Сьогодні триває 206-й день повномасштабної війни, розв’язаної росією проти України. Наші війська продовжують контрнаступальні дії, посилюючи тиск на російські позиції та лінії матеріально-технічного забезпечення на сході Харківської, півночі Луганської та сході Донецької областей. Також триває контрнаступ у Херсонській області.
- За даними української розвідки, підрозділи окупантів у Херсонській області не можуть забезпечити себе питною водою та тікають через Дніпро на вкрадених моторках.
Низка підрозділів окупаційної армії в Херсонській області отримала наказ про виведення особового складу на лівий берег Дніпра, використовуючи для цього маломірні плавзасоби – моторні човни, викрадені у навколишніх селах.
Також ГУР повідомляє, що поблизу місця паромної переправи через Дніпро зафіксовано появу кількох груп беззбройних росіян по 10-20 осіб. Вони відмовилися брати участь у бойових діях, тому командири підрозділів зняли їх з постачання, вилучили зброю та відпустили «на вільні хліби».
- Як інформує Генштаб, у п’ятницю авіація Сил оборони уразила 4 райони зосередження живої сили та військової техніки противника і 1 опорний пункт, також внаслідок вогневого ураження по станції розвантаження було зірвано поповнення російських окупаційних військ резервами.
- Підрозділи Сил оборони відбили атаки окупантів, завдавши їм втрат, у районах населених пунктів Весела Долина, Бахмут, Зайцеве, Авдіївка та Новомихайлівка.
- Українські підрозділи протиповітряної оборони на різних напрямках знищили літак Су-24, дві крилаті ракети та один БпЛА окупантів.
У результаті успішних дій підрозділів Сил оборони, ворог щоденно зазнає значних втрат особового складу та військової техніки, що значно впливає на психологічний стан окупантів.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 17.09 орієнтовно склали:
- особового складу ‒ близько 54250 (+200) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 2202 (+3) од,
- бойових броньованих машин ‒ 4701 (+11) од,
- артилерійських систем – 1306 (+4) од,
- РСЗВ – 312 (+0) од,
- засоби ППО ‒ 168 (+0) од,
- літаків – 251 (+1) од,
- гелікоптерів – 216 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 911 (+3),
- крилаті ракети ‒ 236 (+3),
- кораблі /катери ‒ 15 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 3571 (+21) од,
- спеціальна техніка ‒ 121 (+0).
Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) зазначають, що після вдалого контрнаступу ЗСУ й поразки російських військ у Харківській області влада рф посилює приховану мобілізацію і загальноросійську вербовку для війни в Україні.
Кремль, швидше за все, вивів значну частину сил, які спочатку були на російських базах у колишніх радянських державах, після того як у лютому почалося повномасштабне вторгнення росії в Україну. Такі дії послабили російський вплив у цих державах.
- Британська розвідка у щоденному звіті зазначає, що росія змушена вербувати ув’язнених та прискорювати навчання курсантів, оскільки має дві гострі нестачі для укомплектування своїх бойових частин в Україні.
Пов’язана з Кремлем російська приватна військова компанія «Вагнера» проводить кампанію з вербування російських ув’язнених для служби в Україні як мінімум із липня. Ув’язненим пропонується пом’якшення вироку та грошове заохочення. Власник цієї ПВК Євгеній Пригожин особисто робить пропозиції ув’язненим.
«Проблема російської людської сили стає дедалі гострішою. Прискорення навчання курсантів та потреба «Вагнера» у штурмових загонах дозволяють припустити, що дві з найгостріших «нестач» під час кризи укомплектування збройних сил, ймовірно, пов’язані з бойовою піхотою та молодшими командирами».
- На окупованих росією територіях фіксуються незрозумілі події – учора в Луганську у своєму кабінеті був підірваний так званий «генпрокурор ЛНР» разом із заступником.
З одного боку, це вбивство можна розглядати, як наслідок розбірок між місцевими кримінальними елементами, які не поділили награбоване майно напередодні масштабної втечі. З іншого боку, це може бути зачистка росією свідків воєнних злочинів.
Також сьогодні стало відомо про знищення в Бердянську російського посіпаки, так званого «заступника голови ВЦА з питань ЖКГ» Олега Бойка. Разом із ним також ліквідована його дружина Людмила, яка займалася підготовкою проросійського псевдореферендуму.
| СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент Володимир Зеленський затвердив угоду між Україною та Євросоюзом про вантажні перевезення автомобільним транспортом.
Так званий «транспортний безвіз» скасовує необхідність отримання українськими перевізниками відповідних дозволів для здійснення двосторонніх і транзитних перевезень у держави ЄС та дозволяє уникнути зупинки експорту української продукції через автомобільні пункти пропуску.
Також Угода передбачає спрощення визнання водійських документів. Відтепер Україна та ЄС звільняють власників посвідчень водіїв, виданих однією зі сторін, від вимоги мати міжнародне посвідчення водія.
Термін угоди становить один рік із можливістю пролонгації, а тимчасово вона почала діяти у день підписання.
- Перша леді України Олена Зеленська буде однією із 500 запрошених почесних гостей – голів держав і високопоставлених осіб – на похороні Єлизавети ІІ, 19 вересня у Лондоні.
«Присутність Олени Зеленської є ще одним свідченням глобальної підтримки України в умовах ізоляції рф. Британія є одним з найвірніших союзників України. Її присутність на похоронах є ознакою дружби та взаємної поваги», – наголошують британські ЗМІ.
Тим часом серед ізгоїв, яких не запросили на похорон, представники росії, Білорусі, М’янми, Сирії, Венесуели й Афганістану.
- З 24 лютого українські громадяни та бізнес придбали військових облігацій на понад 100 млрд гривень.
За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, військові облігації стали одним із надзвичайно важливих інструментів фінансування нашої армії.
Сьогодні ж уряд затвердив постанову, яка дає можливість кожному українцю старше 18 років придбати військові облігації через «Дію».
- Кабмін урегулював питання передачі конфіскованого майна для потреб ЗСУ. Також відповідною постановою врегульовано питання передачі вугілля для опалення бюджетних установ.
- Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду України відхилив апеляційну скаргу проросійської політичної партії «Опозиційна платформа – За життя» (ОПЗЖ) і таким чином, остаточно заборонив її діяльність в нашій країні.
«Рішення про заборону функціонування ОПЗЖ було ухвалено на підставі указу Президента та рішення РНБО. Вони ґрунтувалися на доказах її деструктивної діяльності… Йдеться передусім про демонстративну підтримку та популяризацію агресивної антиукраїнської політики росії, як на рівні керівництва, так і рядових її членів. ОПЗЖ фактично ретранслювала офіційну позицію країни-агресора щодо України та завдавала значної шкоди інтересам нашої держави», – наголосили в СБУ.
- «Укрзалізниця» відновила сполучення з нещодавно звільненою від окупантів Балаклією.
Для запуску рейкового транспорту, залізничники відновили залізничний міст, пошкоджені колії та контактні мережі. Поки що з Харкова до Балаклії їздить рейковий автобус, який складається з одного вагона на 90 місць для сидіння.
Рейковий автобус курсуватиме двічі на день у першій і у другій половині дня.
- Компанія «Укргідроенерго» подала позов проти росії до Європейського Суду з прав людини з вимогою компенсації збитків, завданих збройною агресією проти України.
Загальна сума збитків, завданих активам «Укргідроенерго» сягнула майже 17 млрд грн. Зокрема, окупанти завдали пошкоджень Каховській ГЕС та зруйнували недобудовану вітрову електростанцію на острові Зміїний.
- Підприємцям, які взяли на роботу внутрішньо переміщених осіб, держава компенсувала 122 мільйони гривень. Усього ці представники бізнесу працевлаштували понад 11 тисяч ВПО.
Роботодавцям виплачують компенсацію за працевлаштування людей, які переїхали з небезпечних регіонів, щоб вони швидше адаптувалися на новому місці.
Зараз за урядовою програмою за кожного працевлаштованого з числа ВПО держава виплачує підприємцю 6500 грн упродовж 2 місяців.
Надалі в уряді очікують на підтримку парламентом ще однієї ініціативи щодо надання компенсації бізнесу за працевлаштування окремих категорій громадян, зокрема молоді на перше робоче місце, учасників бойових дій, одиноких батьків.
| СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- путін в Самарканді заявив, що росія зробить усе, щоби війна в Україні закінчилася якомога швидше.
Звичайно ж, він, за традицією, назвав війну «конфліктом» і скаржився, що нібито це агресивна Україна прагне воювати й вирішувати все на полі бою.
При цьому путін промовчав, що саме він розв’язав цю війну, сподіваючись за лічені дні зламати український народ. Саме він називав демократично обрану українську владу «режимом». Саме росія здійснила повномасштабний напад на Україну, саме путінський режим у 2014 році окупував Крим і розв’язав криваву війну на Донбасі.
Зрештою, саме росія й особисто путін окупували територію України, а тепер, коли українські воїни успішно нищать російську армію, рф раптом заговорила про мир.
Показово, що сьогодні під час своєї промови путін виглядав просто жалюгідно. Це вже зовсім не той упевнений у собі диктатор зразка 24 лютого цього року.
- Російська компанія «Роснєфть» втратила в Німеччині свої дочірні фірми – Rosneft Deutschland і RN Refining & Marketing.
Уряд ФРН забрав під своє управіння три нафтопереробні заводи, які належали росіянам. Цей захід має ліквідувати загрозу енергетичній безпеці. Він супроводжується реалізацією масштабного плану заходів із підтримки нафтопереробних підприємств і перетворень у регіоні для забезпечення постачання нафти альтернативними маршрутами.
Німецькі НПЗ — це суттєва втрата для «Роснєфті»: у 2010 році компанія купила ці активи за $1,6 млрд і тепер може списати у збиток приблизно таку ж суму.
Загалом тенденція цілком очевидна – «великого геополітика і стратега путіна» разом із його державою викидають із найбільшого енергетичного ринку світу.
- Міноборони росії відчайдушно намагається зібрати армію, щоб відправити додаткові сили в Україну, де після літньої стагнації військові зазнали першої великої поразки.
Прочесавши в’язниці та колонії, російський Генштаб виводить останніх боєздатних бійців із Сирії, де російська армія утримувала на плаву режим Башара Асада.
Як повідомляє Reuters, щоб повернути підрозділи із Сирії, росія розпочала переговори з Туреччиною, попросивши ту нормалізувати відносини з Асадом.
За інформацією журналістів, процес виведення угруповання розпочався ще у травні. Залишаючи авіабази, росія передавала їх іранському «Корпусу вартових ісламської революції» та ліванській терористичній організації «Хезболла».
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Президент США Джо Байден оголосив про новий пакет військової допомоги на суму 600 мільйонів доларів для України.
Як уточнили в Пентагоні, у пакет входять засоби для «критичних потреб України у сфері безпеки та оборони». Зокрема, пакет допомоги включає:
- додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS);
- 36 000 105-міліметрових артилерійських снарядів;
- 1000 високоточних 155-мм артилерійських снарядів;
- 4 протиартилерійські радари;
- 4 вантажівки та вісім причепів для перевезення важкої техніки;
- Система протидії безпілотним літальним системам;
- обладнання для розмінування;
- протипіхотні боєприпаси Claymore;
- Підривні боєприпаси та обладнання;
- Стрілецька зброя та боєприпаси;
- Прилади нічного бачення, спорядження для холодної погоди та інше польове обладнання.
У США запевнили, що продовжуватимуть працювати зі своїми союзниками й партнерами, щоб надати Україні ключові засоби для боротьби проти окупантів.
- Передані Литвою бронетранспортери M113 прямують до України, а з України до Литви для ремонту відправлені пошкоджені на полі бою гаубиці.
- У листопаді Світовий банк може затвердити пакет додаткової фінансової допомоги для України на суму 1 мільярд доларів, а також розглядатиме рішення про виділення коштів на фінансування дефіциту бюджету і відновлення інфраструктури.
«Пакет буде передбачати фінансування на 1 млрд доларів – це буде, як пряме кредитування, так і фінансові гарантії та інструменти trade finance. Очікується, що таке фінансування також мобілізує й приватний кредитний капітал, адже IFC зазвичай фінансує не більше 30% вартості проекту, долучаючи до фінансового консорціуму комерційні банки», – повідомили в Міністерстві економіки.
- В Офісі Верховного комісара ООН з прав людини сьогодні заявили, що направлять у Ізюм Харківської області групу співробітників для перевірки місць масових поховань. За групою Управління ООН також має приїхати група з розслідування воєнних злочинів.
Після вигнання російських окупантів там було знайдено понад 400 могил.
- Комітет міністрів Ради Європи ухвалив рішення щодо забезпечення відповідальності рф за агресію проти України.
Також підтверджується необхідність рішучої та однозначної міжнародно-правової відповіді на агресію проти України, яка б не допускала безкарності за серйозні порушення міжнародного права, наголошуючи на тому, що юридична відповідальність винних у таких порушеннях є надзвичайно важливою.
Комітет із зацікавленістю відзначив пропозиції України щодо створення спеціального трибуналу для розгляду злочинів агресії проти України та комплексного міжнародного механізму компенсації, включаючи, як перший крок, міжнародний реєстр збитків.
- Федеральна рада Швейцарії повністю призупинила дію угоди про спрощення візового режиму з росією.
Відтепер щодо громадян рф застосовуватиметься звичайна візова процедура.
Таким чином уряд Швейцарії приєднався до рішення ЄС, тим самим сприяючи єдиній загальноєвропейській візовій політиці.
- США продовжують затягувати зашморг технологічних санкцій на російській економіці.
Мінфін США оголосив про введення блокуючих санкцій проти 29 російських компаній, наукових інститутів та структур із сектора мікроелектроніки та квантових обчислень.
Мінторг США посилив заборону на постачання технологій до росії, включивши до переліку квантові комп’ютери, схеми та вимірювальні прилади. Фактично США запроваджують «повну заборону на співпрацю в галузі квантових обчислень».
Якщо раніше американським виробникам заборонялося постачати певні технології, то тепер із російськими структурами заборонено працювати всім – навіть банкам та логістичним компаніям.