Різдво – одне з найважливіших свят в Україні. Воно наповнене давніми традиціями, духовністю та сімейним теплом. День народження Христа – це не лише період, коли збирається вся родина, а й час, наповнений символізму та обрядів, які передаються з покоління в покоління, розповідає Proslav.
Різдвяні традиції в Україні
Святвечір – очікування дива
Святкування Різдва розпочинається увечері 24 грудня, на Святвечір, з традиційної вечері, яка й має назву Свята вечеря. Цей обряд є центральним елементом підготовки до Різдва. Перед ним віряни дотримуються строгого посту, а першу ложку їжі дозволено з’їсти лише після появи першої зірки на небі, яка символізує народження Христа.
На стіл заведено класти сніп сіна, який символізує ясла, у яких народився Ісус. Стіл же покривають білою скатертиною, що відображає чистоту та святість.
Часто господарі будинку залишають одне порожнє місце за столом для душ предків або ж випадкового гостя. Таким чином українці проявляють гостинність та повагу до традицій.
12 пісних страв на Святвечір
Головною особливістю Святвечора є 12 пісних страв. Вони символізують апостолів Ісуса Христа. Наповненість столу може змінюватися в залежності від регіону, однак загальноприйнятими є такі страви:
- Кутя – каша приготована із пшениці, меду, маку та горіхів;
- Узвар;
- Вареники з різними наповненнями: картопля, капуста, вишні чи гриби;
- Пісний борщ;
- Запечена або тушкована риба;
- Голубці з пісною начинкою (рис або гриби);
- Мариновані, тушковані або ж смажені гриби;
- Квасоля чи горох із цибулею;
- Смажена або тушкована картопля;
- Салат з буряка чи капусти;
- Печиво, пиріжки або пампушки.
Кутю завжди ставлять у центр столу, адже вона – не лише страва, а й символічна молитва про злагоду та добробут.
Колядки та різдвяний вертеп
Після Святвечора починається пора колядування. Діти та дорослі ходять від хати до хати, співаючи традиційних пісень – колядок. У них прийнято звеличувати народження Христа. Учасники різдвяної коляди несуть зірку, яка символізує Віфлеємську зорю.
Також одним зі важливих елементів Різдва є вертеп. Це театралізоване дійство, у якому відтворюють сцени народження Христа. Дану традицію особливо шанують в західних регіонах України.
Різдво – символ єдності поколінь
Відзначення Різдва в Україні – це не тільки про релігію, а й про час, під час якого люди відчувають зв’язок із минулим, спільно моляться, святкують та передають традиції своїм дітям.
Постування, приготування пісних страв на Святвечір, колядки та вертеп й роблять українське Різдво особливим та неповторним.
Зберігаючи та шануючи ці традиції, українці підтримують культурну спадщину та збагачують сучасність теплом родинного кола.
Буде цікаво почитати: «Люди плакали від радості»: як у Переяславі повернули вкрадені радянською владою різдвяні традиції.