Історія виникнення терміну «Чорна п’ятниця»
Щорічні акції у магазинах настільки вкоренились у суспільства різних країн, що ніхто точно й не пригадає коли саме виник термін «Black Friday». Чорна п’ятниця набула популярності, як це не дивно, у США ще у середині минулого століття. Наступного дня після Дня подяки й заведено розпочинати «сезон знижок».
Однак спочатку термін «чорна п’ятниця» описував не можливість придбати товар за вигідними цінами, а великі затори на дорогах після державного свята. Насиченим трафіком поблизу своїх крамничок почали користуватись підприємці. Тож, згодом таким чином маркетологи позначали старт шалених знижок.
Логічно було б запитати: «Хіба до цього ніхто не розпродував товар?» Звісно, що традицію робити розпродажі виникли ще наприкінці ХІХ століття. Проте з розвитком роздрібної торгівлі, збільшенням конкуренції та кількості товарів, виникла традиція влаштовувати різдвяний сезон розпродажів.
З початку 2000-х років у всьому світі під час Black Friday магазини розпочинають свою роботу якомога раніше. Зазвичай, це 04:00 або 05:00 ранку. Це роблять не тільки, щоб отримати більше вигоди, а й для того, щоб витримати натиск усіх охочих скористатись вигідними пропозиціями.
Яка ситуація з українськими магазинами
Після того, як упала «залізна завіса» й на теренах України почали відкриватись магазини популярних світових брендів, місцеві підприємці також почали долучатись до сезонних розпродажів. Звичайно, їх не можливо порівняти з тим, що відбувається у тій же Америці, однак наша країна точно не пасе задніх.
З кожним роком популярність чорної п’ятниці в Україні перед різдвяними святами тільки зростала. Конкурентні магазини один поперед одного намагались вигадати яскравий креатив та запропонувати знижки, щоб заохотити покупця завітати саме до нього.
Часто у сезон знижок можна побачити пропозиції, на яких «горять знижки» у -10%, -20% та навіть -50%. Наприклад, такі бажані кросівки чи джинси можна забрати ледь не задарма. Головне, щоб залишився необхідний розмір.
Звісно, на роботу офлайн магазинів впливають світові події. Наприклад, восени 2020 року, коли у всьому світі вирувала пандемія, чорна п’ятниця не могла працювати на повну потужність. Тож, завдяки сучасним технологіям, магазини організовували онлайн-розпродаж. Банери на сайтах почали сповіщати про наближення події ще на початку вересня.
Про осінь 2022 року багато говорити не доводиться. Оскільки через повномасштабне вторгнення значна кількість магазинів покинули не тільки рф, а й Україну. Проте з плином часу, великий бізнес поволі почав повертатись на полиці торговельних центрів.
Чи буде Black Friday цього року
Відразу скажемо, так. Одна з найочікуваніших подій року – black friday 2023. Українці сумували за можливістю порадувати себе та своїх рідних подарунками. Особливо, якщо їх можна придбати за вигідними цінами.
Думаємо, що кожен зможе підібрати собі щось з величезної групи товарів:
- Електроніка;
- Одяг та взуття;
- Побутова техніка;
- Товари для дому;
- Прикраси;
- Косметика та парфуми тощо.
Наприклад, магазин ІНТЕРТОП пропонує понад 500 брендів зі знижками, серед яких: Ecco, Skechers, Geox, Timberland та інші.
Варто зауважити, що цього року «Чорна п’ятниця» розпочнеться з 24 листопада. Водночас закликаємо подбати про власну безпеку й, за можливості, замовляти товари за допомогою офіційних сайтів.