Військовослужбовці Переяславської громади, поранені у зоні бойових дій, мають право на матеріальну підтримку з міського бюджету в межах комплексної програми «Турбота». Скільки захисників і захисниць вже отримали виплати та якою є процедура отримання допомоги, дізнався Proslav.
Під час сесії волонтерка підняла питання допомоги військовим
Під час засідання 78-ї сесії міськради 20 червня відома на Переяславщині волонтерка Інна Марченко виступила з запитанням, чому деякі військовослужбовці отримали відмову в наданні матеріальної допомоги, про що їй стало відомо з особистої розмови з ними.
– Згідно з положенням, затвердженим депутатами міської ради, є певний перелік документів, які потрібно подати, – відповів очільник громади Вячеслав Саулко. – Були одиничні випадки, коли військові не надали до заяви всі необхідні документи, але при повторному зверненні комісія розглядала їхні випадки й на сьогодні усі питання задоволені. Офіційно заявляю, що немає таких людей, яким відмовили взагалі. Якщо траплятимуться відмови, їх розглянуть повторно.
– Безпосередньо зараз тут присутній боєць з 72-ї бригади, списаний, який звертався по допомогу і йому прийшла відповідь про відмову, – сказала Інна Марченко. – Чому немає людини, яка покроково розкаже, що робити, які документи потрібні? Їх же дуже багато! Хлопці після війни, вони не такі, як ми – їм повертатися до цивільного життя дуже тяжко.
Пані Інна запитала, хто саме приймає рішення та визначає розмір виплати матеріальної допомоги для кожного окремого заявника.
– Кожен випадок індивідуально розглядає виключно профільна комісія. Ні міський голова, ні заступники не приймають таких рішень. Якщо є люди, яким комісія відмовила, ми готові розглянути питання повторно й, повірте, вони будуть вирішені, – запевнив Вячеслав Саулко.
Далі волонтерка навела приклад Дівичківської громади, де разову матеріальну підтримку надають землякам-військовослужбовцям одразу після мобілізації (10 тисяч гривень), у разі поранення (30 тисяч гривень) та родині захисника у випадку його загибелі.
– Я розумію, що їм видадуть форму, але я знаю, скільки всього ще треба купити бійцю. У нас про це не розмовляють. Я сподіваюся, ви задумаєтеся, що кожного бійця треба якось підтримати, коли він іде воювати, а не тоді, коли його привезли в труні. Допомагати потрібно, поки вони живі, поки ми можемо їх врятувати, а не потім плакати на кладовищі, – сказала Інна Марченко.
Як захисники Переяславської громади можуть отримати допомогу за програмою «Турбота»
Згідно з положенням комплексної програми «Турбота», на допомогу в розмірі 10 тисяч гривень мають право учасники бойових дій, які з 24 лютого 2022 року беруть безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України. Якщо захисник/захисниця не має можливості особисто подати звернення, виплати можуть отримати їхні дружина/чоловік/мати/батько.
Допомогу від 5 тисяч до 50 тисяч гривень можуть отримати військовослужбовці, які в поточному році та в останньому кварталі попереднього року зазнали тяжких поранень/травм та отримали хвороби під час виконання бойових завдань або служби в зоні бойових дій.
Також допомогу можуть отримати громадяни, які опинилися у складних життєвих обставинах.
За словами начальника управління соціального захисту населення Володимира Марченка, у складі профільної комісії, яка призначає матеріальну допомогу та визначає її розмір, присутні медичні фахівці, депутати міської ради, представники самоврядування та ГО.
На виконання заходів комплексної програми «Турбота» у Переяславській громаді на 2024 рік заклали 14 млн 965 тис грн. За даними управління соцзахисту, у період з 1 січня призначили виплати допомоги на загальну суму 7 млн 263 тис 500 грн.
У січні допомогу отримали 14 захисників, які зазнали поранень, на загальну суму 430 тисяч гривень. У лютому – 11 на суму 230 тисяч гривень. У березні – 15 поранених бійців отримали допомогу на суму 195 тисяч гривень. У квітні – 12 на 145 тисяч гривень. У травні – 6 воїнів отримали допомогу загальною сумою 130 тисяч гривень. У червні – 5 бійців на 105 тисяч гривень.
Крім того, вже майже 400 військовослужбовців з Переяславської громади, які беруть безпосередню участь у заходах для забезпечення оборони України, або члени їхніх родин отримали виплати по 10 тисяч гривень.
У якому випадку можуть відмовити у наданні матеріальної допомоги
За словами Володимира Марченка, причиною відмови у наданні одноразової матеріальної допомоги може бути відсутність необхідних документів, визначених положенням програми:
– Зокрема, необхідно подати документ, який підтверджує перебування на службі (форма 5) та довідку про безпосередню участь в бойових діях (форма 6), яку за зверненням військового видає командир військової частини, у якій він проходив службу. Найчастіше не вистачає саме цих документів.
Кілька випадків, коли комісія відмовила у наданні допомоги, були через те, що військовослужбовець зареєстрований у іншій громаді. Володимир Миколайович звертає увагу, що допомогу призначають захисникам, які є мешканцями саме Переяславської громади.
Важливою умовою отримання допомоги є період служби: допомогу можуть отримати військовослужбовці, які беруть безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, після 24 лютого 2022 року.
А також військові, які в поточному році та в останньому кварталі попереднього року зазнали тяжких поранень/травм та отримали хвороби під час виконання бойових завдань або служби в зоні бойових дій.
З повним переліком документів, які необхідно подати з заявою на отримання допомоги, можна ознайомитися за посиланням.
Нагадаємо, на одній з вулиць Переяслава проведуть капітальний ремонт водопровідних мереж