Щороку в День бабака, який у світі відзначають 2 лютого, в Україні харківський бабак Тимко III віщує погоду майбутньою весною, передає Proslav.
Сьогодні, 2 лютого, на біостанції Каразінського університету в селі Гайдари Чугуївського району на Харківщині розбудили степового бабака Тимка ІІІ, який у двадцятий раз віщував прихід весни, повідомляє видання «Думка».
День видався похмурим і бабак не побачив своєї тіні, а це означає, що весна буде ранньою. Якщо ж тварина бачить свою тінь, лякається та тікає в нору, весни доведеться чекати ще 6 тижнів, кажуть у народі.
«Тимко каже, що досить з нас вже нестабільної весни. Що весна може бути тільки українською. Тож чекаємо через шість тижнів нашу українську теплу весну», – зазначила доглядачка бабака.
З першого дня вторгнення РФ село Нестерівка, де живе бабак-віщун Тимко ІІІ та ще близько 30 бабаків, опинилося під окупацією. У вересні село звільнили.
За словами завідувача біологічної університетської лабораторії «Східні степи» Володимира Грубника, 70-80% прогнозів Тимка збуваються.
Також стало відомо, що на території зоопарку «12 місяців» під Києвом раніше ніж зазвичай прокинувся бабак Вікентій. Близько двох тижнів тому він вийшов зі свого будиночка і почав прогулюватися вольєром, пише Суспільне.
Харківський бабак Тимко ІІІ дав прогноз на майбутню весну, а бабак Вікентій на Київщині прокинувся раніше терміну
Співробітники зоопарку пояснили, що тварина може прокинутися раніше, якщо середньодобова температура перевищує нуль градусів і йде на підвищення. Однак цілком ймовірно, що бабак може повернутися у сплячку, якщо похолодає.
«Тиск змінюється, змінюється температура, стає тепло. І він, заспаний, потихеньку виходить на вулицю і починає роздивлятися, що змінилося навколо», – розповів співробітник зоопарку Сергій Бурч.
У зоопарку наголосили, що хоч бабак Вікентій і прокинувся раніше, але це не вплине негативно на його здоров’я. У нього достатній жировий запас, і він міг би ще місяць спати. А остаточно бабаки виходять зі сплячки в середині березня.
Варто зазначити, що традиція бабачого прогнозу пов’язана з приверненням уваги до цього цікавого виду – степового бабака або байбака (Marmota bobak). У 2021 році він був віднесений до зникаючих видів та внесений до Червоної книги України.
Нагадаємо, на 2 лютого синоптики спрогнозували плюсові показники та невеликий мокрий сніг.