Триває триста дев’яносто четверта доба російського повномасштабного вторгнення. Противник зосереджує основні зусилля на веденні наступальних дій на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках. Завдяки професійним і злагодженим діям, наші захисники відбили на них понад 79 атак противника.
Протягом минулої доби російські окупанти завдали 37 авіаційних та 4 ракетних удари, один з яких – по Краматорську. Також ворог здійснив 82 обстріли з реактивних систем залпового вогню.
БОЙОВІ ДІЇ
- Як повідомили у Східному угрупованні ЗСУ, Бахмут залишається епіцентром бойових дій і головним напрямком удару ворога. Тільки за останню добу на всьому бахмутському напрямку відбулося 35 боєзіткнень і 29 у районі самого міста й околиць. 222 рази ворог обстрілював весь бахмутський фронт ствольною артилерією і реактивними системами залпового вогню і 44 – по самому місту.
ПВК «Вагнер» не вистачає своїх сил на бахмутському напрямку, тому вони постійно підкріплюються підрозділами повітряно-десантних військ рф, однак успіхів однаково не мають, тому заміняють їх інформаційним шумом.
Водночас росіяни зосереджують свою увагу також на Авдіївці і куп’янсько-лиманському напрямку. Тут ворог більше застосовує регулярні війська і більше бронетехніки.
Наші воїни вже декілька тижнів підряд щодоби випалюють доволі багато їхніх броньованих засобів, і в тому числі новітніх. Декілька тижнів підряд там було знищено більше 10-ти їхніх новітніх танків Т-90 і Т-80.
Тільки за цю добу було знищено 4 танки Т-90, бойова машина піхоти, БТР-80 і САУ «Акація», «Мста» і зенітно-ракетний комплекс «Бук».
Атаки рф на кількох напрямках є втіленням очікуваного великого наступу, проте російські військові не досягають своїх цілей на сході України.
- Російські окупанти втрачають значні сили у місті Бахмут на Донеччині, ворог видихається і ЗСУ зовсім скоро цим скористаються. Про це заявив командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський.
«Агресор не полишає надії за будь-яку ціну взяти Бахмут, не дивлячись на втрати ані в живій силі, ані в техніці. Основними силами рф на цьому напрямку є представники ПВК “Вагнер”. Не шкодуючи нічого вони втрачають значні сили та видихаються. Зовсім скоро ми скористаємось цією нагодою, як свого часу робили це під Києвом, Харковом, Балаклією та Куп’янськом».
Сирський зазначив, що українські воїни перебувають під безперервним вогнем артилерії та авіації противника, але при цьому демонструють надлюдську стійкість, мужність та хоробрість.
- Через значні втрати, які окупанти зазнають щодня, противником прийнято рішення щодо збільшення кількості ліжко-місць у наявних шпиталях, що функціонують на тимчасово захопленій території Луганської області. Зокрема, у населеному пункті Троїцьке, кількість ліжко-місць військового госпіталя збільшено удвічі, з 200 до 400. В той же час, всіх поранених осіб офіцерського складу було евакуйовано на територію російської федерації гелікоптерами в період з 17 по 18 березня.
- Українська авіація за минулу добу завдала 12 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки окупантів. Також наші захисники збили дві керовані авіаційні ракети Х-59 та 4 БпЛА різних типів.
- Підрозділи ракетних військ і артилерії, в той же час, уразили пункт управління, район зосередження живої сили, озброєння і військової техніки противника, зенітно-ракетний комплекс та 2 склади пально-мастильних матеріалів.
Станом на ранок 24 березня загальні втрати загарбників склали
- Експерти Інституту вивчення війни (ISW) зазначають, що темпи російських операцій навколо Бахмута сповільнюються. Натомість російські війська, ймовірно, намагаються розпочати наступ на інших напрямках, зокрема у районі Авдіївки.
- Британська розвідка зазначає, що російські сили під Кремінною більше орієнтуються на оборону, аніж наступ.
«Російське командування, скоріш за все, намагається розширити «зону безпеки» на захід від ліній оборони, які вони облаштували на підвищеній місцевості, та інтегрувати в оборону річку Оскіл як природну перешкоду. Також вони, певно, хотіли б повернути Куп’янськ, який є логістичним вузлом».
Водночас, відзначають аналітики, на оперативному рівні більш схоже, що рф на цій ділянці фронту налаштована на оборону.
«Командування, можливо, побоюється, що це один із тих секторів, де Україна може вдатися до масштабних наступальних операцій».
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Президент Володимир Зеленський відвідав Херсонську область, поспілкувався з мешканцями і пообіцяв поступово відновити все, що знищили російські окупанти.
«Робоча поїздка на Херсонщину. Село Посад-Покровське, де внаслідок повномасштабної агресії росії пошкоджено багато будинків та об’єктів соціальної інфраструктури. Поспілкувався з місцевими мешканцями про актуальні питання та потреби. Усе відновимо, усе відбудуємо. Так само, як і кожне місто і село, яке постраждало від окупантів».
Зараз у цьому населеному пункті відновлюють електро- та водопостачання, відбудовують медичну амбулаторію, у село повертаються люди.
Також Володимир Зеленський провів координаційну нараду з питань безпеки та ліквідації наслідків російських ударів і заслухав доповідь військового командування про оперативну обстановку в області.
- На території Білорусі наразі не фіксується створення ударних угруповань армії агресора.
Як повідомили в Держприкордонслужбі, за останній час не фіксувалася робота диверсійно-розвідувальних груп по кордону з рф. Раніше ворог намагався використовувати ДРГ, які мали намір заходити на територію України, проте їх відразу виявляли.
Також продовжуються інженерно-фортифікаційні роботи з укріплення кордону, щоб не допустити вторгнення агресора і щоб сили оборони ЗСУ мали можливості відбити атаки.
- Генеральний прокурор Андрій Костін та секретар МКС Пітер Льюїс підписали угоду про відкриття представництва Міжнародного кримінального суду в Україні.
«Це лише початок, але вагомий початок. Переконаний, ми не зупинимося, допоки всі винні у міжнародних злочинах, скоєних проти України, не будуть притягнуті до відповідальності», – сказав Костін.
За його словами, Україна розраховує на подальшу співпрацю у розслідуванні та переслідуванні злочинів рф, включно з вищим військово-політичним керівництвом країни-агресора.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Через війну в Україні росія не може постачати життєво важливі оборонні товари, які вона зобов’язалася надати своїм партнерам. Зокрема індійські Військово-повітряні сили заявили про недотримання рф великого контракту цього року.
Експерти кажуть, що, ймовірно, йдеться про ЗРК С-400 «Тріумф», які Індія купила у 2018 році за 5,4 мільярда доларів. Три з цих систем були поставлені, а ще дві очікуються.
ВПС Індії також залежать від росії у постачанні запчастин для винищувачів Су-30МКІ і МіГ-29, які є основою військово-повітряних сил.
Парламентську комісію Індії також поінформували, що російсько-українська війна настільки вплинула на її постачання, що вона скоротила прогнозовані капітальні витрати на модернізацію військової техніки та обладнання майже на третину.
- Вантажопотік російських авіакомпаній через санкції та обмеження доступу на міжнародні ринки у 2022 році впав на 60%.
Сукупні перевезення вантажів (включно з поштою) авіакомпаніями рф відкотилися до початку 2000-х років.
Перевезення пасажирів 2022 року в авіакомпаній теж скоротилися, але значно менше — на 14,21%.
- Bloomberg із посиланням на знайомі з ситуацією джерела зазначає, що засновник ПВК «Вагнер» Євгеній Пригожин готується згорнути військові дії своїх найманців в Україні та переключити увагу на Африку.
«Пригожин, якого безпековий і політичний істеблішмент (рф) розглядає як зростаючу загрозу, бореться з нестачею живої сили і боєприпасів в Україні після того, як йому заборонили вербувати людей у в’язницях, які є його основним джерелом рекрутів, і позбавили постачання».
Видання нагадує, що найманці Пригожина досі не змогли взяти місто Бахмут на Донеччині, незважаючи на місяці спроб і приголомшливі втрати.
Після тижнів публічних скарг на те, що вагнерівцям не постачають життєво необхідні снаряди та інші припаси, Пригожин визнав, що «Вагнеру» доведеться перезавантажитися і скоротити свої масштаби після завершення битви за Бахмут.
- Експерти стверджують, що росія поступово перетворюється на сировинний придаток Китаю, і цей процес був помітний ще до повномасштабного вторгнення в Україну, а зараз оформлюється остаточно.
Показово, що такі тези чітко підтверджуються даними китайської митниці. Зокрема, росія у січні та лютому 2023 року збільшила постачання платини до Китаю у 279 разів порівняно з аналогічним періодом 2022 року, до 1,67 т.
Також зросли поставки російського паладію на китайський ринок, родію, металу платинової групи.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Словаччина передала ЗСУ перші чотири винищувачі МіГ-29. Перекидання літаків здійснювали українські пілоти за допомогою ВПС Словаччини й українського персоналу.
Найближчими тижнями решту літаків буде передано Україні, але з оперативних причин жодних подробиць не надають.
- Міністр оборони Фінляндії Антті Кайкконен анонсував передачу Україні трьох танків Leopard 2. Це частина 14-го пакета військової допомоги, рішення про який президент Фінляндії схвалив сьогодні на пропозицію уряду.
Раніше Фінляндія вже прийняла рішення про передачу трьох броньованих танків для розмінування на базі Leopard 2. Тож загалом ця держава передасть Україні шість Leopard 2.
Крім того, Гельсінкі передають важке озброєння та боєприпаси, однак не уточнюють, яке саме та скільки.
- Польща приєдналася до спільних закупівель країнами ЄС боєприпасів для України.
Міністерство національної оборони Польщі підписало необхідні документи і західна сусідка України приєдналась до майже двох десятків країн Європи, які раніше домовились про спільні закупівлі боєприпасів.
- Іспанія відправить в Україну першу партію сучасних бойових танків Leopard 2A4 до кінця наступного тижня.
Це станеться після того, як шість одиниць техніки пройдуть останні випробування у польових умовах, які тривають неподалік від міста Севілья на півдні Іспанії.
- У проекті бюджету США на 2024 рік збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України.
Про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань щодо проєкту бюджету США на 2024 рік.
Він зазначив, що США мають позитивне бачення майбутнього світу, який є вільним, безпечним, відкритим і квітучим. Держсекретар висловив сподівання, що запропонований проект бюджету допоможе просунути це бачення та розв’язати проблеми, які дійсно важливі для американського народу.
- Європейський Союз виступив з повною підтримкою Міжнародного кримінального суду (МКС) після погроз заступника голови Радбезу рф Дмітрія Мєдвєдєва вдарити гіперзвуковою ракетою по будівлі суду в Гаазі.
Сам суд також відреагував на погрози й заявив, що його обрані посадові особи та персонал користуються твердою підтримкою Асамблеї держав-учасниць Римського статуту.
«Головування Асамблеї держав-учасниць Римського статуту звертає увагу на погрози на адресу Міжнародного кримінального суду, а також на заходи, оголошені проти його прокурора та суддів, причетних до видачі ордерів на арешт в ситуації в Україні. Головування Асамблеї висловлює жаль з приводу цих спроб перешкодити міжнародним зусиллям, спрямованим на забезпечення відповідальності за дії, які заборонені загальним міжнародним правом».
- Учора розпочався дводенний саміт у Брюсселі, де лідери Євросоюзу обговорять низку важливих тем, серед яких – постачання боєприпасів Україні та ціни на енергоносії.
Європейська рада також обговорить заходи щодо забезпечення відповідальності росії за воєнні злочини, санкції, їх обхід і використання заморожених російських активів для відновлення України. Також буде обговорено питання допомоги, яку росії надають Білорусь та Іран.
Лідери держав-членів ЄС уже погодились продовжувати санкційний тиск на росію, зокрема шляхом обмеження цін на нафту, аби покарати її за повномасштабне вторгнення в Україну.
Також ЄС посилить свою роботу з партнерами з метою протидії неправдивим російським наративам та дезінформації про війну в Україні.
- Президент України Володимир Зеленський виступив із відеозверненням до лідерів країн ЄС. Він запропонував провести саміт щодо мирного плану в одній із європейських столиць.
Він також звернувся із закликом пришвидшити доставку зброї, щоб війна не затягувалася.
За інформацією The Guardian, Зеленський попередив європейських лідерів про п’ять факторів, які можуть продовжити війну, включаючи затримки в доставці ракет великої дальності, відсутність сучасних літаків і слабкі місця в західних санкціях.
- Парламент Ісландії проголосував за резолюцію про визнання Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.
Резолюцію підтримали одностайно всі депутати від усіх партій, представлених у парламенті.
Президент Володимир Зеленський подякував за ухвалену резолюцію.
«Вдячний Ісландії за визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу, за вшанування пам’яті мільйонів українців, убитих московським режимом. Це чіткий сигнал, що такі злочини не залишаються безкарними і не мають терміну давності».