БОЙОВІ ДІЇ
- Захисники України продовжують завдавати окупантам відчутних втрат. У певних районах ворог уже не може наступати наявними силами й засобами.
Досить велика кількість російських підрозділів змушена виводити свої війська за межі України, на територію Росії чи територію Білорусі, щоб відновити їх боєздатність.
У тих частин, які залишаються в Україні, є серйозні проблеми із забезпеченням паливно-мастильними матеріалами, їжею і боєприпасами. Одна з найголовніших проблем – низький моральний дух.
- Тактика невеликих тактичних контрнаступальних операцій приносить свої плоди. Як повідомив міський голова Ірпеня Олександр Маркушин, українські захисники звільнили Ірпінь від російських окупантів. Наші воїни укріплюють й далі будуть звільняти Бучу, Гостомель, Ворзель.
Станом на ранок 28 березня загальні втрати окупантів склали:
- особового складу – близько 17000 (+400),
- танків ‒ 586 (+4),
- бойових броньованих машин ‒ 1694 (+30),
- артилерійських систем – 302 (+8)
- РСЗВ – 95 (+2),
- засоби ППО – 54 (+2),
- літаків – 123 (+2),
- гелікоптерів – 127,
- автомобільної техніки – 1150 (+6),
- кораблі /катери – 7,
- цистерн з ПММ – 73,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 66 (+10),
- спеціальна техніка – 21,
- пускові установки ОТРК/ТРК – 4.
- У середньому щоденні втрати російських окупантів убитими в Україні сягають понад 500 осіб. Ці втрати ворога можна подвоїти або й потроїти, якщо вдасться збільшити обсяг постачання снарядів до важких і далекобійних артилерійських систем.
- За підрахунками експертів, за місяць активних боїв українські сили оборони знищили майже удвічі більше ворожих танків, ніж має на озброєнні Франція, і вже майже стільки, як стоїть на озброєнні Британії.
Темпи знищення іншої техніки, особливо броньованих машин різних типів, також вражаючі. Якщо наші захисники продовжать боротьбу в такому ж ритмі, то вже через місяць-два в росії не буде що показувати на парадах.
- Російська пропаганда намагається дискредитувати наших захисників і провела чергову інформаційно-психологічну атаку, поширивши фейк про тортури та порушення прав людини в Україні.
Як заявив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, ворог спеціально знімає та поширює постановочні відео з нелюдським ставленням нібито «українських військових» до «російських полонених». Він наголосив, що військовослужбовці ЗСУ та інших законних військових формувань неухильно дотримуються норм міжнародного гуманітарного права.
Слова Залужного підтвердили хакери групи Anonymous, які оприлюднили скан наказу т.в.о міністра оборони рф Дмітрія Булгакова про підготовку відповідних фейкових відео. Документ датований 21 березня.
- Українська влада продовжує фіксувати злочини російських військових на тимчасово захоплених територіях. Окупанти тероризують мирне населення й викрадають активістів та посадовців.
28 березня у Генічеську загарбники викрали депутата Генічеської ради від «Слуги Народу» Олексія Коновалова. Також є інформація щодо викрадення голови Голої Пристані Олександра Бабіча та голови Каланчака Світлани Фоміної.
Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю The economist заявив, що декого з українських мерів, які були викрадені окупантами, уже немає серед живих.
«Вони викрадають мерів наших міст… Декого з них ми не можемо знайти. Декого з них ми вже знайшли, і вони мертві».
- Сьогодні в Україні не були відкриті гуманітарні коридори для евакуації мирного населення. Причина такого рішення – можливі провокації з боку окупантів.
Протягом минулої доби із зони активних бойових дій вдалося вивезти 1100 людей – з Маріуполя, Рубіжного, Лисичанська, Сєвєродонецька та Попасної.
Тим часом Міністерство закордонних справ України рекомендувало українцям, яких примусово вивезли до рф, повідомити свої дані найближчому посольству нашої держави.
Влада продовжує опікуватися кожним громадянином держави й допоможе їм повернутися на Батьківщину.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю The economist вкотре наголосив, що залишиться зі своїм народом до кінця у протистоянні російській агресії.
«Люди виходили і зупиняли руками танки. Вони вирішили встати і зробити це за власним бажанням. Я не міг собі дозволити сказати «не робіть цього» і не міг сказати «кидайтесь під гусениці». Я залишуся з цими людьми до кінця».
«Можливо, якісь компроміси, які не загрожуватимуть нашому фізичному виживанню, буде зроблено для порятунку життів тисяч людей. Що ж до компромісів, які можуть призвести до розпаду країни, тих, які пропонує, точніше, вимагає путін у формі ультиматуму, ми ніколи не підемо на них. Ніколи!».
- Словаччина нагородила президента Володимира Зеленського державною премією імені Александера Дубчека. Вона є символом свободи та надії.
Це ще одне підтвердження того, що Президент України сьогодні є взірцем політика для багатьох держав світу. Його слухають, із його думкою рахуються, на нього орієнтуються провідні демократії.
- Верховна Рада готова найближчим часом розглянути законопроект про додаткове оподаткування компаній, які отримують дохід з території країни-агресора.
До таких компаній будуть застосовуватися ставки прямих податків (на дохід та майно) з коефіцієнтом 1,5. Також розглядаються й деякі інші податкові стимули, щоб компанії припинили роботу в росії.
- Українці продовжують щодня допомагати нашим захисникам – і морально, і матеріально. Тільки через «Дію» українські громадяни переказали близько 200 мільйонів гривень на ЗСУ. Гроші через застосунок переказали 200 тисяч українців.
Усі донати йдуть на придбання необхідного екіпірування й техніки для українських військових.
- Державний «Укргазбанк» заявив, що віддасть усю готівку в рублях тим військовим, які здаватимуться в полон ЗСУ разом із технікою та зброєю. Кожному, хто здасться в полон зі зброєю та технікою, готові виплатити по 100 тисяч рублів.
«Звертаємось до російських військових: здавайтесь і здавайте зброю, бо це ваш шанс зробити бодай єдиний гідний вчинок у своєму нікчемному житті та заробити гроші для родини “на цукор”!»
- Мобілізовані чоловіки з окупованих територій Донбасу записують і поширюють у мережі відео зі скаргами, що російське командування їх не жаліє та використовує просто як гарматне м’ясо. На передову кидають простих робітників, студентів. У цій ситуації єдиний шанс вижити – здатися в полон українським захисникам.
Володимир Зеленський вперше з початку війни дав інтерв’ю російським ЗМІ
Головні тези:
- Незважаючи на те, що я президент і маю бути досить прагматичною людиною, ставлення (до росіян) після 24 числа погіршилося. Погіршилося дуже. Втрачена емоційна складова (ставлення) до російської федерації, до народу…
- Сьогодні за цей місяць стався глобальний, історичний, культурний розкол. Світовий. Це не війна. Я вважаю, що це все набагато гірше.
- І я вважаю, що ось це те страшне розчарування, яке сталося. Розчарування, що перейшло у ненависть народів. Я не маю відповіді, як це можна повернути. У мене немає відповіді, чи це повернеться взагалі коли-небудь.
- «Денацифікація та демілітаризація» – взагалі ми не обговорюємо це. Ми взагалі не сядемо за стіл, якщо говоритимемо про якусь «демілітаризацію», якусь «денацифікацію».
- Щодо пункту захисту російської мови…Кожен наступний день війни ставить під питання взагалі розуміння, що таке російська мова. Тобто люди цього не хотітимуть. Люди не хотітимуть читати, дивитися кіно, говорити. …У нас усі говорять, як хочуть, будь-якою мовою. У нас понад 100 національностей мешкає в країні. Тому ми сказали, що лише дзеркальна повага.
- Четверта історія — гарантії безпеки та нейтралітет, без’ядерний статус нашої держави. Ми готові на це піти. Це найголовніший пункт. Це був перший важливий пункт для росії. І наскільки мені пригадується, вони через це розпочали війну. І щоб була безблоковість, щоб, власне кажучи, в Конституції України була безблоковість.
- Обов’язково має бути референдум в Україні. Чому? Тому що ми маємо закон про референдуми. Ми прийняли його. Зміни того чи іншого статусу… А гарантії безпеки передбачають конституційні зміни.
- Наше завдання – максимально скоротити кількість жертв, скоротити терміни цієї війни. Вивести війська росії на компромісні території – а це все, що було до 24 лютого, до нападу. Нехай повернуться туди. Я розумію, що змусити Росію повністю звільнити територію неможливо, це призведе до третьої світової війни. …Поверніться туди, з чого все почалося, і там спробуємо вирішити питання Донбасу, складне питання Донбасу.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- На Мосбіржі після відкриття в понеділок, 28 березня, вартість акцій більшості російських компаній знизилася, а індекс біржі теж просів.
Крім того, повідомляється, що в більшості малого та середнього бізнесу в рф упали обсяги продажів.
54% російських підприємців розповіли про зниження обсягів продажів. Серед представників мікробізнесу цей показник значно вищий – 65%.
Російські ресторани й кафе повідомляють про проблеми з поставками деяких продуктів з-за кордону. Причина перебоїв – санкції проти РФ, які порушили логістичні ланцюжки, а також девальвація рубля.
Згідно з опитуванням, проведеним Ipsos у росії 3–9 березня, 86% жителів країни-агресора помітили ріст цін; рекордна кількість росіян (26%) повідомила про дефіцит товарів. Востаннє такий високий показник фіксували у 2008 році.
Таким чином рядові росіяни починають відчувати безпосередньо на собі дію санкцій, а їхні сподівання, що обмеження зачеплять лише чиновників та олігархів, не мають нічого спільного з реальністю.
Як стверджують експерти, повною мірою дію санкцій росіяни відчують через кілька місяців, коли на складах закінчаться товари, завезені раніше.
Тим часом у комітеті Госдуми рф із бюджету й податків сьогодні заявили, що надалі росія може за товари з недружніми країнами перейти на бартер. Фактично завдяки путінському режиму росія справді повертається в часи СРСР та повної економічної ізоляції.
- Країна-агресор вкотре підтверджує, що вона є також країною-злодієм і безсоромно краде чужу власність.
Сьогодні спливає крайній термін для російських авіакомпаній, які мають повернути понад 400 орендованих літаків на суму майже 10 млрд дол.
Однак росія не збирається їх повертати й уже перевела більш ніж половину літаків, що належать іноземним державам, до власного реєстру. Експерти кажуть, що ми можемо стати свідками найбільшої крадіжки літаків в історії комерційної цивільної авіації.
ФСБ провела обшуки в Москві у приміщеннях швейцарського виробника годинників преміум класу Audemars Piguet і конфіскувала годинники на мільйони франків.
У МЗС Швейцарії вважають, що такі дії – це «репресивний захід» у відповідь на санкції проти рф.
- У той час як у половині українських областей незважаючи на війну вже почалася посівна, а кабмін створює стимули для аграріїв, російські фермери зараз стикнулися з цілим рядом проблем.
Агрохімія в рф здорожчала на 30-100%, добрива теж зросли в ціні. Цікаво, що навіть паливно-мастильні матеріали здорожчали поки на 10%.
Російські виробники запчастин підняли ціни на 30%, а імпортних комплектуючих нема.
Насіння за кордоном закупити росіяни не можуть, а оплачені раніше партії застрягли на кордоні. До того ж у російських аграріїв немає грошей, а через інфляцію та нестабільну ситуацію багато банків відмовляють у кредитах. Тож зараз у росії одне з головних питань для аграріїв – чи буде повноцінна посівна взагалі.
- Заможні росіяни своїми діями підтверджують, що майбутнього в росії немає. Якщо раніше зароблені в рф гроші вкладали в європейські країни та США, то зараз через санкції прискореними темпами вкладають кошти у нерухомість у Туреччині та ОАЕ.
Як пише Reuters, росіяни розплачуються готівкою, відкривають банківські рахунки в Туреччині або привозять золото. У Дубаї попит на нерухомість з боку росіян зріс у десятки разів.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Країни Великої сімки відхилили вимоги Росії оплачувати рахунки за газ у рублях, заявивши, що така вимога є «одностороннім і явним порушенням чинних контрактів».
- Велика Британія обрала суддю, який консультуватиме Україну у питаннях розслідування й підготовки доказової бази щодо скоєних росією воєнних злочинів.
На цю роль обрали сера Говарда Моррісона, який 12 років був суддею Міжнародного кримінального суду.
- Уже 42 країни підтримали розслідування Міжнародного кримінального суду в Гаазі щодо воєнних злочинів росії в Україні. У разі визнання Міжнародним кримінальним судом воєнних злочинів рф, причетних до них можуть затримати в будь-якій країні, яка визнає юрисдикцію цього суду.
- Хакери з Anonymous стверджують, що зламали Всеросійську державну телевізійну і радіомовну компанію. У своєму Twitter вони обіцяють незабаром опублікувати 870 гігабайт даних.
- МЗС Північної Македонії викликало посла росії і вручило йому ноту про видворення п’яти російських дипломатів.
- Російським олігархам не допоможуть паспорти громадян держав-членів ЄС. Єврокомісія доручила країнам Євросоюзу негайно скасувати дію так званих «золотих паспортів» та відкликати дозволи на проживання в ЄС для громадян росії та білорусі, що перебувають під санкціями ЄС.
- Розрив економічних в’язків із країною-агресором триває:
- Найбільша банківська група Нідерландів ING Bank вирішила відмовитися від будь-яких нових бізнес-контактів із будь-якими російськими чи білоруськими компаніями по всьому світу.
- Американська корпорація, що спеціалізується на розробці та виготовленні пристроїв для друку та обробки зображень, Lexmark призупинила постачання своїх товарів до рф.
- Національна авіакомпанія Шрі-Ланки SriLankan Airlines оголосила про призупинення рейсів між Шрі-Ланкою та Москвою.
- TikTok заборонив користувачам із РФ викладати ролики, навіть за допомогою VPN.
- Бренд організатора азартних ігор Parimatch припинив співпрацю з росією і завершив всі юридичні та технічні процеси виведення франшизи.
- Нідерландська пивоварна корпорація Heineken N.V. оголосила про рішення піти з рф. Бізнес передадуть новому власнику.
Також про припинення діяльності в росії заявили данська компанія Carlsberg і американська пивоварна компанія Ab InBev.
Тепер росіянам доведеться насолоджуватися смаком «Жигулівського».
- Google припинив ліцензування російських Android-смартфонів.
- Nokia призупинила постачання до РФ.
- Південна Корея запровадила заборону на експорт 57 видів нестратегічних товарів до росії та Білорусії — це насамперед стосується напівпровідників, чіпів, мікросхем та комп’ютерів.
- Массачусетський технологічний інститут перервав співпрацю з науковими інститутами росії.
- Другий найбільший суверенний інвестиційний фонд Об’єднаних Арабських Еміратів Mubadala Investment Company призупиняє інвестиції в рф.
- Міжнародне рейтингове агентство Fitch відкликало рейтинги рф через санкції.