За умов повномасштабної війни своєчасний доступ до інформації рятує життя. Віднедавна українці наново відкрили для себе месенджер Telegram з його чат-ботами, які стали незамінними помічниками під час бойових дій. Ці чати корисні і для цивільних, і для наших захисників, та й взагалі для боротьби в протистоянні з путінськими орками.
ProSlav розповідає про найкорисніші чат-боти в Telegram, які можуть допомогти українцям у складний час.
Загальна іструкція. Користуватися чат-ботами досить просто: треба встановити Telegram, перейти за необхідним посиланням і дотримуватися вказівок програми. У Міністерстві цифрової трансформації склали перелік корисних чат-ботів, які варто використовувати в період війни.
Готовий до всього
@Hotovyi_do_vsioho_bot – це бот, де зібрані рекомендації з підготовки та правила поведінки в разі військового вторгнення. Тут можна знайти інформацію про те як вижити цивільному (як спланувати переїзд з сім’єю або як захистити дім, якщо плануєте залишатися в місті); йти захищати країну (де вступити в територіальну оборону та ЗСУ, навчання стрільбі, курси бойової підготовки); небезпечні ситуації (як реагувати на сирену і повідомлення з різних каналів зв’язку); інформаційна безпека (де шукати перевірену інформацію, як переконатися в її достовірності) та що підготувати й купити (як убезпечити будинок і зібрати тривожну валізку, аптечку; як підготувати домашніх тварин).
Турботник.
@turbotnyk_bot – чат-бот для допомоги переселенцям, який цілодобово дає змогу отримати інформацію та отримати тимчасову домівку й потрібні речі в ЦНАПах, що працюють як пункти турботи.
STOP Russian War.
@stop_russian_war_bot – офіційний бот, за допомогою якого треба повідомляти про переміщення диверсантів, військ і ворожої техніки. Ця інформація передається у відповідні штаби реагування. У разі перебоїв у роботі цього бота, інформацію можна надсилати на Telegram-акаунт – @stop_russian_war.
Народний месник.
@ukraine_avanger_bot – спеціальний бот кіберполіції, куди можна повідомляти про виявлені позначки, які окупанти залишають на дорогах, а також ділитися інформацією про пересування загарбницьких сил.
StopRussia.
@stopdrugsbot – збирає пропагандистські Telegram-канали, YouTube-канали, Facebook-групи, Instagram-профілі в одному місці. За допомогою бота можна заблокувати канали в Telegram і YouTube, а також Facebook-групи та Instagram-профілі, які поширюють дезінформацію, а також повідомляють про місцеперебування військ ЗСУ. Що більше людей заблокують такі канали, то більше ймовірності, що вони припинять свою роботу.
Дитина не сама.
@dytyna_ne_sama_bot – бот для допомоги дітям у воєнний час. Передбачений для випадків, якщо батьки загубили дитину, а також якщо бажають тимчасово прихистити дитину у своїй сім’ї. Окрім того, за допомогою бота можна звертатися, якщо ви знайшли дитину без супроводу дорослих, вам відомі міжнародні організації, які готові прихистити українських дітей, ви маєте інші питання щодо дітей. Бот створили представники дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, Офісу Президента України, Міністерства соціальної політики України.
SaveUA.
@saveua_bot – цей бот допоможе вам знайти волонтерів у вашій області або навпаки – дасть можливість надати допомогу. Тут можна знайти чи запропонувати харчові продукти, транспорт, паливо, прихисток тощо.
Нам по дорозі.
@nampodorozi_bot – бот допомагає українцям з автівками та людям, які не мають транспорту, знайти одне одного, щоб пересуватися разом.
Прихисти українців.
@shelter_for_ukrainians_bot – цей бот допомагає людям знайти притулок і налагоджує зв’язок з тими, хто може його надати.
Волонтерська гаряча лінія.
@VolunteersHotlineBot – цей бот створений для допомоги військовим і населенню України. Гаряча лінія для волонтерів, де можна запропонувати свою допомогу або отримати її.
Джгут 2.0
@fastaid_bot – віртуальний помічник з надання першої допомоги, який функціонує у форматі чат-бота. Його можна завантажити у трьох месенджерах. У ньому є два режими: один – для медиків та тих, хто раніше отримав знання та навички з надання першої допомоги й хоче їх актуалізувати. Другий – для людей без медичних знань. Там бот надає прості інструкції, які не потребують особливих навичок.
У бота є різні сценарії: що робити при травмі, втраті свідомості, епілептичному нападі, підозрі на інсульт, болі в грудях тощо. Алгоритми бота розраховані саме на той час, який потребує перша допомога у тій чи іншій ситуації.
Перевірка
@perevir_bot – новий фактчек-бот-рятівник від фейкових новин, неперевіреної інформації, відвертої брехні, пропаганди рф, який рекомендує Центр протидії дезінформації при РНБО України. Він допоможе розрізнити фейкові новини у соцмережах, у політиці, визначити фейкові новини російських ЗМІ, спрямовані на боротьбу з Україною. Вам достатньо переслати боту новину на перевірку і протягом декількох хвилин ви отримаєте відповідь.
Варто зазначити, що наразі триває дуже сильна інформаційна війна, країна-агресор намагається заплутати людей і може створювати різні канали, прикриваючись Україною. Головне – перевіряти їхню справжність.