Одне з українських видань провело опитування щодо СЗЧ військових та умов, за яких ті готові повернутися. Результати дослідження, передає Proslav.
Чому військові йдуть в СЗЧ
В опитуванні TEXTY.ORG.UA респонденти анонімно заповнювали онлайн-анкети в період із 27 жовтня 2024 року по 1 січня 2025 року. Прохання заповнити анкети поширювалося на сайті видання та в наших соцмережах. Анкети заповнили 128 військовослужбовців, які самовільно залишили свої частини.
Тож, у результатах йдеться, що рішення про самовільне залишення частини (СЗЧ) формується в різний спосіб і не вкладається в єдиний сценарій. Бійці приймали рішення про СЗЧ однаковою мірою як спонтанно (52%), так і продумано (48%).
Ключові результати дослідження щодо СЗЧ
- Добровольці не менш схильні до СЗЧ, ніж примусово мобілізовані. 79% учасників дослідження (а це ті, хто пішов у СЗЧ) зголосилися стати до лав ЗСУ добровільно, тоді як 21% був мобілізований примусово.
- Бойовий дух добровольців падав через виснаження, відсутність ротацій і знецінення їхніх потреб командуванням. Навіть найбільш мотивовані на початку війни бійці втрачають довіру до системи в несприятливих умовах служби.
- Тривала служба і великий бойовий досвід не зменшують ризику СЗЧ.
- Навіть досвідчені військові зазначають, що реалії великої війни виявилися незмірно складнішими за їхні попередні випробування. Самовільне залишення частини – багатофакторне явище.
- Успішність підрозділу значною мірою залежить від якості командування.
- У підрозділах із компетентним і лояльним керівництвом рівень СЗЧ мінімальний, тоді як байдужість, жорстокість і некомпетентність командирів суттєво підвищують ризик відпливу військовослужбовців.
- Системні проблеми в армії окреслюють найпоширеніші причини СЗЧ.
- Основні чинники, що підштовхують бійців до втечі: нерозумна бюрократія, корупція, відсутність чітких термінів служби, ротацій та можливостей для відпочинку.
- Спроби військових перебороти труднощі часто безрезультатні.
- Звернення до командирів або подання скарг у ВСП чи ДБР не лише не давало результату, а й нерідко ставало джерелом додаткових конфліктів і напруженості в підрозділах.
- Майже половина респондентів (45%) готова або радше готова повернутися до ЗСУ.
- Попри все, зміни в системі повернення військових після СЗЧ дають позитивний результат: запровадження нових механізмів поступово відновлює довіру до армії.
- Ключова умова повернення військових – реформа армії. Потрібно усунути бюрократичні пережитки, модернізувати управління і запровадити найкращі міжнародні практики. Виконання озвучених вимог не забезпечить повернення всіх військових, які залишили частини, але допоможе значно зменшити кількість випадків СЗЧ і покращити умови служби в проблемних підрозділах.
З повними результатами опитування можна ознайомитися у матеріалі видання, перейшовши за посиланням.
Водночас нагадуємо про відповідальність за самовільне залишення частини. Начальник ТЦК пояснив, як після СЗЧ повернутися на службу до іншого підрозділу. Детальніше – у публікації.