Значна частина українського та міжнародного бізнесу була змушена зупинити своє виробництво в Україні через російське вторгнення. Проте, весною 2023 року більшість транснаціональних корпорацій почали відновлювати виробництво, а деякі навіть розпочали будівництво нових заводів.
Про це йдеться в матеріалі Forbes Ukraine.
Зазначається, що, до прикладу, PepsiCo, Mondelez, і Carlsberg вдалося відновити випуск продукції, а Nestle почала будівництво нового виробничого комплексу у селі Смолигів на Волині, інвестиції – $44,4 млн.
«Корпорація оголосила про нові інвестиції зараз, щоби забезпечити майбутній розвиток країни, створивши робочі місця», – коментує це директор з корпоративних комунікацій Nestle в Україні і Молдові Володимир Співак.
А президент європейського регіону Philip Morris International Массімо Андоліна додає: «Ми віримо в Україну і збираємось створити альтернативне виробництво, поки не має можливості повернутися на Харківщину».
Sandora і «Садочок»
PepsiCo частково перенесла своє виробництво соків Sandora і «Садочок» на виробничі потужності у Вишневе на Київщині. Водночас і у Миколаївській області в березні 2023 року вдалося відновити виробництво напоїв, каже керівниця відділу корпоративних комунікацій PepsiCo в Україні Аліна Матківська.
Sandora була відсутня на полицях магазинів майже рік, що значно вплинуло на її частку на українському ринку. Якщо до війни PepsiCo займала частку у 40%, то зараз це 10–15%, каже гендиректор компанії Pro-Consulting Олександр Соколов. У 2022 році лідерами ринку стали компанії «Вітмарк» («Наш Сік», «Джаффа»), «Галіція» і Coca Cola (cік Rich).
PepsiCo наразі відновила виробництво популярного апельсинового соку «Сандора». Компанія повернула смаки, які були топ-10 лідерами категорії соків останні роки:
- Sandora – Вишня, Томат, Мультивітамін, Гранат,
- «Садочок» – Яблуко-Виноград, Мультивітамін, Мультифрукт, Томат.
Поступово компанія рухається до відновлення асортименту, який був раніше, каже Аліна Матківська з PepsiCo.
«Мівіна»
Більше року українці не бачили на полицях супермаркетів локшини швидкого приготування «Мівіна», яка повернулася у травні. Як відомо, харківська фабрика припинила працювати у перші дні війни. Натомість Nestle вдалося налагодити виробництво «Мівіни» на одному з заводів на заході України. Наразі компанія не розкриває точну локацію.
До війни «Мівіна» займала частку на українському ринку у 52%, а у 2022 році – лише 19%, розповідає Соколов з Pro-Consulting. За цей час на ринку лідером став «Маревен Фуд» (раніше – «Роллтон», тепер – Reeva).
Milka, «Корона» та «Люкс»
Внаслідок російських обстрілів постраждали обидва українських виробництва FMCG-гіганту Mondelez: на Київщині та у Тростянці на Сумщині. На початку 2022 року компанія оцінила свої втрати та додаткові витрати у $145 млн.
Попри це, наприкінці 2022 року Mondelez Україна відновила виготовлення шоколаду Milka та «Корона» на фабриці в Тростянці. А влітку 2022 року було відновлено виробництво чіпсів «Люкс» у Старих Петрівцях на Київщині. За словами менеджера з комунікацій «Монделіс Україна», компанія зараз працює над подальшою відбудовою цієї фабрики.
Bond Street, L&M, Marlboro, Parliament та Philip Morris
«Філіп Морріс» зупинив виробництво на своїй харківській фабриці, у яку влучила ракета, ще на початку війни. Спочатку компанія імпортувала продукцію зі своїх восьми фабрик у Європі, Казахстані, Туреччини і Бразилії. Від серпня 2022 року «Філіп Морріс» за домовленістю вирішив виробляти цигарки Bond Street, L&M, Marlboro, Parliament та Philip Morris на потужностях київської фабрики «Імперіал Тобакко», розповідає Forbes генеральний директор «Філіп Морріс» в Україні Максим Барабаш. Нині ж компанія планує відновити власне виробництво для внутрішнього ринку на заході України. Співпраця «Філіп Морріс» з конкурентами – рідкісне явище.
Carlsberg
Упродовж 2022 року відновила роботу своїх заводів пивоварна компанія Carlsberg. У березні запрацювала Львівська пивоварня, у травні – Київський завод, а в липні – Запорізький. Зупинка роботи заводів негативно позначилася на асортименті продукції. За словами Юлії Стельмах, директорки з комунікацій Carlsberg Ukraine, до початку війни вони мали близько 160 товарних позицій (SKU), але на початку війни змушені були зменшити їх кількість до 40. Це сталося через сировинну кризу, проблеми з постачанням пакувальних матеріалів та тимчасову заборону на продаж алкоголю.
У Carlsberg і Mondelez кажуть, що головним їхнім завдання є збереження робочих місць у 2023 році. Конкретних планів міжнародні корпорації не називають.
У Переяславі презентували проєкти «U-Point» й «U-Report» – читайте про це в публікації Proslav.