Український народ 107 днів відбиває повномасштабну російську агресію. Попри величезні втрати в живій силі й техніці, окупанти намагаються і далі наступати на територіях Донецької та Луганської областей.
БОЙОВІ ДІЇ
- Найскладнішою сьогодні є ситуація на Луганщині, де наші захисники мужньо відбивають усі спроби ворога захопити Сєвєродонецьк. За інформацією розвідки, росіяни мали взяти це місто ще до 1 червня, однак і зараз частина Сєвєродонецька перебуває під контролем сил оборони України. Лисичанську повністю контролюється нашими захисниками, трасу Бахмут-Лисичанськ ворогу теж не вдається захопити.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 10.06 орієнтовно склали:
- особового склад – близько 31900 (+200) осіб ліквідовано,
- танків – 1409 (+11) од,
- бойових броньованих машин – 3450 (+12) од,
- артилерійських систем – 712 (+1) од,
- РСЗВ – 222 (+9) од,
- засоби ППО – 97 (+1) од,
- літаків – 212 (+0) од,
- гелікоптерів – 178 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 572 (+10),
- крилаті ракети – 125 (+0),
- кораблі /катери – 13 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 2438 (+17) од,
- спеціальна техніка – 54 (+1).
Найбільших втрат противник зазнав на Харківському та Бахмутському напрямках.
- Британська розвідка повідомляє, що просування росії дещо активізувалася на Ізюмській осі, де атака зупинилася ще у квітні. Українські сили на цьому напрямку добре використали місцевість і стримують окупантів.
- Українські артилеристи успішно накрили скупчення особового складу й бойової техніки російських військ у районі Долини, що на Слов’янському напрямку.
- Сили оборони України знищили колишню базу ПВК “Вагнер” у Кадіївці, що розташована на тимчасово окупованій території Луганщини.
- Міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що польські самохідні гаубиці “Краб” калібру 155 мм готові до використання ЗСУ на фронті, як і низка іншого озброєння, отриманого від партнерів. Це вже 5-й вид артилерії 155-мм калібру, який Україні вдалося залучити.
- Аналітики Інституті вивчення війни дійшли висновку, що через примусову мобілізацію на окупованих територіях Донбасу та цензуру інформації про загиблих військових, всередині самої рф суттєво посилюється напруга та протидія війні.
- Генеральний штаб ЗСУ просить українців повідомляти про місця розташування спецтехніки росіян, яка може перевозити комплекси обладнання для керування безпілотниками. «Кунги з антенами» є цінною здобиччю для українських артилеристів
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент України Володимир Зеленський підписав указпро введення санкцій проти володимира путіна.
Зокрема йдеться про:
- блокування активів та майна;
- запобігання виведенню капіталів за межі України;
- заборону на входження до територіальних вод та повітряного простору;
- заборону на угоди з цінних паперів; відмову у наданні віз;
- позбавлення державних нагород України та ін.
У санкційний список окрім путіна потрапили його речник Дмітрій Пєсков, міністр оборони Сергій Шойгу, очільник МЗС Сергій Лавров, секретар Радбезу Микола Патрушев, керівник уряду Росії Михайло Мішустін, міністр фінансів Антон Сілуанов, керівник МВС Росії Володимир Колокольцев. Загалом у списку 35 росіян, переважна більшість – російські міністри та заступники очільника уряду.
- До кінця цього року Україна може отримати від міжнародних партнерів близько 20 млрд доларів грантової та кредитної допомоги.
- Нацбанк України і Банк Швеції уклали угоду, що дасть можливість українцям, які перебувають у Швеції, з 15 червня здійснювати обмін готівкової української гривні на шведські крони.
- Компанія Starlink Ukraine (“Старлінк Юкрейн”) отримала ліцензію оператора в Україні. Представництво компанії SpaceX скоро почне активну роботу в нашій державі. Таким чином ми підтверджуємо наші прагнення стати передовою державою світу у впровадженні останніх цифрових технологій.
- Україна сподівається отримати 1,5 млрд євро від експорту електроенергії в ЄС до кінця року та заробити ще більше у майбутньому після того, як отримала право на експорт до Євросоюзу.
- На тимчасово окупованих територіях загарбники мають серйозні проблеми у фінансовому секторі й не можуть налагодити роботу через спротив українців.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Економіка росії скоротиться на 15% цього року і на 3% у 2023 році
Удар від західних санкцій, фінрезультат компаній, «відтік мізків» із рф та колапс експорту зведуть нанівець 15-річне економічне зростання, вважають експерти Інституту міжнародних фінансів (IIF). Аналітики прогнозують, що валове накопичення основного капіталу рф скоротиться на 25% в 2022 році, імпорт на 28% і експорт на 25%.
- У той час як населення росії стрімко біднішає і змушене витрачати свої багаторічні запаси на придбання базових продуктів, керівництво російського «Першого каналу» різко підвищило на 20% зарплати своїм робітникам-пропагандистам. Путінська влада чітко усвідомлює, що народ не повинен зіскочити з «інформаційної голки» інакше він почне ставити питання. З іншого боку, експерти зазначають, що останнім часом зменшується кількість людей, які довіряють телевізору, а зростає кількість тих, хто довіряє холодильнику, де з кожним місяцем усе менше продуктів.
- У Росії почалися проблеми з постачанням сировини для виробництва чаю і кави. Основна проблема полягає в логістиці, адже останнім часом у три рази зросла вартість доставки товарів.
- Постачання товарів до рф морем суттєво впало після початку вторгнення РФ в Україну. Як пише Bloomberg, кількість контейнеровозів у російських водах скоротилася на 60% порівняно з піковими значеннями листопада.
- Державна дума ухвалила закон, який дозволяє путіну одноосібно приймати рішення про заморожування вкладів росіян. Президент може вводити майже будь-які обмеження у фінансовій та банківській сферах.
- Поки путінська пропаганда не припиняє кричати про підтримку з боку Китаю, Піднебесна все більше дистанціюється від росії.
- У Владивостоці невідомі спробували підпалити військкомат. Це вже 18-й підпал військкомату з початку російського вторгнення в Україну.
- Як повідомляють російські опозиційні ЗМІ, тільки за квітень цього року в адміністрацію президента рф надійшло понад 41,5 тис. скарг від родичів солдатів, які зникли безвісти під час війни в Україні.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Європарламент ухвалив резолюцію, яка рекомендує Євросоюзу надати Україні статус кандидата на вступ.
- Лідери фракцій Європарламенту виступили із закликом до саміту ЄС надати Україні і Молдові статус кандидата на вступ на червневому саміті ЄС.
- Президент Польщі Анджей Дуда розпочав візити до низки країн Південної Європи, щоб переконати їхню владу підтримати надання Україні статусу кандидата у члени ЄС. Дуда відвідає Португалію та Італію, після чого в Румунії візьме участь у саміті «Бухарестської дев’ятки», східного флангу НАТО.
- Канада ввела нові санкції проти російської нафтової, газової та хімічної промисловості у відповідь на війну проти України.
- Велика Британія з наступного тижня запроваджує суворіший механізм притягнення до відповідальності всіх, хто співпрацює з фізичними та юридичними особами, проти яких запроваджено санкції.
- Люксембург уже заморозив російські активи на понад 4 мільярди євро. Йдеться про банківські рахунки та цінні папери. Загалом до санкційного списку потрапили понад 90 осіб та 1100 компаній з рф.
- Україна отримала перший мільярд доларів з $40 мільярдів підтримки від США. Ще 7,5 млрд доларів грантової допомоги надійдуть незабаром.
- Фірми в Лондоні, що спеціалізуються на пошуку активів, виявили сотні високопоставлених росіян з активами за кордоном, щодо яких можна ввести наступні західні санкції.
- Світовий банк планує незабаром надати Україні позику $100 млн для допомоги внутрішнім переселенцям.
- Китайський гігант із виробництва електроніки й телекомунікаційного обладнання Huawei закриває свої магазини на території росії.
- Японський виробник верстатів Mori Seiki закрив завод в Ульяновську та представництво в Москві, ставши першим великим японським виробником, який оголосив про повний вихід із ринку рф.
- Прем’єр-міністр Чорногорії Дрітан Абазович у телефонній розмові з Президентом України Володимиром Зеленським висловив готовність відвідати Київ. Він також зазначив, що запропонує іншим лідерам країн Західних Балкан, щоб усі разом поїхали в Україну, аби висловити підтримку.