У грудні 2023 року в межах реалізації проєкту «Психічне Здоров’я для України (MH4U)» за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC) в Переяславі відкрили відділення «Підтриманого проживання». Десять людей з інвалідністю ментального спектру отримали можливість облаштувати більш самостійне життя у комфортному просторі. Майже рік по тому представники фонду завітали до мешканців будинку, аби дізнатися про їхні успіхи, розповідає Proslav.
Будинок підтриманого проживання – це варіант організації повсякденного життя для людей з психічними розладами. Люди, які раніше жили в психоневрологічному інтернаті, отримали змогу жити серед громади, в наближених до домашніх умовах, надалі отримуючи супровід кваліфікованих асистентів. У Переяславі цю ідею втілили завдяки грантовій підтримці Посольства Швейцарії в Україні.
Крім коштів на ремонт і облаштування будинку, проєкт MH4U надав необхідну експертну й консультаційну підтримку та допоміг підвищити кваліфікацію працівників будинку підтриманого проживання.
Будинок підтриманого проживання хоча й є частиною Центру надання соціальних послуг та соціальної інтеграції, однак розміщений в окремій будівлі у центрі міста.
Днями до нього завітали представники україно-швейцарського фонду на чолі з лідером проєкту MH4U Гайко Кьоніґштайном та партнери з різних куточків України, в яких розвивається подібний напрямок.
За словами директорки Центру надання соціальних послуг та соціальної інтеграції Раїси Голованової, метою їхнього візиту було ознайомитися з роботою відділення та процесом соціалізації людей з порушеннями.
– Представники фонду пересвідчилися, що будинок підтриманого проживання, який вони допомогли облаштувати, повноцінно функціонує. Аж півтори години вони невимушено спілкувалися з його мешканцями за чаюванням. Побачили, як резиденти призвичаюються до самостійного життя, дбають про себе, ведуть господарство, готують їжу. При цьому мають вільний доступ виходити у місто, спілкуватися з іншими людьми. Вони охоче розповідали про свої успіхи та поділилися планами на майбутнє.
Раїса Петрівна наголосила, що для людей з інвалідністю надзвичайно цінною є нагода будувати своє життя гідно, а не ізольовано, і бути активними жителями громади. У Переяславі діють вже два такі будинки (перший – з 2019 року), загалом у них мешкають 17 осіб.
Нагадаємо, молоді педагоги Переяслава розповіли про те, якою бачать освіту та свою роботу.