконавцем вживаються заходи примусового виконання рішень. Ухилянту можуть заблокувати банківські рахунки для примусового вилучення грошей. За суми штрафу 160 000 гривень і більше порушникам загрожує конфіскація житла.
Якщо у боржника немає коштів та інших цінностей, тоді арешт може бути накладений на майно. Якщо боржник володіє майном разом з іншими особами, стягнення звертається на його частку, що визначається судом за поданням виконавця.
Як перевірити, чи є штраф від ТЦК
ТЦК може виписувати штраф заочно, не повідомляючи військовозобов’язаного. При цьому громадянину варто якнайшвидше сплатити штраф, поки сума не подвоїлася. Є кілька способів перевірити наявність штрафу від військкомату:
- Opendatabot. Можна дізнатися, чи відкрито виконавчу справу, якщо ввести ПІБ і дату народження у відповідному полі. Функція платна і коштує 99 гривень.
- Дія. Можна побачити несплачені штрафи в розділі “Послуги” – “Вчинення заходів щодо штрафів за порушення правил військового обліку”.
- Єдиний реєстр боржників. Можна дізнатися про штраф, якщо ввести особисті дані, функція безкоштовна.
Сплатити штраф можна через онлайн-застосунок банку за реквізитами, зазначеними у постанові, або в касі банківського відділення.
Нагадаємо, в Україні медпрацівники зобов’язані пройти навчання з надання психологічної допомоги.