Переважна більшість українських громадян дізнаються новини із соціальних мереж за допомогою смартфонів. Тільки 3% українців віддають перевагу друкованим ЗМІ. Такі результати щорічного дослідження USAID-Internews «Українські медіа, ставлення та довіра у 2023 році». Повідомляє Proslav з посиланням на видання «Детектор Медіа».
Водночас телебачення продовжує втрачати аудиторію: 66% споживачів новин в інтернеті не дивляться їх на ТБ.
Звідки українці дізнаються новини
Соціальні мережі залишаються основним джерелом новин для більшості українців – 76%. І 35% з них при цьому дізнаються новини виключно з соцмереж, не звертаючись до інших джерел інформації. Такий висновок випливає з результатів щорічного дослідження USAID-Internews «Українські медіа, ставлення та довіра у 2023 році».
Понад 40% респондентів дізнаються новини із інтернет-сайтів, 30% – з телебачення. Ще 10% користуються для цього радіо і лише 3% – друкованими медіа.
Таким чином, резюмують автори дослідження, у 2023 майже всі види медіа зберегли показники попереднього року, продовжує зменшуватися лише використання телебачення. У 2022 році його називали основним джерелом інформації 36% респондентів, у 2021-му – 46%.
Українці поєднують інформацію з кількох ЗМІ
Втім, варто зазначити, що досить часто українці використовують кілька видів медіа. Так, при 30% тих, хто дізнаються новини з телебачення, лише 7% з них роблять це виключно з нього. А з 41% респондентів, які користуються інтернет-сайтами, 33% поєднують онлайн-медіа з іншими джерелами.
Зберігся і такий тренд останніх років, як споживання новин у соціальних мережах за допомогою смартфону. 87% від загальної кількості респондентів і 97% молодших осіб віком 18 – 35 років використовують смартфони для перегляду новин.
Кількість інтернет-користувачів з кожним роком збільшується
Також дослідження свідчить: кількість тих, хто щодня користується інтернетом, зростає з кожним роком. У 2022 році цей показник в цілому досяг 85%, а серед молоді віком 18-35 років – 96%. У 2023 році про щоденне користування інтернетом повідомили 89% опитаних, а серед осіб віком 18-35 років ця цифра зросла до 98%.
Споживачі новин в інтернеті (онлайн-медіа та соціальних мережах), які не дивляться новини на телебаченні, складають основну частину аудиторії – 66%.
«Головний висновок, який ми отримали внаслідок цього дослідження, – це те, що українці значною мірою покладаються на телеграм-канали для отримання новин під час війни. Опитування продемонструвало продовження тенденції до зниження споживання новин через телебачення. Більшість дорослих українців – 76% – отримують новини із соціальних мереж. А частина людей, які користуються одночасно телебаченням і соціальними мережами для отримання новин, стрімко зменшується – лише 21% у 2023 році», – сказала під час презентації дослідження Оксана Майдан, заступниця директорки Internews в Україні.
Опитування проводилося з 28 липня по 28 серпня 2023 року в чотири етапи і включало в себе як загальнонаціональне опитування, так й інтерв’ю з окремими категоріями населення. Похибка вибірки з імовірністю 0,95 не перевищує 2,5%.
Тим часом переяславські депутати зменшили фінансування на висвітлення своєї діяльності, однак хочуть платити більше друкованому ЗМІ. Обговорення – за посиланням.