Шукаєте, що почитати? Відчути дивовижну атмосферу зимових свят допоможуть різдвяні твори українських авторів. Добірка від Proslav.
1. «Щедрий вечір» – Михайло Стельмах
Повість Михайла Стельмаха «Щедрий вечір» – один з найоптимістичніших творів письменника. У ній автор розповідає про своє дитинство, яке пройшло за років Жовтневої революції та громадянської війни.
Життя України в двадцяті роки було непростим, скрути зазнавали дорослі й діти. Але дитяча пам’ять головного героя всотує тільки найяскравіші, найщасливіші епізоди життя. Як каже Стельмах від імені Михайлика: «…і хороше, і дивно, і радісно стає мені, малому, у цім світі, де є зорі, і тихі вогники, і щедрі вечори…»
2. «Ялинка» – Михайло Коцюбинський
«Ялинка» Михайла Коцюбинського – оповідання про пригоди чуйного хлопчика Василька в лісі і про його щасливий порятунок від вовків.
3. «Чад» – Олена Пчілка
Соціально-психологічне оповідання. Панич, Андрій Покорський, закоханий у красуню-служницю Лукію. Не стримавши свого слова, він призначив їй побачення у мороз, поїхав на різдвяний бал, потрапив у чад чарів панни Лени Заборовської й про сільську дівчину забув. Вона ж, чекаючи панича, мало не поплатилася життям, ледь не замерзла під його хатою.
4. «Збентежена вечеря» – Олена Пчілка
«Збентежена вечеря» – соціально-психологічне оповідання. Його героїня, 18-річна поміщицька донька Ксенія Костецька, збившись з дороги під час заметілі, замість потрапити в місто на різдвяний вечір, змушена ночувати в убогій селянській хаті. Панночку приймають люб’язно, та її прикро дивує несмачна вечеря, телятко під печею, маленька хвора дитина, батька якої забрали до війська. Хоч твір написано в реалістичному стилі, все ж у підтексті прочитується оте диво, яке неодмінно стається на Різдво.
5. «Забавний вечір» – Олена Пчілка
Справжня Різдвяна історія з чудовим кінцем. «Часом редактори мало сказати просили – благали мене прислати їм якесь різдвяне чи новорічне оповідання, і тим пояснюється те, що більшість з моїх оповіданнів є або різдвяні, або новорічні», – пояснювала письменниця.
6. «Сосонка» – Олена Пчілка
«Сосонка» – оповідання про пригоди хлопчика Івася з бідної селянської родини. Чуйність і доброта простої дитини рятують сосонку, яку панські діти після Нового року дуже швидко викинули, а потім сосонка рятує його. У творі Олена Пчілка зачіпає проблеми соціальної нерівності, зображуючи безтурботне життя панських дітей і складне – звичайних сільських хлопчиків і дівчаток.
7. «Маскарад» – Олена Пчілка
Ще одне оповідання про зимові свята та розваги, яке подарує радість допитливим малятам, та й дорослих не залишить байдужими.
8. «Вечеря» – Степан Васильченко
Неймовірно атмосферна новела написана у 1910 році занурить у справжнє українське Різдво.
9. «Мужицький ангел» – Степан Васильченко
Мало кому вдавалося так проникливо заглянути у дитячу душу, як Степану Васильченку. З такою чуйністю і делікатністю, інколи із сумом, інколи з лагідним гумором передати радощі й печалі маленької людини, її бурхливі пристрасті, примхи, витівки. Новела «Мужицький ангел» також належить до творів, присвячених дитячим долям. Це оповідання про прості бажання маленького напівсироти Івашка .
10. «Відьма» – Степан Васильченко
«Десяток убогих хаток визирали із заметів, мов нори степових звірів, а поміж ними лунав веселий гомін: веселою, ясною марою вертиться по хуторі різнокольорова звізда, лящать бадьорі пісні про райські сади, про золоті розкоші. Здається, повійнуло на завмерлий хутір з вікової давнини казковим сном, чарівним і теплим»… Поринути в зимову казку нескладно, читаючи новели й оповідання українського класика.
11. «Морозенко» – Панас Мирний
Оповідання про хлопчика, який у лютий мороз відправився до хрещеного батька посипати на Новий рік, аби щось дістати їстівного для родини, і змерз. Проблема селянської бідноти гостро звучить у творі.
12. «Дим» – Володимир Винниченко
Казка «Дим» 1905 року розповідає історію маленького хлопчика Іванка, який заблукав в лісі і зустрів там загадкову істоту – Дима. Дим виявляється дивною, проте доброю істотою, яка може допомогти хлопчику. Казка містить глибокий сенс та викликає в дітей бажання вірити в магію та доброту людей. Вона також заохочує маленьких читачів бути відважними, допомагати іншим та вірити у свої можливості.
13. «Святий вечір» – Богдан Лепкий
«Чекаєш першої зірки. Ось і вона! Хто має час, накриває або помагає накривати стіл. Парубок приносить «діда», себто житній сніп, і ставить у кутку, пастух кидає під стіл в’язанку сіна і розстелює дідух по підлозі»… Дух українського Святвечора у творі Богдана Лепкого.
14. «Під святий вечір» – Богдан Лепкий
Друга світова війна застала письменника Богдана Лепкого у Кракові, куди він разом зі своєю родиною переїхав у вересні 1939 року. Після закриття німецькою окупаційною владою Ягеллонського університету він заробляв перекладами та журналістською працею. Напередодні останнього Різдва у своєму житті, в січні 1941 року, Лепкий написав замітку «Під святий вечір». Есе сповнене туги за Батьківщиною та Різдвом вдома – з дідухом, сіном під столом, 12 стравами та колядниками.
15. «Коляда» – Марко Черемшина
Тематичний цикл становлять оповідання Черемшини, писані про життя селянства під гнітом польської влади: «Верховина», «Ласка», «Коляда», «На Купала на Івана» та інші. Тогочасна критика відзначала високу майстерність письменника і багатство народної, часто ритмізованої мови.
16. «Святий Николай у гарті» – Марко Черемшина
До убогої селянської хати Кірила Савчука приходить екзекутор і шукає, що можна взяти за несплачені податки. Він побачив там безпросвітну нужду і зняв з стіни закурений образ святого Миколая у дерев’яній різьбленій рамі. Ввечері, коли діти стали молитися і звели свої оченята на образ, не знайшли його на стіні. Гіркою іронією звучить відповідь батьків, що святий Николай у гарті, тобто в арешті. В цій новелі Черемшина правдиво відтворив одну з сторінок селянського життя в умовах буржуазної дійсності.
17. «Святий вечір! (образочки)» – Леся Українка
Твір складається з 4 «образочків». У першому описується Святий Вечір у звичайній селянській незаможній родині, у другому — у багатій родині. Головний персонаж третього — школярик, який спішить додому на свято, четвертого – бідна дівчина, яка все ж таки бачить всю чарівність сімейного святого вогника.
18. «Святий вечір» – Василь Стефаник
В новелі оповідаються буденні історії: про батьків та дітей, чоловіка та жінку, народження і смерть, сни і дійсність, тяжку працю і вічну надію на краще. В цих сюжетах, як в житті, постійно переплітаються трагічні і комічні ситуації.
19. «Різдвяний вечір» – Гнат Хоткевич
Український письменник Гнат Хоткевич також долучився до європейських традицій створення різдвяних оповідань. Одна з найпопулярніших його новел – «Різдвяний вечір» – написана у 1899 році.
20. «Заробок на свята» – Осип Маковей
Письменник із Львівщини Осип Маковей був переконаний, що «кожний твір, справді поетичний, є доробком не лише того народу, в мові котрого твір той написано, але й доробком цілої людськості». Саме тому багато перекладав із зарубіжної літератури, збагачуючи бібліотеку української перекладної літератури. На його думку: «В народній поезії все живе… мислить і говорить, тішиться і журиться, любить і ненавидить – взагалі живе життям людським». Дебютувавши як поет і прозаїк, Маковей зажив популярності як белетрист. У прозових жанрах працював протягом 1895-1923 рр., саме тоді народилося оповідання «Заробок на свята» з «народницьких» висвітленням селянської теми.
21. «Ніч проти Різдва» – Микола Гоголь
Повість «Ніч проти Різдва» – найвідоміший твір із циклу «Вечори на хуторі біля Диканьки» Миколи Васильовича Гоголя. Вакула-коваль, головний герой повісті, вирушає по черевички для своєї коханої Оксани. Фантастичний сюжет повісті гармонійно поєднує реальних героїв і казкових персонажів.
22. «Львів. Смаколики. Різдво» – Світлана Горбань
По-справжньому святкова сімейна книга перенесе вас до припорошеного снігом Львова, де головним героям щасливитися зустрічати один одного та закохуватися, зневірятися та знаходити надію, сумувати та радіти. Вони будуть блукати вузькими вуличками міста Лева, виходити на Площу Ринок, милуватися ялинкою і сидіти разом з вами у затишному кафе, переказуючи свої історії. Їхні розповіді – як теплий марципан до чашки какао, які стануть у нагоді холодними зимовими вечорами. На їхніх сторінках – усе тепло і чарівний шарм найромантичнішого міста України.
23. «День народження ялинки» – Оксана Була
Усі дерева народжуються влітку. Серед них і ялинки. Ялинковий туконі дбає, щоб до зими вони підросли і зміцніли. Проте одна ялинка виростає таки серед зими, і завжди невідомо, де ж вона з’явиться. Лише куріпковому туконі під силу знайти її. Отож, коли народжується особлива ялинка, її прихід святкують усі лісові мешканці. Адже це особливий день – день народження всіх туконі.
24. «Містерія Різдва» – Соломія Савка
Ця книжка — про тепло і затишок родинного свята. Про цінності та традиції, що єднають покоління. Бо Різдво — найтаємничіше та найочікуваніше свято для українців. Ця книжка, немов та торба міхоноші, наповнена рецептами святвечірніх страв, колядками і віршами, без яких немислиме святодійство Різдва. Вона стане чудовим подарунком вашим рідним та близьким і допоможе власноруч створити атмосферу свята у вашому домі.
25. «19 різдвяних історій» – Катерина Бабкіна, Мар’яна Савка та інші
Див забагато не буває, правда? І коли ж на них чекати, як не на Різдво? Адже це час безцінних подарунків, фантасмагорії та химерних пригод, час, який повертає нас у дитинство та відкриває нові сенси дорослішання. Це пора пошуку умиротворення та батьківського тепла, пора, коли самотність переживаєш особливо гостро. І саме в цей час повсякденність можуть наповнювати чудеса, а іскри любові запалюють життя з новою силою. 19 сучасних українських письменників написали історії про те, яким різним буває Різдво. Про те, яким різним буває життя.
Вам буде цікаво: найкращі новорічні та різдвяні фільми на кожен день грудня