У ніч на 27 жовтня Україна переведе годинники на зимовий час. О 04:00 стрілки необхідно буде перевести на одну годину назад – з 04:00 на 03:00. Планується, що це останній раз, коли українці здійснюватимуть цей звичний “ритуал”, й надалі переведення годинників двічі на рік, навесні та восени, більше не відбуватиметься. Proslav розповідає, що зміниться для громадян та як підготуватися?
Зміна стала можливою після ухвалення 16 липня 2024 року Верховною Радою закону №4201, який скасовує перехід на літній час. Планується, що відтепер Україна залишатиметься жити за зимовим часом (UTC+2) постійно. Проте водночас слід зауважити, що у два останні десятиліття подібні плани вже кілька разів зазнавали змін.
Що зміниться для громадян та як підготуватися?
Питомо, поза кілька звичайними днями адаптації, нічого. Як правило, сучасні годинники, смартфони, ноутбуки та інші пристрої переводять стрілки автоматично. Тому переводити вручну доведеться лише механічні годинники. Також слід врахувати зміни в часі аби не запізнитися на потяг чи маршрутку, адже всі транспортні засоби відбуватимуть та прибуватимуть за новим часом.
Задля того аби безболісно адаптуватися до нового часу, фахівці радять за кілька днів до останньої неділі жовтня (27 жовтня 2024 року) почати лягати раніше й відмовитися від алкоголю та куріння. Намагайтесь більше часу проводити на свіжому повітрі, гуляти, медитувати, пити трав’яний чи зелений чай. Попри нелегкий час, спробуйте менше нервувати.
Як відреагували на зміни українці та що кажуть медики?
Після прийняття нововведення викликало дискусії серед українців. Частина громадян висловлює незадоволення вибором зимового часу, зокрема мешканці Сходу України, де влітку сонце починатиме світити дуже рано. Деякі експерти також схильні вважати, що відмова від літнього часу може не мати значного економічного ефекту, а навпаки – збільшити витрати на електроенергію.
Водночас, медики підтримують скасування переведення годинників, стверджуючи, що часті зміни часу можуть негативно впливати на здоров’я. Як свідчить практика, у час таких трансформацій зростає кількість випадків депресій, серцевих нападів, порушень сну, самогубств, підвищення тиску тощо.