З нагоди третьої річниці звільнення Київщини у мистецькій галереї Переяславського Центру культури і мистецтв відкрилася експозиція «Третя весна». Виставку військової ікони особисто презентував її автор – художник та військовослужбовець Сергій Герасименко, повідомляє Proslav.

Сергій Герасименко – відомий український художник-монументаліст та іконописець. З перших днів повномасштабного вторгнення він долучився до лав територіальної оборони Києва. Війна диктує свої реалії, і митець почав створювати роботи на незвичних матеріалах – дошках від ящиків з-під боєприпасів, уламках снарядів, фактично на «уламках війни».

Захисник із позивним «Художник» навіть під час служби у Збройних Силах продовжує творити: будь-яка дощечка в його руках перетворюється на шедевр. Він трансформує знаряддя смерті у сакральне мистецтво, надаючи йому світлого, духовного значення.
В експозиції виставки представлені чотири десятки ікон. Суворі лики святих стали свідками жахливих подій війни. Роботи виконані в аскетичній кольоровій гамі, що передає контраст між життям і смертю. Художник зазначив, що кожна ікона має свою окрему історію.
– Кожна ця дошка дійсно з історією, яку я намагаюся зберегти. Це кришки і дно від ящиків, у яких зберігалися набої, тому на них залишилися відповідні позначки. Є й дошки від піддонів, на яких привозили допомогу та їжу. Спочатку не було бажання малювати, усі свої попередні роботи я віддав на аукціон для підтримки Добробату. Потім була пауза. Коли загинув мій побратим і кум, я почав малювати знову – в пам’ять про нього. Ті роботи поєднані зі шматків. Це символ того, що коли ми тримаємося купи, ми – сила, – поділився митець, ледь стримуючи сльози.
Дотримуючись традиційних канонів Візантійської школи та надихаючись народною іконою, Сергій Герасименко осучаснив класичні образи святих. Багато своїх робіт він передав волонтерам, а виручені кошти спрямували на потреби ЗСУ.
На церемонію відкриття завітала посестра Сергія Герасименка, захисниця 204-го батальйону ТрО Києва з позивним «Аята» – пані Інеса:
– У мене не було сумнівів, чи йти захищати Київ, бо в мене троє онуків. Сергій та багато інших людей прийшли й чинили спротив, і завдяки цьому ми вистояли. Я навіть не знала, що поруч зі мною воює геніальний художник. Якось випадково заглянула в комірчину і побачила, що він драє ці дошки. Звідки він брав сили й натхнення – не знаю. Він дуже скромний. Одного разу, коли ми були на чергуванні в Костянтинівці, стався приліт С-300. Воронка – 20 метрів у діаметрі, 10 метрів у глибину. Не знаю, як ми вижили, це диво. Можливо, тому, що Сергій – іконописець, і це нас врятувало.
З вітальним словом виступила заступниця міського голови Оксана Степаненко:
– До війни я знала, що до Покрови моляться дівчата, щоб вийти заміж, а бабуся молилася до Пантелеймона-цілителя, щоб діти не хворіли. Сьогодні я дізналася, що ікони можуть бути оберегом для наших захисників. Над Україною є всевидюче око, і ми знаємо, що Бог із нами. Спасибі, що Бог дав вам талант, а ви його зберегли і змогли зворушити нас своїм мистецтвом.
Ректор Університету Григорія Сковороди у Переяславі Віталій Коцур наголосив, що ікони, як і в давні часи, залишаються символом віри, непохитності духу та захисту українського воїнства:
– Це відображення сучасних реалій через духовність. І в мирний, і у воєнний час для українців велике значення має релігія, духовність. Ми сильні духом, і через мистецтво та історію демонструємо свою незламність.
Своїми враженнями від виставки поділилися професійні художники – живописець, викладач Переяславського університету Роман Мотузок та іконописець, ветеран війни Олександр Задорожній. Виставку також відвідав священнослужитель ПЦУ Іван Будняк:
– У церкві безліч ікон, і дуже важливо, щоб ікона передавала суть особистості. Дивлячись на неї, ми звертаємося до першообразу. Це не ідоли – ми через ікони звертаємося до святих і до Бога, просимо про допомогу. Ви творите велике мистецтво і водночас нагадування про духовне.
Начальник відділу культури і туризму Валентин Шуткевич розповів, що створити у галереї атмосферу військового бліндажу допомогли трудівниці, які три роки поспіль плетуть маскувальні сітки для наших захисників. Вручив подяки волонтеркам клубу мікрорайону Трубайліка та Гланишівського СБК.
Під час відкриття виставки також відзначили досягнення воїнів-земляків. Нещодавно команда ветеранів із Переяславської громади взяла участь у ІІ турі Всеукраїнських змагань «Сильні України». Оксана Степаненко вручила подяки та подарунки Богдану Бутовичу, Володимиру Гетьману, Андрію Дем’янчуку, Назару Лук’яненку, Артему Лук’яненку, Юрію Яременку, Микиті Бордуну та Сергію Вакуленку.
На згадку про Переяслав Сергію Герасименку вручили альбом, присвячений творчості видатної мисткині Ганни Самутіної. Виставка «Третя весна» триватиме до 22 квітня 2025 року. Вхід вільний.
Нагадаємо, до річниці визволення Гостомеля переяславські артисти подарували мешканцям міста-героя творчий вечір.