У ході 26 сесії, Переяславської міської ради VIII скликання, де обговорювали та затверджували звіти про виконання фінансових планів та діяльності комунальних медичних закладів у громаді та межах колишнього району, стало відомо, що у ФАП-ах та амбулаторіях громади зникли ліки. На проблему звернув увагу депутат міської ради Григорій Порало.
«Нам треба розглянути питання забезпечення сільських медпунктів і амбулаторій медикаментами. Я зіткнувся з ситуацією коли, до введення касових апаратів, підприємці надавали під реалізацію нашим медпрацівникамнайнеобхідніших медичних препаратів. Проте нині, через ці нововведення, ми цих медикаментів не маємо від слова зовсім. Треба приймати якесь рішення. Я, чесне слово,витяг 5000 гривень і дав їм аби вони поїхали і придбали на першочергові потреби щось найнеобхідніше» – зазначив Григорій Степанович.
ProSLAV вирішив розібратися, чому так сталося:
Передумови проблеми. З 1 січня 2022 року запрацювали правила про обов’язкове використання касових апаратів малим бізнесом. З нового року всі фізособи-підприємці другої-четвертої груп спрощеної системи оподаткування при здійсненні будь-яких розрахункових операцій повинні використовувати касовий апарат. Обов’язок встановлювати касовий апарат не поширюється виключно на осіб, які використовують спрощену систему оподаткування в трудових відносинах. Наразі в Україні зареєстровано близько 2 млн ФОПів, з яких 1,5 млн перебувають на спрощеній системі оподаткування.
«Раніше, ще до перейменування нашої центральної районної лікарні, було укладено договір з однією з аптек, і на всі села, усі ФАП-и та амбулаторії, видавалися ліки. Нині ж, з уведенням касових апаратів, запропонували закуповувати самим, шукати свою фізичну особу підприємця який би це робив, або встановлювати касові апарати, бо для них це стало не вигідним і не зручним» – розповідає про фактичну проблему «на місці» староста села Велика Каратуль (Переяславської ОТГ) Валентина Зінченко.
«Наскільки мені відомо, то в аптеки, яка надавала такі послуги, змінилося керівництво яке відмовилося продовжувати попередню співпрацю в цьому напрямку. Фактично, проблему спустили на місця. Нині кожному селу пропонують або поставити касовий апарат, або знайти ФОП-який би займався цим питанням» – добавила пані Валентина.
Наразі не зрозуміло, як мають вирішувати цю проблему, проте у депутатського корпусу вже є певні думки з цього приводу:
«Можливо, нам слід поговорити з власниками аптек, аби, умовно, організувати об’їзд по селах нашої громади такої собі «аптеки на колесах» з основними ліками та касовим апаратом. Можливо на якийсь час це буде своєрідним виходом із ситуації» – такою на сесії була пропозиція депутатки міської ради Людмила Шимченко.
Припускаємо, що на питання звернуть увагу на одній з найближчих сесій міської ради. Наразі ж ми звертаємося до власників аптечних закладів громади з пропозицією допомогти селам у цьому питанні. Віримо, що є підприємці для яких соціальні інтереси стоять вище власного високогозаробітку.