Триває 143 доба героїчної боротьби українського народу проти повномасштабного вторгнення російської армії. Найбільш запеклі бої сьогодні тривають на Донбасі, де українські захисники продовжують стримувати всі атаки окупантів і знищувати його живу силу й техніку.
БОЙОВІ ДІЇ
- Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що зараз ситуація на лінії фронту покращилася, завдяки артилеристам ЗСУ, які успішно знищують ворожі склади боєприпасів. Луганщина продовжує боротьбу, два села тримають оборону у важких боях.
- Також наші захисники продовжують тіснити ворога на Херсонському напрямку.
Протягом минулої доби на Херсонщині вдало відпрацювала українська авіація. Парами гелікоптерів та парами літаків завдано чотири удари по скупченню живої сили, озброєння та техніки окупантів в районі Правдиного, Лозового, Благодатного та Нової Маячки.
Крім того, ЗСУ знищили базу російських окупантів у Новій Каховці та склад із боєприпасами в районі села Раденськ.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 16.07 орієнтовно склали :
- особового складу- близько 38140 (+140) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1677 (+5) од,
- бойових броньованих машин ‒ 3874 (+8) од,
- артилерійських систем – 846 (+4) од,
- РСЗВ- 247 (+0) од,
- засоби ППО – 109 (+0) од,
- літаків – 220 (+0) од,
- гелікоптерів – 188 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 687 (+6),
- крилаті ракети – 162 (+7),
- кораблі /катери – 15 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 2735 (+4) од,
- спеціальна техніка – 68 (+1).
Найбільших втрат противник зазнав на Бахмутському напрямку.
- За допомогою систем HIMARS було знищено: штаби росіян у Снігурівці на Миколаївщині, у Новій Маячці на Херсонщині, у Мелітополі, склади з боєприпасами у Кадіївці на Луганщині та російські війська у Чорнобаївці на Херсонщині.
- В Україну прибули перші далекобійні ракетні системи залпового вогню MLRS М270. Від HIMARS вони відрізняються платформою – M270 на гусеницях, а також кількістю ракет – 12 шт (у HIMARS 6 шт).
- Як повідомляє Генштаб ЗСУ, сьогодні українські військові відбили штурми окупантів на Слобожанському та Донецькому напрямках й відкинули ворога назад. Ворог намагався взяти під контроль ділянку дороги Бахмут-Лисичанськ, але із втратами змушений був відступити.
Найбільші втрати противника минулої доби були зафіксовані на Краматорському напрямку.
- Британська розвідка наголошує, що після втечі зі стратегічно розташованого острова Зміїний 30 червня, росія намагалася заперечити, що Україна використовує його.
«13 червня авіаудари двох російських Су-27 промахнулися по острову. Це відповідає тенденціям, що російські повітряні сили не можуть успішно вступати в тактичні бої».
Спецслужби також зауважили, що найближчими цілями російських окупантів, ймовірно, будуть Сіверськ та Бахмут.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Міністр оборони Олексій Резніков дав інтерв’ю BBC Україна.
Основні тези:
Українська ППО збиває 50% ракет
«50% ракет, які летять в наші міста, збиваються нашою ППО… Сьогодні не існує 100% захисту від крилатих та балістичних ракет певного виду, наприклад, від тих же “Калібрів”… Тому говорити про те, що можна закрити небо стовідсотково, я б не брався. Але покращити системи протиповітряної та протиракетної оборони ми зобов’язані».
Про літаки F-16
«Якщо хтось думає, що літаки F-16 – це рішення, то вони глибоко помиляються. Наші аеродроми не готові до F-16, там є нюанси. Можливо, нам потрібні інші літаки. Не тільки F-16 хороші. Є інші літаки сучасного стандарту. Наприклад, Gripen шведського виробництва».
Про Залужного
«Ми домовилися з паном Залужним, що я не вчу його воювати. І президент не вчить воювати. Президент ставить політичні завдання, а військові фахово готують кампанію».
Українські війська дійдуть до кордонів 1991 року.
«Ми дійдемо до міжнародно визнаних кордонів станом на 1991 рік. Крапка… Питання в черговості кампаній і ресурсу, який нам для цього потрібен. І ми це, не приховуючи, обговорюємо з нашими партнерами. Вони знають наші плани».
Про повістки
«Повістка не означає, що тебе забрали в армію. Це означає: прийди, будь ласка, в центр комплектації. Не стоїш на обліку? Перевіримо. Може, ти якраз потрібен зараз – тоді тебе мають право призвати під час воєнного стану. Або скажуть: “Йди, ти в резерві”. Або: “Друже, а чого ти не став на реєстрацію?»
Про наші втрати
«Пік наших втрат був у травні. Тоді перевага ворога була найбільшою, особливо на донбаському напрямку, – вони використовували до 1000 артилерійських снарядів за годину. Це був шалений тиск, а у нас не було можливості їм відповідати: у нас не було стільки набоїв. В травні дійсно до 100 хлопців і дівчат, на жаль, гинуло, і до 300-400 було поранених».
Про артилерію 155-го калібру та HIMARS
«Ми поступово почали змінювати картину завдяки зброї 155-го калібру… Спочатку поїхали “Тріпл севен” (гаубиці М777), потім поїхали М109, “Цезарі”, Panzerhaubitze і так далі – і це конкретно змінило ситуацію. Контрбатарейна боротьба одразу зменшила інтенсивність вогню. А як приїхали всім відомі HIMARS – то, ви знаєте, коли ми точно, дуже чітко попадаємо у їхні склади й командні центри, – це починає змінювати картину бою дуже суттєво».
Завершити війну до кінця року – реально
«Реально, якщо наші партнери будуть продовжувати нам допомагати, вже абсолютно не сумніваючись, що вони допомагають переможцю… Це можливо… Навіть з військової точки зору це абсолютно реалістичний план – звільнення щонайменше наших територій станом на 23 лютого 2022 року».
Про звинувачення в нібито контрабанді зброї
«Жодного запиту від жодного (закордонного) офіційного органу я як міністр оборони не отримував… Вибачте мені, (що) вивезуть артилерійську установку М777, яка важить десятки тонн, чи “Краба” сорокатонного – це ж дурня повна. Крім того, це сучасна зброя, яка має в собі GPS-трекери, які наші партнери легко можуть відстежувати».
- Українці не залишаться без субсидій в опалювальному сезоні 2022-2023 років, незважаючи на війну. Крім того, наявні тарифи протягом наступного опалювального сезону не зміняться.
- В Україні відновили виплати звільненим з російського полону українцям і тим, хто ще перебуває в неволі. Наразі ухвалено рішення про надання 121 потерпілому виплат одноразової грошової допомоги в розмірі 100 тис. грн.
- В Україні станом на 15 липня ранні зернові та зернобобові культури зібрано з 1,2 млн га (10% площ), намолочено 3,6 млн тонн зерна нового врожаю.
- Українська влада працює над організацією гуманітарного коридору для евакуації мирних жителів з території Святогірської Лаври на Донеччині. Там перебувають до 600 цивільних. Орієнтовно 70% із них — паломники та місцеві мешканці, які шукали притулок від обстрілів.
- Україна приєдналася до програми EU4Health і отримає доступ до фінансування проектів покращення охорони здоров’я. Участь у цій програмі дозволить краще підготувати систему охорони здоров’я України до європейських стандартів і полегшить секторальну інтеграцію України з ЄС.
- Станом на 15 липня Україна має у сховищах вже 11,3 мільярда кубів газу. До початку опалювального сезону «Нафтогазу» доручили забезпечити 19 мільярдів кубів газу.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- У росії продовжується наступ на свободу слова й останні незалежні ЗМІ. Генеральна прокуратура рф визнала «небажаними організаціями» портал журналістських розслідувань Bellingcat, його російського партнера The Insider, а також чеський «Інститут правової ініціативи Центральної та Східної Європи» (CEELI Institute).
- Видобуток газу в росії впав рекордно в історії «Газпрому».
У квітні монополіст скоротив видобуток на 10%, у травні – на 14%, у червні — уже на 30% (до 27 млрд кубометрів). За підсумками першої половини липня спад виробництва прискорився до безпрецедентних 37%.
- росія остаточно перетворюється не лише на світового ізгоя, а й на ресурсну базу КНР. Найбільший із радянських часів проект із видобутку нової нафти в росії – «Восток Ойл», яким займається «Роснефть», отримав нового співвласника з головного офшору Китаю.
- Великі промислові підприємства рф виступили категорично проти ініціативи Мінприроди росії запровадити оборотні штрафи за перевищення квот викидів шкідливих речовин в атмосферу. За оцінкою бізнесу, обсяг таких штрафів може перевищити 300 млрд руб. на рік, що негативно вплине на компанії й навіть може змусити їх припинити діяльність. Також великий бізнес побоюється, що масштаб штрафів може радикально зрости після того, як кількість міст-учасників експерименту буде збільшено. Зараз експеримент із квотування викидів проводиться у 12 містах.
- Польський виробник заморожених овочів та фруктів Hortex пішов із росії. Ця компанія є лідером у Центральній та Східній Європі на ринку заморожених овочів, фруктів та ягід, продукція реалізується і в інших регіонах світу.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Палата представників США ухвалила проект оборонного бюджету на 2023 рік, яким передбачено фінансування на $839 млрд.
- Єврокомісія схвалила спільну пропозицію щодо сьомого пакета санкцій проти рф. Він передбачає заборону на імпорт російського золота, а також посилює контроль над експортом подвійного використання та передових технологій. Також пакет посилить узгодженість санкцій ЄС із санкціями партнерів по G7.
- Глава Дипломатії ЄС Жозеп Боррель анонсував відкриття Європейської дипломатичної академії, у якій навчатимуться молоді дипломати з країн ЄС, а також з України.
- У ЄС упевнені у належному використанні зброї Україною.
«Україна веде боротьбу проти злочинного вторгнення Росії, та потребує зброю для того, щоб захистити себе. ЄС матеріально підтримує армію України у повній довірі та у повній впевненості», – зазначила Єврокомісар із внутрішніх справ Йлва Йоганссон.
- Болгарія продовжить ремонтувати українську військову техніку попри рішення Москви відкликати ліцензії болгарських підприємств на ремонт російських вертольотів.
- Уряд Канади розширив обмежувальні заходи проти нафтогазового та промислового секторів росії.
З 15 липня будь-якому канадцю забороняється надавати рф або будь-якій особі в росії послуги, пов’язані з виробництвом металевих виробів. Також санкції розширенні на комп’ютерне, електронне та оптичне обладнання, виробництво автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів, транспортного обладнання, наземного транспорту та трубопроводів.
- Угорщина пообіцяла зробити свій внесок у розширення експорту зерна з України та заявила, що підтримає підприємницьку зону для переробних заводів на кордоні.
- Німеччина виділяє цього року додатково 2,4 мільярди євро для утримання українських біженців у ФРН. Наразі близько 800 тис. людей з України вже знайшли притулок у Німеччині, 30% із них молодші 14 років.
- Франція передала Україні мобільну лабораторію для експрес-аналізу ДНК. Вона дозволяє проводити швидкий генетичний аналіз великої кількості біологічних зразків, що надзвичайно важливо у процесі розслідування воєнних злочинів рф.
- Нова урядова коаліція Естонії пообіцяла надавати всебічну підтримку Україні та українським біженцям.
«Естонія підтримує економічну ізоляцію рф на рівні ЄС, включаючи повну заборону на перевезення російських товарів автомобільним, залізничним і морським транспортом. Ми підтримаємо Україну на всіх міжнародних рівнях, включаючи зусилля України у НАТО та ЄС», – зазначається у новому договорі.
- Міжнародне рейтингове агентство Moody’s заявило, що виплати за зовнішнім боргом Білорусі в місцевих рублях є дефолтом.
- В ОБСЄ 46 країн заявили про підтримку України на тлі публікації другого звіту так званого московського механізму Організації, у якому задокументовано вчинені під час агресії рф порушення, які можуть бути кваліфіковані як воєнні злочини та злочини проти людяності.