Українки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, з 1 жовтня 2023 року повинні стати на військовий облік. Таким чином вони набувають статусу військовозобов’язаних. Чи обмежать для них виїзд за кордон, передає Proslav.
Член Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки та представник президента в парламенті Федір Веніславський в коментарі РБК-Україна сказав, що вже з 1 жовтня жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, повинні стати на військовий облік.
«Якщо вони будуть стояти на обліку, то вони набувають статусу військовозобов’язаних. А військовозобов’язані виїжджають за кордон у тому порядку, який встановлено для військовозобов’язаних. Тобто, якщо будуть окремі якісь документи, які дають право на тимчасовий виїзд, — тоді так, вони зможуть поїхати. Якщо немає — тоді вони також, як і чоловіки, будуть обмежені у праві виїзду», — зазначив Веніславський.
Депутат також додав, що усі інші жінки, які мають військово-облікові спеціальності, споріднені з військовою справою, з цієї ж дати можуть стати на облік добровільно.
«Розширювати перелік спеціальностей у жінок, які мають обов’язково ставати на облік, на даний момент не планується», – сказав він.
У Держприкордонслужбі зауважили, що обмеження на виїзд з України діє щодо чоловіків призовного віку, а також окремих посад держслужби та визначених посадових осіб. Інформації про зміни з 1 жовтня щодо обмеження виїзду для жінок на військовому обліку прикордонники наразі не мають.
Про це в коментарі РБК-Україна повідомив речник Держприкордонслужби Андрій Демченко.
Він зазначив, що правила перетину кордону регулюються постановою уряду №57 і чітко визначають умови перетину кордону під час дії воєнного стану і категорії людей, яким можна перетинати кордон. Крім того наголосив, що те, що деякі жінки стануть військовозобовʼязаними з 1 жовтня, не означає, що для них автоматично буде заборонений виїзд з України, як військовозобов’язаним чоловікам.
«Загалом на сьогодні обмеження діє щодо чоловіків віком від 18 до 60 років, а також окремих посад держслужби і визначених посадових осіб. Якщо буде ухвалене рішення про обмеження ще якоїсь категорії людей, будуть визначені чіткі умови пропуску, інші особливості, прикордонники це забезпечать», — зазначив Демченко.
Начальник пресслужби командування Сухопутних військ Збройних сил України Володимир Фітьо в коментарі «Суспільному» сказав, що наразі немає процедури перевірки прикордонниками, чи є жінка військовозобов’язаною.
«Є обмеження щодо чоловіків, щодо жінок не прописано. Немає зараз законних підстав для обмеження виїзду військовозобов’язаних жінок за кордон. Перевіряти дипломи всіх жінок на кордоні ніхто не буде. Немає такої бази. Напевно, будуть вноситися якісь зміни», — зазначив він.
Обмеження на виїзд за кордон стосуватимуться лише тих жінок, які будуть мобілізовані, а не всіх, хто стоятиме на військовому обліку.
Про це у коментарі РБК-Україна розповів член парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський.
“Що стосується обмеження на виїзд за кордон для військовозобов’язаних жінок, то таке обмеження буде стосуватися виключно жінок, які вже мобілізовані, відповідно до тих чи інших мобілізаційних завдань. Оскільки ці жінки, набувши статусу військовослужбовців, набувають відповідні права та обмеження”, – зазначив Веніславський.
Щодо жінок, які будуть поставлені на військовий облік – наразі, за його словами, жодних обмежень у їхньому виїзді немає і це питання не розглядається.
Нардеп наголосив, що й зараз є жінки, які стоять на військовому обліці й жодних обмежень у виїзді за кордон для них не встановлено.
Нагадаємо, які категорії жінок повинні стати на військовий облік з 1 жовтня.