Унікальна мистецька подія відбулася 5 лютого у Переяславській музичній школі імені Павла Сениці. Провідна академічна бандуристка Віта-Вікторія Задорожна виступила з сольним концертом і провела майстер-клас, зачарувавши слухачів віртуозним виконанням та щирістю спілкування, розповідає Proslav.
Візит відомої виконавиці відбувся у межах її гастрольного туру містами України, метою якого є підтримка музичних шкіл та коледжів. Віта-Вікторія Задорожна – не лише лауреатка міжнародних конкурсів, а й авторитетна педагогиня, докторка мистецтва, старша викладачка Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського, Київського університету імені Бориса Грінченка, Київського Державного музичного ліцею імені М. В. Лисенка.
– Цим творчим проєктом я прагну підтримати юних музикантів та їхніх педагогів, бо у такий надскладний час вони виконують свою місію, і дати методичні рекомендації, які допоможуть діткам розвивати виконавську майстерність. Вірю, що учні музичних шкіл стануть студентами музичних коледжів, а в майбутньому – поповнять лави нашої музичної академії, – розповіла бандуристка.
Музикантка вже вдруге вирушила в сольний тур Україною, відкривши на своїй гастрольній мапі багато нових міст, серед яких і Переяслав. Позаду – 16 концертів, попереду – ще стільки ж.
Під час концерту Віта-Вікторія Задорожна виконала твори з Другого інструментального циклу для бандури соло «Зошит подорожей» Заслуженої артистки України Людмили Коханської. Зал був зачарований тим, як бездоганно майстриня володіє інструментом: він немов ожив у її руках – співав і плакав, як українська душа, зачіпаючи переливами струн за живе, за сокровенне.
Бандуру вона називає своєї вірною подругою, яка супроводжує її вже 22 роки – майже все свідоме життя. Жартома порівнює її з примхливою жінкою:
– Аби вона зазвучала досконало, їй треба присвятити всю свою увагу. До того ж, вона дуже чутлива до змін температури та вологості.
З початку повномасштабної війни бандура переживає своєрідне відродження: у всьому світі її звучання вважають символом незламної української культури. Нещодавно Віта-Вікторія Задорожна презентувала академічну бандуру в музичних університетах та центрах музики в містах Німеччини.
– Бандура – наш державний символ, наш генетичний код. Це інструмент, який створили українці з дерева, яке зростало на нашій землі, яке увібрало наше сонце, воду й повітря. У цьому інструменті вся глибина української душі – від щастя до горя. Радію, що цей інструмент стає дедалі популярнішим, бо це свідчення нашого національного пробудження, усвідомлення своєї ідентичності й коріння, – підкреслила музикантка.
Віта-Вікторія Задорожна родом з селища Шишаки на Полтавщині. Згадуючи дитинство, зізнається, що досі не знає, чи це вона обрала інструмент, чи інструмент обрав її, але з того моменту вони злилися воєдино.
– Коли я була у третьому класі, до нас прийшла вчителька бандури, директорка Шишацької дитячої музичної школи Олена Черкас. Спочатку я закохалася в її особистість, а потім і в інструмент. Після закінчення музичної школи зрозуміла, що хочу продовжити цей шлях, тож у 9 класі вступила до Полтавського музичного училища імені Лисенка.
Досконало знаючи професію зсередини, Віта-Вікторія очолює благодійний фонд «Провідних діячів культури та мистецтв України».
– Після навчання не всі музиканти одразу можуть знайти роботу за фахом, адже місць у філармоніях, театрах та оркестрах обмежена кількість. Тому ми створили цей фонд, щоб підтримати талановитих, працьовитих виконавців, які ще не виступають на професійній сцені. Наша команда організовує спільні мистецькі проєкти по всій Україні, – пояснює вона.
Артистка не приховує, що шлях митця нелегкий і сповнений випробувань, проте кожна людина сама створює своє місце під сонцем.
– Не існує вакансії «відомий музикант», на яку просто можна влаштуватися. Потрібно крок за кроком будувати свій успіх, розкриватися, мов квітка, презентуючи світу свої таланти. У цю професію не варто йти заради збагачення. Творчість і духовність мають бути на першому місці, а матеріальні блага – не мета, а наслідок. Праця, віра в Бога і постійний рух до мрії неодмінно приводять до успіху, – наголошує виконавиця.
Начальник відділу культури Валентин Шуткевич подякував Віті-Вікторії Задорожній за чудовий концерт і майстер-клас. Він висловив сподівання на подальшу співпрацю, вручив артистці подяку за участь у культурному житті Переяславської громади та подарував репродукцію картини Тараса Шевченка «Михайлівська церква».
Концерт надихнув юних музикантів, які лише мріють про велику сцену та визнання. По класу бандури у Переяславській музичній школі зараз навчаються дев’ять дітей. Завідуюча відділом струнно-щипкових інструментів Вікторія Завадська каже, що вже з наступного навчального року цей інструмент планують зробити обов’язковим для вокалістів, адже саме він є душею української музики.