У Переяславі провели зустріч з учасниками ініціативної групи з числа ВПО. Метою зібрання було налагодження ефективної співпраці місцевої влади та внутрішньо переміщених осіб. Цей захід – ще один крок до створення Ради ВПО у громаді, яка представлятиме інтереси переселенців, повідомляє Proslav.
Наразі у Переяславській громаді на обліку числяться 4 216 внутрішньо переміщених осіб. Задля допомоги у розв’язанні проблемних питань людям, які знайшли тут прихисток під час війни, цього року виникла ініціатива створити раду ВПО.
На захід, який відбувся 27 лютого у сесійній залі Переяславської міської ради, завітали близько 30 ВПО. Вочевидь, найактивніші, адже саме вони складають ініціативну групу нових мешканців громади.
Голова Переяславської громади Вячеслав Саулко висловив переконання, що Рада ВПО буде дієвим інструментом допомоги людям, які були вимушені покинуті рідні домівки:
– Щоб у нас з вами постійно була комунікація не тільки через ЦНАП і Відділ соціального захисту, які піклуються про вас, а й безпосередньо. Я думаю, подібні зустрічі ми будемо проводити регулярно, щоб ми чули ваші проблеми та питання.
Представниця ініціативної групи Валентина Леонова разом з родиною приїхала до Переяслава з окупованих Олешок на Херсонщині. Розповіла, що вивчала досвід створення Рад ВПО у інших областях і вважає це важливою і своєчасною ініціативою.
Зокрема, за сприяння Міжнародної організації з міграції (МОМ) у 12 громадах Київської, Львівської, Чернівецької, Вінницької та Івано-Франківської областей побудують до 2 тисяч квартир для близько 6 тисяч людей, постраждалих від війни. Примітно, що у цих громадах існують Ради з питань ВПО, каже пані Валентина:
– Станом на минулий рік, такі ради створені у 26 містах України. Я рада, що і в Переяславі поставилися з розумінням і вже роблять кроки до створення такого органу, тому що це для нас реальна можливість брати участь у місцевому самоврядуванні та розповісти про свої проблеми. Яка найголовніша проблема? Звісно, житло. Це головна потреба для ВПО.
Заступник начальника управління Київської обласної дирекції АБ «Укргазбанк» Степан Мельник і представниця місцевої філії Надія Коваль ознайомили присутніх з програмою доступної іпотеки «єОселя».
За словами директорки центру соціальних служб Юлії Ляльки, Рада ВПО зможе брати участь у конкурсах грантів на підтримку переселенців та співпрацювати з міжнародними і національними об’єднаннями, представництвами в Україні міжнародних гуманітарних організацій, благодійними організаціями тощо. А також сприятиме залученню коштів для реалізації програм і заходів, які стосуються реалізації та захисту прав внутрішньо переміщених осіб.
На наступному засіданні, яке відбудеться 19 березня, планують затвердити персональний склад Ради ВПО та план роботи на поточний рік.
Прийом заяв щодо вступу до Ради ВПО приймаються до 15 березня у відділі підтримки внутрішньо-переміщених осіб та ветеранів війни (каб. №5) в Управлінні соціального захисту населення за адресою: м. Переяслав, вул. Шевченка,20 т. (04567)5 56 77.
Що таке Рада ВПО та які результати її роботи
Рада з питань ВПО – це консультативно-дорадчий орган, завдяки якому переселенці можуть ефективно взаємодіяти з владою громади, у якій оселилися. Такі ради вже функціонують у багатьох регіонах України і показують вагомі результати своєї діяльності.
Про деякі з них розповіли на сайті проєкту «Єднання заради дії». Наприклад, на Луганщині після початку повномасштабного вторгнення рада ВПО брала участь в евакуації людей і підприємств.
У Харкові – допомогла міській раді створити центр соціально-психологічної реабілітації молоді, а також організувала цілодобову телефонну лінію допомоги.
У Запоріжжі — добилася включення дітей-переселенців до програми «Діти Запоріжжя»: тепер їхні родини отримують із міського бюджету додаткову тисячу гривень допомоги на кожну дитину.
У Кривому Розі рада допомагала розселити людей, які отримали тимчасове житло в модульних будиночках, у більш комфортні помешкання.