Переяслав – одне із прадавніх міст Київської Русі. Зелене, охайне, затишне і таке рідне для кожного з нас. Тут немає галасу і метушні, а атмосфера міста так і дихає історією. А яким його пам’ятають наші дідусі і бабусі?
ProSlav вирішив дізнатися, який вигляд мало місто у ХХ столітті, аби кожен з нас пригадав, як важливо цінувати те, що ми маємо. Видається, в умовах війни, це особливо актуально.
За надані світлини та інформацію про них ProSlav висловлює щиру подяку історику, етнографині, краєзнавиці, музеєзнавиці Людмилі Набок. Кожен з цих кадрів допоможе вам поринути в минуле нашого рідного Переяслава. Ці фото унікальні і надзвичайно рідкісні – справжня знахідка.
Перша світлина була зроблена приблизно у 1941-1943 рр. Як ви могли впізнати, це вигляд орієнтовно з вул. Івана Мазепи.
Наступний кадр зберігся з 1953 року. На ньому – фінські будиночки на вул. Івана Мазепи.
А на цих фотографіях ви можете побачити, як у 1953-1954 рр. було покладено асфальтно-бетонне покриття на площі Богдана Хмельницького, де кожен із нас буває ледь не щодня.
А цю неповторну світлину було зроблено до 1000-ліття Переяслава. Нагадаємо, що зовсім скоро ми будемо відзначати 1115 років від першої літописної згадки нашого славного міста.
Ще один унікальний кадр – Михайлівський храм, який має надзвичайно багату історію. Будівля пережила чимало різноманітних перемін, проте досі живе і виконує свою Вічну Місію.
А чи знали ви, як виглядала на початку ХХ ст. вулиця Михайла Сікорського?
Далі на черзі – мікрорайон Заальтиця початку ХХ ст.
І наостанок – справжній ексклюзив. Це приміщення колишньої повітової в’язниці. Фото зроблено приблизно у 1910-1914 рр. Відразу впізнали де це? Будівля збереглася й донині, майже у первинному вигляді. Проте зараз її важко розгледіти за цілою низкою магазинів та банків, що відділяють її від вокзальної площі.
Цікаво, що серед тюремних замків Полтавської губернії, переяславський – протягом ХІХ ст. вважався одним з найкращих, адже був міцним і зручним. Таких будівель в Україні залишились одиниці.
Сподіваємось, нам вдалося занурити вас в атмосферу минулого. Куди б вас не занесла доля, не забувайте про це неймовірне місто, овіяне історією, мітами і переказами.