Повномасштабне вторгнення росії в Україну продемонструвало, що неможливо вести бойові дії, використовуючи тактику з попередніх конфліктів. У сучасній війні поряд з традиційними засобами ураження використовуються передові технології. Однією з таких стало використання безпілотників.
Ворожі війська, на жаль, навчаються та переймають досвід українських оборонців й також почали широко застосовувати ті ж дрони. Однак за півтора року великої війни їх стало настільки багато, що варто розібратись чим відрізняється квадрокоптер від БПЛА та FPV-дрона.
Що таке дрон та квадрокоптер
Дрон – це загальне визначення літальних апаратів, які можна використовувати задля виконання різноманітних завдань. До початку повномасштабного вторгнення українські війська вже використовували їх для аеророзвідки та корегування вогню артилерії. Від 24 лютого застосування попит на дрони тільки збільшився, а волонтери не встигали закривати потреби усіх армійських підрозділів.
Водночас квадрокоптер – це один з типів дронів, якому можна знайти різноманітне застосування. Крім вищезгаданих аеророзвідки та корегування, умільці додають до корпусу механізм скиду. Завдяки останньому можна уражати закриті позиції ворожої піхоти або ж доставляти вантаж до своїх побратимів.
Окрім квадрокоптера також використовуються й гексакоптери та оптокоптери. Їх дуже просто відрізнити між собою – за кількістю гвинтів. У першого їх буде чотири, далі – шість та вісім, відповідно. Існують й дрони з трьома гвинтами. Вони мають назву трикоптерами. Однак, великої популярності серед військових вони не мають.
Також варто зазначити, що зі збільшенням кількості гвинтів, а відповідно й моторів, зростає маса корисного навантаження, яке може нести дрон.
Загалом, квадрокоптери зарекомендували себе найбільш вдало завдяки своїй конструкції, дальності польоту, вантажопідйомності й доступності. Ці показники підняли їх вгору умовного топу серед використання військовими.
Що таке БПЛА
БПЛА або ж безпілотний літальний апарат за своїми загальними характеристиками мало відрізняється від тих же дронів. Вони так само виконують польоти, можуть нести корисне навантаження й виконувати такі ж функції.
Однак апарати літакового типу все ж зведено називати саме БПЛА. Їхня конструкція, як не дивно, схожа на літак. Від цього й змінюється й спосіб запуску. Якщо квадрокоптер злітає вертикально вгору з будь-якої відносно рівної поверхні, то для запуску БПЛА необхідна або ж пускова установка, або злітна смуга. Є варіанти безпілотників, які можна запускати з рук, виконуючи невеликий поштовх.
У Збройних силах України широко застосовуються БПЛА літакового типу. Найпопулярнішим серед них став Bayraktar TB-2. Це ударно-розвідувальний дрон, який по цей час відіграє неабияку роль у захисті територіальної цілісності нашої держави. Окрім нього, на озброєнні українських військових є:
- БПЛА «Лелека»;
- БПЛА «Фурія»;
- БПЛА «Shark»;
- БПЛА «PD-2»;
- БПЛА «Валькірія».
Усі вони мають спільні риси: схожий зовнішній вигляд, здатність летіти на відстані від 80 км та на значній висоті. Однак кожен виробник намагається внести певні технічні особливості, яких немає у його конкурентів. Це і захист від РЕБ, виготовлення із міцніших та легших матеріалів, здатність нести більше навантаження, автоматизація управління тощо.
Варто згадати, що на озброєнні армії рф також є різноманітні безпілотні комплекси. Українцям точно запам’ятався дрон-камікадзе «Shahed-132/136». Тоді суспільство вимагало вітчизняних виробників виготовити щось подібне. Так на світ з’явився БПЛА «Бобер» із дальністю польоту до 1000 км.
Загалом перегони технологій у цій війні продовжуються у кожній зі стихій. Чого тільки вартують українські морські дрони. Однак про них зараз не будемо. А розповімо краще про інший вид безпілотників – FPV-дрони.
Що таке FPV-дрон
Так, як ми вже знаємо, що таке дрон, то необхідно розібратись із абревіатурою FPV. З англійської це розшифровується, як First Person View. У таких апаратах картинка з камери безпілотника передається не на дисплей пульта керування, а на спеціальний шолом, який одягає оператор.
Спочатку FPV-дрони використовували для перегонів. Їхня надлегка вага дозволяє розганятись до 140 км/год, а маленькі габарити – залітати до найменших щілин.
Українські військові, яким притаманна винахідливість, почали використовувати такі дрони у власних цілях. Погодьтесь, знешкодити ворожий танк, вартістю у кілька десятків мільйонів доларів коптером за кілька тисяч доларів – неймовірно. Крім того, у FPV-дрон практично неможливо влучити ні з ЗРК, ні з автоматичної зброї. Відтак, їхня популярність у військових колах з кожним днем тільки зростає.
Для знешкодження ворожої техніки або живої сили до FPV-дрону додають або механізм скиду, або ж перетворюють безпілотник на камікадзе. В останньому випадку, до корпусу прикріплюють відповідний боєприпас, який спрацьовує при контакті з поверхнею, розганяють дрон й направляють у визначену ціль.
Найчастіше, до FPV-дронів підвішують бойові частини від РПГ-7, а застосовують їх на відстанях до 10 км. Проте, у таких безпілотниках є й свої недоліки. Серед них: неякісне зображення й збільшена тривалість навчання операторів.
В Україні функціонує кілька великих шкіл, у яких вчать керувати не тільки FPV-дронами, а й різноманітними коптерами та БПЛА. Серед них «Армія дронів», яка діє завдяки ініціативі UNITED24 та школа «Боривітер». Проте для доступу до навчання необхідно бути чинним військовослужбовцем Сил оборони України.
Цивільні люди, які хотіли б здобути навички оператора безпілотника, мають шукати інші варіанти. Однак, для того, хто дійсно хоче – немає нічого неможливого. Наприклад, можна завантажити на комп’ютер симулятор польотів й навчатись основам керуванню вдома. Згодом – придбати літальний апарат й відточувати навички вже поза межами домівки.