Понад вісім місяців український народ тримає впевнений стрій й долає наслідки повномасштабного вторгнення окупаційної армії рф. За цей час ми разом пережили безліч психологічних станів. Від стресу й шоку до ейфорії від контрнаступів ЗСУ на Харківщині та Херсонщині.
Проте, якщо пересічного громадянина запитати «Що йому запам’яталось в жовтні?», скоріш за все він відповість про атаки росіян на об’єкти енергетичної інфраструктури. Звісно, такі моменти не варто ігнорувати, проте ProSlav зібрав головні перемоги України в жовтні, за які нам варто пишатись.
Військові дії та підтримка світу
За минулий місяць втрати ворога склали: 12860 осіб живої сили, 344 танки, 552 бойові броньовані машини, 333 артилерійські системи, 47 РСЗВ, 21 засіб ППО, у вічний політ відправились 12 літаків та 31 гелікоптер, 357 автомобільної техніки та цистерн з ПММ, 1 корабель/катер та 23 одиниці спеціальної техніки. Українські сили протиповітряної оборони в жовтні збили 406 БПЛА та 151 крилату ракету.
У неділю 8 жовтня на ворожій території розквітла бавовна. Дивно як ця рослина змогла розправити свій цвіт на кримському мосту. Проте, нам, українцям, це байдуже, головне – результат. Важлива транспортна артерія та водночас символ «руського міра» знищено.
Але чи дійсно це була спецоперація ГУР МО або ж СБУ поки достеменно не знає ніхто. Нехай цим займаються історики та аналітики майбутнього. А ми нагадуємо, що ProSlav зібрав добірку мемів та відео про бавовну на Кримському мосту.
Після масованої ракетної атаки 10 жовтня по території України, цивілізований світ відреагував абсолютною підтримкою. Цього разу наші партнери не зупинились тільки на засудженні агресії, але й повідомили про надання додаткової військової допомоги. У тому числі, мова йшла про системи ППО та ПРО.
Сполучені Штати Америки, Німеччина, Франція та Іспанія повідомили про передачу своїх комплексів для захисту від російських ракет. Йшлось про такі системи як NASAMS, IRIS-T,Crotale та HAWK, відповідно.
Окрім цього, Італія, на чолі з новою Прем’єр-міністеркою Джорджею Мелоні, підтвердила беззаперечну підтримку України. Водночас з цим у ЗМІ поширилась інформація про передачу ЗСУ 6 самохідних артилерійських установок Panzerhaubitze 2000 та 20-30 одиниць САУ M109L.
А вже 13 жовтня в ПАРЄ прийняли резолюцію про визнання російського режиму терористичним. 99 депутатів організації проголосували за прийняття такого рішення і тільки один утримався віддавати свій голос. Народний депутат Олексій Гончаренко виділив чотири важливих аспекти даної резолюції.
- Зазначається, що російський режим – є терористичним. Це потужний сигнал світового масштабу, і це ще один крок, щоб росію визнали країною-спонсором тероризму.
- Вперше в історії Рада Європи заявила, що потрібно дати зброю! Мова йде про системи ППО для захисту цивільного населення.
- Зазначається, що перебування росії у Радбезі ООН – не є легальним, немає юридичних підстав, чому вони там знаходяться.
- Якнайскоріше створення міжнародного трибуналу.
Можна підсумувати, що цар північно-східної країни знову «всіх переграв» та своїми діями тільки спонукав підтримувати нас ще більше. Заява конгресменів США про виділення 50 млрд доларів на підтримку України в наступному році ставить під сумніви логічність дій бункерного карлика.
У п’ятницю, 29 жовтня, у порту окупованого Севастополя стались вибухи. За повідомленням очевидців, було пошкоджено фрегати мвф рф. У генштабі окупаційної армії заявили, що внаслідок «розквіту бавовни» було знищено флагман «Адмірал Макаров» (привіт «Москві») та пошкоджено ще кілька кораблів. Відомо, що всі вони є носіями крилатих ракет «Калібр».
Атака відбувалась за рахунок БПЛА та морських дронів. В мережу потрапило відео з камери одного з них. На знімках можна побачити як саме було атаковано військовий корабель.
Проте й на цьому вдалі диверсійні дії в тилу ворога не закінчуються. Головне управління розвідки МО України повідомляє, що на аеродромі в псковській області було знищено два ударні вертольоти, ще два суттєво пошкоджені.
«На військово-повітряній базі зс рф «веретьє» (псковська область, острів-5) вночі 31 жовтня відбувся потужний вибух. В результаті замінування два російські ударні вертольоти КА-52 «алігатор» та один МІ-28Н повністю знищено. Ще два – суттєво пошкоджено. Від вибуху уламки вертольотів розкидало в радіусі 200 метрів», – йдеться у повідомленні.
Гадаємо, що українці не надто обізнані в географії «необ’ятної», тому от вам факт. До кордону з Україною від бази, на якій було знищено ворожі гелікоптери, близько 600 кілометрів. Таким чином, відбулась цілком вдала спецоперації в глибокому тилу.
Події у суспільстві
Кожного дня громадяни України спільними зусиллями наближають нас до Перемоги. На скільки б незручно було залишатись без електроенергії, води чи опалення – у всіх нас є спільна мета.
ProSlav поспілкувався з мешканцями та гостями міста на тему «Що особисто для вас значитиме перемога української армії?». Лунали різні думки та тези, а деякі відповіді можуть розчулити.
У Верховній Раді 9 жовтня прийняли закон про добровільний військовий облік для жінок. Проте, норма закону не розповсюджується на медичних працівників. Тобто, жінки, які є придатними до проходження військової служби за станом здоров’я та віком й мають дипломи про закінчення закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язані.
ProSlav взяв ексклюзивне інтерв’ю захисниці з Переяслава Олесі Руденко. Зокрема, вона відмітила, що навіть коли війна закінчиться, українці мають бути напоготові. Про проблеми жінок на службі, мотивацію служити та мрії жінки-воїна читайте у нашому матеріалі.
11 жовтня керівник Офісу Президента Андрій Єрмак повідомив про проведення чергового обміну військовополонених. Цього разу вдалось звільнити 32 наших воїна. А вже за 6 днів потому, 17 жовтня, відбувся масштабний обмін, в результаті якого вдалось звільнити 108 жінок, з них 35 захисниць із ЗСУ, 32 – ВМС, 12 – ТРо, 8 – НГУ, включно з 2 із «Азову», 5 – ДССТ, 4 ДПСУ та 12 цивільних.
«Україна не залишить нікого. Бо українці – це найвища цінність держави», – написав у своєму телеграм-каналі Єрмак.
Інколи до людей закрадається думка про те, що вони роблять недостатньо та потрібно працювати й допомагати ще більше. Проте, для перемоги не буває маленьких справ. Наприклад, четвертокласник з Переяслава зібрав понад 3 тисячі гривень на потреби ЗСУ. ProSlav вже ділився зі своїми читачами зворушливою історією Дениса Драпея. Проте, ми рекомендуємо переглянути її ще раз.
Психологічна допомога та підтримка у сучасному світі завжди була важливою. Безліч процесів, подій, вчинків, на які людині іноді важко адекватно відреагувати. Що вже й говорити про життя у стані війни.
Саме тому, у Переяславі відкрився «Molfa hub» – центр психологічної допомоги та реабілітації військових та членів їх родин. Організація знаходиться за адресою Шевченка, 13 та безкоштовно надає психологічну допомогу з 10:00 до 14:00 або ж за домовленістю. Детальніше про проект можна дізнатись на їхньому сайті https://arpp.com.ua/.
Благодійність, донати, волонтерка, збори. Ці слова вже добре відомі для українців. Благодійний Фонд «Повернись живим» оприлюднив скільки коштів зібрали на потреби ЗСУ від 24 лютого. Якщо коротко, то українці неймовірні. Щосекунди на свої рахунки БФ отримує 245 грн. А за понад 8 місяців «Повернись живим» отримали понад 5 мільярдів гривень.
Боротьба з ворогом триває на всіх напрямках. Звичайно, що Збройні сили України виконують основну місію на полі бою, проте інформаційний та кіберфронт також не менш важливі. Такої ж думки й українські розробники, які презентували додаток «єППО». Від презентації 14 жовтня до успішного застосування минуло всього 12 днів. Вже вранці, 22 жовтня, на півдні України відбулось перше бойове застосування застосунку по крилатій ракеті.
Громадяни повідомили про ракету через застосунок, а українські захисники знищили ворожий «Калібр». Геннадій Сульдін (один з розробників – ред.) розповідає, що ракета летіла на дуже малій висоті, і через особливості рельєфу місцевості локаційно не спостерігалася. Але декілька пильних громадян побачили її і сповістили військових за допомогою додатка єППО. Наші зенітники за кілька секунд отримали цілевказання і без зайвих проблем збили «Калібр» з ПЗРК «Ігла».
Все далі й далі відходимо від нав’язаної історії та героїв. У столиці перейменували понад 40 топономів. Тепер у Києві з’являться провулок «Скрябіна» та вулиці Левіна і Лук’яненка. Про це розповідає міський голова Віталій Кличко. Неповний список перейменувань можна переглянути у матеріалі від ProSlav.
Ніякі ракети, «шахіди», снаряди та кулі не змінять головного – бажання українців перемогти та знищити ворога, відділитись від «братнього руського міра» та будувати свою вільну й незалежну Україну. Щохвилини та щосекунди кожен з нас бореться з ворогом на своєму фронті. Й ми впевнені, що неодмінно ворожа навала буде подолана.
«Ми ведемо війну проти країни, розмір якої у 28 разів більший за розмір нашої держави, населення якої чисельніше за наше у 4 рази, військовий потенціал якої кратно перевищує наші можливості. Ми ведемо війну на суходолі, у повітрі, на морі, в кіберпросторі тощо. Ми ведемо війну не 8 місяців, а 8 років і 8 місяців. Усе це свідчить про нашу стійкість, мужність захищати своє і жагу перемогти. Не знаю, як хто, але ми тримаємося, перегруповуємося, нарощуємо резерви, зміцнюємо оборону і поступово звільняємо рідну землю. Перемога дається нам дуже важко. Але вона неодмінно буде», – Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.