В Україні здійснять повторну експертизу підручника «Основи здоров’я» і переглянуть рішення про грифування «рекомендовано МОН». Відповідне розпорядження Міністерство освіти і науки України видало Інституту модернізації змісту освіти.
Як повідомляє на своїй сторінці у Facebook депутатка Верховної Ради України Інна Совсун, «це дасть змогу вилучити шкідливий та небезпечний підручник «Основи здоров’я» з навчального процесу».
«Пам’ятаєте підручник «Основи здоров’я», що викликає іспанський сором? Там, де дітям забивають голови тезами на зразок «жертви провокують насильника короткою спідницею, яскравим макіяжем, походом на дискотеку» та іншим токсичним сміттям. Нарешті у Міністерства освіти з’явилася політична воля, щоб подіти цей пекельний підручник кудись подалі від українських шкіл», – коментує Совсун.
Однак, на її думку, проблема не обмежується лише згаданим виданням – питання потрібно ставити ширше: «…як боротися з випадками ceкcyaльного насилля та домагань у школах? Зґвалтування школярки на Закарпатті, зґвaлтyвaння дівчат виродками-стрімерами, зґвaлтyвання учениці вчителем в Кривому Розі чи зґвaлтyвання і вбивство дівчинки Марії з села Бреусівка – на жаль, страшних випадків було немало. І це лише ті, що від яких гуділа вся країна. Про більшість ми просто не знаємо».
Депутатка пропонує розробити навчальні матеріали та тренінги для вчительства на тему ceкcyaльної освіти й запобіганню насиллю. Совсун переконана, що до обговорення обов’язково потрібно долучити міжнародні організації, доказових лікарів та лікарок, фахівців із ceкcyaльної освіти та запобігання ґендерно зумовленому нacильству, а також простежити, щоб напрацьовані матеріали дійшли до всіх шкіл.
Ще одним напрямом роботи має бути розроблення алгоритмів реагування на ceкcyaльне насильство та переслідування, зокрема шантаж інтимними фото та відео, переслідування онлайн або у закладах освіти – за аналогією з алгоритмом протидії цькування, булінгу, що вже закріплений у законодавстві.
«Навіть якщо ці заходи не зупинять ґвaлтiвника, вони разюче змінять шкільне середовище. Щоб воно могло надати більше підтримки та проявити більше емпатії до школярки чи школяра, що пережили насилля. Замість засудження, висміювання та байдужості», – резюмує депутатка.
Відмітимо, що підручник з «Основ здоров’я» для учнів 8 класу закладів загальної середньої освіти авторства Бех І. Д., Воронцова Т. В., Пономаренко В. С., Страшко С. В. вже не вперше критикують за сексистські та антинаукові твердження.
Зокрема, психологиня Катерина Гольцберг звертала увагу на сексизм у підручнику і неправильне трактування авторами «віктимної поведінки» та віктимології як такої. У версії книги за 2016 рік є цілий розділ про речі, жести й поведінку дівчини, які нібито можуть спровокувати на зґвалтування: яскравий макіяж, декольте, коротка спідниця, флірт, дотики, «неоднозначні погляди», «приймати запрошення прогулятися в парку або зайти до когось додому, коли там нікого нема», «брати від незнайомих чи малознайомих людей гроші або подарунки».
У версії посібника за 2021 рік цей розділ скоротили, замінивши «віктимну» поведінку на «небезпечну». Проте у короткій табличці все одно йшлося про те, що спровокувати насильство можна яскравим макіяжем. Обидва підручники свого часу отримали гриф гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України».
Нагадаємо, співзасновник провайдера «ХатаNet» Олександр Петруня розповів для Proslav про волонтерську діяльність, минулорічний блек-аут та секрет власного успіху.