У жовтні 2025 року одна з найстаріших газет не тільки Київщини, а й України «Вісник Переяславщини» мала відзначити своє 100-річчя, але 28 лютого колектив газети проінформував про призупинення виходу тижневика. Вірні прихильники чекали на поновлення друку улюбленого видання, проте нині б’ють на сполох – хочуть повернути кошти, витрачені на передплату. Як це зробити – намагався з’ясувати Proslav.

Що сталося з «Вісником Переяславщини»?
28 лютого головна редакторка «Вісника Переяславщини» Валентина Батрак у своїй редакторській колонці на сайті Переяслав.City повідомила, що звільнилася з посади директорки ТОВ «Медіа-центр «Переяславщина» та, відповідно, редакторки газети «Вісник Переяславщини» у зв’язку із закінченням визначеного терміну повноважень. Вона очолювала редакцію чотири роки, прийшовши на зміну Галині Карпенко. Згідно з вихідною інформацією, вказаною на шпальтах останнього номера газети, «Вісник Переяславщини» виходив накладом 1920 екземплярів чотири рази на місяць. Кожен номер мав 8 шпальт, половина із яких – кольорові.
«Я і наша маленька команда вдячні кожному з наших читачів, хто не зрадив у найскладніші для редакції часи і залишився з нами. Вдячні всім керівникам громад, які щиро підтримували редакцію і знаходили можливість оплатити висвітлення життя в їхніх селах, у місті. Вдячні всім власникам агропідприємств, бізнесу, підприємцям і всім рекламодавцям, хто звертався до газети за інформаційними послугами», – написала тоді Валентина Василівна та зазначила, що команда журналістів редакції продовжить готувати матеріали для проєкту Меморіал Героїв Переяславщини. Сайт Переяслав.City, який видає редакція «Вісника», наразі працює у штатному режимі.
На момент виходу колонки було відомо, що посада редактора «Вісника» вакантна, а організаційні питання співзасновників товариства веде Валерій Шкребтієнко. Сповіщалося, що до вирішення всіх питань газета призупиняє свій вихід. Після цього, поза коментарями у Facebook, ситуацію так ніхто й не прокоментував.
Сплинуло майже два місяці і деякі читачі почали цікавитися, що буде з коштами за передплату
Серед тих, хто потурбувався станом ситуації, і переяславка Тетяна Чубань. У спільноті видання у соціальній мережі Facebook (яке ще донедавна мало назву «Переяслав Сіті/Вісник Переяславщини», а нині, ніби відхрещуючись від друкованого минулого, змінило її на «Переяслав Сіті СПІЛЬНОТА» – прим. авт.) вона запитала про те, чому не виходить газета «Вісник Переяславщини». Зауважила, що пенсіонери проплатили кошти за піврічну передплату, проте контактні номери телефонів, вказані на сайті, не обслуговуються.
У особистій розмові з нашим журналістом Тетяна Василівна поділилася, що виписала улюблене видання на пів року. Скаржиться, що знайомим їй передплатникам, як і їй самій, «ніхто нічого не пояснює». Наступного дня вона вирішила сходити в редакцію і пізніше поділилася, що там її зустріла лише одна дівчина, яка сказала «Директор – Шкребтієнко, і лише він має інформацію».
«Я пішла без відповіді на своє питання щодо підписки», – підсумувала Тетяна Василівна. Поміж тим, ділиться, газету передплатили її батьки та ще, за її підрахунками, близько семидесяти мешканців мікрорайону «Андруші».
Тим часом у коментарях до допису Тетяни Чубань почали з’являтися меседжі інших користувачів, зокрема, передплатників газети.
«Я виписую для батьків. Живу не в Переяславі. І чесно – не вірю, що повернуть кошти. А вони переживають, то вже написала в фб. Я виписую їм не тільки Вісник, і, наприклад, колись відмінився друк Газети по-українськи, то тоді кошти повернули і на пошту додатково написали, чи дійшли гроші, вибачились», – написала користувачка Svetlana Gayko.
На деякі коментарі відповідала вже колишня головна редакторка «Вісника Переяславщини» Валентина Батрак
«Це жорстоко! У цей час, коли пенсіонери єлі зводять кінці з кінцями, їх обдурили. Ви, редакція газети, знали що у вас попереду складні часи і брали гроші на перед на цілих півроку. Хто ви після цього? Хто поверне кошти підписникам?», – дорікнула користувачка Надія Василенко.
«…такі звинувачення завчасні. Нове керівництво газети, очевидно, мало би пояснити щось раніше, та проблема вирішується. А складні часи у газети були всі останні чотири роки. Та щоб газета жила і в роки війни, я шукала додаткові кошти, колектив редакції заробляв завдяки іншим медіа проектам. І до зупинки виходу газети на рахунках були й кошти, напрацьовані домовленості, не було боргів. Редакція гроші примусово ні з кого не брала. Кожен це робив добровільно на період, який сам обирав. До того ж, із передплатної суми 88 грн. 28 грн. зразу забирала Укрпошта. З решти коштів редакція сплачувала значну суму податків, і на саме виробництво газети лишалися копійки. Передплатна ціна НІКОЛИ не покривала вартість виробництва газети. У довоєнні часи її достатньо підтримувала фінансово РДА. Після зміни влади газета стала непотрібною. Однак ми багато зусиль докладали, щоб Вісник жив. Тепер там новий керівник — Шкребтієнко В.М. Він приймає подальші рішення», – відповіла Валентина Батрак.
У окремому коментарі до публікації Валентина Василівна написала наступне:
Такий коментар, як і ряд вищенаведених обставин, дійсно виглядає досить різко і дивно – чому в редакції «Переяслав.City», навіть суто по-людськи, не можуть пояснити людям, що сталося і обмежуються лише перекиданням «комунікації» на іншу, хай і уповноважену, людину, якось аж надгостро декларуючи свою непричетність до справ? Ба навіть днями напис на сайті «Інтернет-видання Переяслав.City створене колективом газети «Вісник Переяславщини» у серпні 2019 року і повністю належить йому» видозмінилося на «Інтернет-видання Переяслав.City створене у серпні 2019 року і належить ФОП Батрак Валентині Василівні».
Нескладний пошук реєстрами привів нас до того, що це онлайн-медіа було зареєстроване на ФОП Батрак В.В у 2025 році
Як видання, створене колективом газети зі 100-річною історією, стало власністю ФОП Батрак В.В.? Добровільна передача, чи, можливо, «медійне рейдерство»? Історія мовчить. Принаймні, жодних коментарів з цього питання у відкритому доступі знайти ми не змогли, а ситуація довкола «перекидання стрілок» щодо газети тільки загострює цікавість.
Що каже новий директор?
Врешті виходить, усі дороги в цій ситуації ведуть не до Риму, а до Валерія Шкребтієнка. Журналіст нашого видання зв’язався з Валерієм Михайловичем, але наразі він відмовився від публічного коментаря, підтвердивши, що справи газети дійсно веде він (на громадських засадах), а безпосередні передплатники можуть у будь-який зручний для них спосіб зв’язатися з ним задля отримання інформації про повернення коштів за передплату.
Як коментує ситуацію «Укрпошта»?
У відділенні «Укрпошти» нам підтвердили, що передплатники «Вісника Переяславщини» до них звертаються. Проте гроші наразі їм не повертають, бо немає такої «офіційної команди» і «як такого сильного негативу не спостерігається». Припускають, що якщо за деякий час газета таки відновить свою роботу, то людям «перенесуть» кошти за передплату. Наразі поштарі, як і передплатники, чекають якоїсь інформації. Водночас, у відділенні кажуть, що така ситуація у їхній практиці трапилася вперше.
Від автора: Цією публікацією редакція інтернет-видання Proslav не має на меті «позбиткуватися» на кризі видання чи дошкулити комусь із колег, які були й залишаються нашими друзями або моральними авторитетами. Її поява – наслідок відсутності офіційної і відвертої комунікації будь-якої зі сторін з передплатниками, які звернулися вже до нашого видання, й на чиї питання в силу резонансу ми не могли не спробувати відшукати відповіді. Неодмінно інформуватимемо про всі зрушення у цьому питанні.
А тим часом майстри Переяславської громади представили свої доробки у КОВА на виставці «ART ВЕСНА»