Розпочалась вісімдесят шоста доба героїчного протистояння Українського народу російському воєнному вторгненню. Наші захисники успішно відбивають ворожі атаки і поступово звільняють рідну землю від окупантів.
БОЙОВІ ДІЇ
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 20.05 орієнтовно склали:
- особового складу ‒ близько 28 700 (+200) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1 263 (+9) од,
- бойових броньованих машин ‒ 3 090 (+27) од,
- артилерійських систем – 596 (+1) од,
- РСЗВ ‒ 200 (+1) од,
- засоби ППО ‒ 93 (+0) од,
- літаків / aircraft – 204 (+1) од,
- гелікоптерів – 168 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня ‒ 460 (+5),
- крилаті ракети ‒ 103 (+0),
- кораблі /катери ‒ 13 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн ‒ 2 162 (+5) од,
- спеціальна техніка ‒ 43 (+0).
Найбільші втрати противника (минулої доби) спостерігалися на Бахмутському напрямку.
Мета другого оголошеного росіянами етапу війни в України лишається без змін – це окупація Донецької та Луганської областей. На Донецькому напрямку ворог намагається наступати вздовж усієї лінії зіткнення, при цьому не рахується із втратами й жене на убій новій й нові підрозділи.
Щоденні втрати ворога складають кілька сотень людей і десятки одиниць техніки. Наші воїни маневрують, ефективно використовують всі наявні засоби й продовжують знищувати та знекровлювати ворога.
На Харківському напрямку завдяки контрнаступу наших сил із 5 травня вже звільнено 23 населені пункти. росія посилила вогневий вплив та намагається стримати наступ українських військ і вихід на межі державного кордону. Також тривають обстріли Сумської та Чернігівської областей, щоб відволікти наші сили від основних напрямків.
Як зазначають у британській розвідці, генерал-лейтенант Сергій Кісєль, який командував елітною 1 гвардійською танковою армією, відсторонений за нездатність захопити Харків. Віцеадмірал Ігор Осіпов, який командував Чорноморським флотом, також, імовірно, був відсторонений після затоплення крейсера «Москва». Незрозумілою зараз залишається доля начальника Генштабу рф Валерія Герасимова.
- Загнані в глухий кут українським спротивом та організаційними проблемами російські командири тепер використовують для атак менші підрозділи. Це свідчить про те, що амбіції окупанта стали скромнішими навіть на тактичному рівні. Про це пише з посиланням на чиновника Пентагону Washington Post.
- За інформацією Генштабу, особовий склад російської армії деморалізований, обіцяні виплати солдатам за участь у бойових діях не нараховуються. Через значні втрати в боях із силами оборони України, зафіксовано випадки дезертирства окремих підрозділів російських військ.
- росія, відчуваючи свій провал, починає вигадувати чудозброю, котра є аналогом нацистської «вундерваффе». Про це заявив Президент Володимир Зеленський.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- ЗСУ встигли підготувати достатню кількість танкістів, що можуть воювати на танках типу Т-72М1 та Т-72М1R, отриманих від Польщі.
- Українська влада продовжує підтримувати вітчизняних аграріїв, підтримуючи таким чином продовольчу безпеку країни.
Станом на 18 травня понад 11 тис. аграріїв отримали пільгових кредитів на суму більш як 28 млрд грн.
80% отриманих кредитів оформлені за програмою портфельних гарантій.
Відповідне фінансування надається для проведення посівної кампанії, а також для підтримки й активізації підприємницької діяльності в рамках програми «Доступні кредити 5–7–9».
- В Україні продовжується процес націоналізації активів держави-агресора та її пособника – Білорусі. Днями на користь держави передано корпоративні права двох білоруських підприємств і 20 «Мазів». Також триває націоналізація залізничних вагонів та іншого майна.
- Швейцарія оголосила про відновлення роботи посольства в Україні.
- Для збалансування довоєнних обсягів експорту український уряд планує побудувати додаткові залізничні термінали на стиках із Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Запущений наприкінці квітня за допомогою ракети-носія «Ангара» російський військовий супутник «Космос-2555» після невдалих спроб увімкнути рухову установку зійшов з орбіти і згорів сьогодні в атмосфері.
- Економіка Росії в першому кварталі сповільнилася більше, ніж очікувалося. Зростання ВВП впало до 3,5% попри середні прогнози економістів у 3,7%.
- Спікер Держдуми рф В’ячеслав Володін склав рейтинг топ-7 країн, які недружні до росії. Головними винуватцями нинішніх проблем та майбутніх криз названо США, Канаду, Швейцарію, Великобританію, ЄС, Австралію та Японію.
- Кремлівські пропагандисти взяли «оперативну паузу» для перебудови стратегії ведення інформаційної війни проти України.
Як зазначає Центр протидії дезінформації при РНБО, за кілька тижнів в Україні відбулося одразу кілька ключових подій:
- зупинка наступу ворога майже за усіма напрямками;
- надання Україні важкого озброєння;
- евакуація захисників Маріуполя з “Азовсталі”.
На фоні воєнних невдач історії про «біолабораторії» та «радіоактивний попіл» перестають працювати, тому пропагандистські медіа почали готувати росіян до «неочікуваних підсумків»: поразки у війні та капітуляції. Аргументом на користь цього є медійне затишшя у прокремлівських ЗМІ та капітуляційна риторика їхніх «експертів».
А тим часом на фоні тотальних невдач після майже 3-х місяців ганебної війни пропаганда відчайдушно намагається «продати» ватникам зачистку «Азовсталі» як велику перемогу наддержави.
- Технічний дефолт росії може відбутися 25 травня. Спеціальна ліцензія, яка видана рф для проведення платежів власникам американських облігацій, може не отримати продовження. Її термін дії спливає 25 травня, тож росія має провести платіж за облігаціями в цей день. Якщо ліцензія буде відкликана, і рф спробує розрахуватися рублями, це може стати причиною технічного дефолту.
- У росії, як і прогнозували два місяці тому, суттєво зросла кількість крадіжок деталей з автомобілів. Як повідомляє «Росгосстрах», кількість таких злочинів зросла від початку року на 47%..
- Через санкції російські переробники текстилю залишилися майже без сировини – втратили 85% сировини для обтиральної ганчірки та регенеративного волокна. Учасники ринку кажуть, що тепер необхідно в сім разів наростити збір старого одягу, аналогічну системі збору макулатури, але на це знадобляться роки.
- За останній тиждень у росії зафіксували 5 підпалів військкоматів – у Ростовській, Рязанській областях, а також у Волгограді та Омську. З початку повномасштабного вторгнення в Україну відомо про 12 таких випадків у різних регіонах.
- Еліта російських силовиків розуміє, що війна проти України фактично програна, саме через це путін не наказує їм застосувати ядерну зброю, бо розуміє, що наказ вони можуть не виконати і це стане тригером до держперевороту.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- США нададуть Україні термінову продовольчу допомогу на 215 млн дол. У Вашингтоні припускають, що ця допомога не буде останньою.
- Європарламент підтримав призупинення всіх імпортних мит ЄС на експорт з України на один рік, щоб підтримати українську економіку.
- Велика Британія запровадила нові санкції проти великих російських авіакомпаній – «Аерофлот», «Уральських авіаліній» та авіакомпанії «Росія», яка, зокрема, опікується урядовими літаками.
- Європейська комісія розробляє правову базу для конфіскації активів російських олігархів та центробанку рф на користь подальшої відбудови України.
- Україна та США домовилися про транспортне співробітництво. Сторони підписали меморандум, який, зокрема, передбачає: модернізацію автодоріг, встановлення на них автоматичних станцій зважування, безпеку повітряного простору та безпечної роботи цивільної авіації, залучення інвестицій приватного сектору США, просування цифрових технологій та екологічно безпечних палив тощо.
- Японія надасть Україні додатково 300 млн дол. фінансової допомоги. Разом із попереднім кредитом сума допомоги з боку Японії зросте до 600 млн дол.
- Польща надасть Україні 25 тис. тонн пального. Польські ресурси пального Україна почне отримувати з початку наступного тижня. Наразі триває робота зі збільшення пропускної спроможності польсько-українського кордону щодо транспортування палива.
- Німеччина підтримає Україну короткостроковою бюджетною підтримкою у розмірі близько 1 млрд євро. Йдеться про гранти, які мають виплачуватися з бюджету на 2022 рік без створення додаткової заборгованості. Кошти будуть спрямовані на забезпечення дієздатності зруйнованої війною Української держави.
- Польські компанії передали Україні 20 вагонів електрообладнання, яке буде використане для відновлення енергетичної інфраструктури.
- Уряд Австралії заявив, що додатково відправить Україні 14 гусеничних бронетранспортерів М113 та 20 бронетранспортерів Bushmaster для боротьби із російськими загарбниками.
- Велика Британія надасть Україні ще 1,3 мільярда фунтів стерлінгів у вигляді військової підтримки та допомоги. Пакет включатиме артилерію великої дальності, ракети «берег-корабель» і безпілотні дрони.
- Країни-члени Європарламенту підтримали резолюцію про створення спеціального трибуналу щодо воєнних злочинів росії проти України.