Кабінет Міністрів України затвердив постанову про створення добровольчих груп протиповітряного захисту (ГПЗ) на базі територіальних громад. Урядовці декларують: ті, хто не підлягає мобілізації, зможуть стати до захисту неба в складі ДФТГ – з грошовою винагородою до 100 тисяч гривень на місяць та соціальними гарантіями. Утім на місцях до постанови ставляться обережно.
Командир переяславського ДФТГ Олег Ворошиловський розповів Proslav, що фактично добровольці продовжують працювати на волонтерських засадах, бо механізму виплати коштів – немає.

11 червня Кабмін підтримав експериментальний проєкт Міністерства оборони, який дозволяє формувати групи протиповітряного захисту з добровольців територіальних громад. До таких груп планують залучати громадян, які не підлягають мобілізації, але мають відповідні навички або технічні можливості – зокрема, цивільні повітряні судна чи досвід пілотування.
Згідно з постановою, добровольці, які пройдуть відбір і укладуть контракт з ДФТГ, зможуть отримати:
- грошове забезпечення до 100 тисяч гривень на місяць (пропорційно часу участі у ППО),
- соціальні гарантії військовослужбовців,
- можливість використання приватних повітряних суден, ударних дронів, засобів РЕБ та систем ШІ.
Зазначається, що доброволець має укласти контракт на три роки, а перед цим подати заяву командиру ДФТГ, пройти медичну, професійну й психологічну оцінку, скласти присягу, а протягом 30 днів – отримати посвідчення.
Уряд вбачає кілька джерел фінансування проєкту: бюджет Міноборони, внески громадян через платформу UNITED24, а також місцеві бюджети. Саме останній пункт викликає найбільше запитань на місцях.
«Виплата додаткової винагороди членам груп ППО здійснюється в межах видатків місцевих бюджетів у розмірі 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у заходах з протиповітряної оборони на підставі наказу командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил за територіальним принципом за клопотанням командира добровольчого формування територіальної громади», – йдеться у постанові.
Командир ДФТГ Переяслава: «Постанова є, механізму немає»
Командир Переяславського добровольчого формування Олег Ворошиловський не приховує: сьогоднішні реалії ДФТГ кардинально відрізняються від озвученого в урядовій постанові.
– Ми виконуємо завдання, ми прикріплені до військової частини, – розповідає Олег Ворошиловський. – Але не маємо статусу юридичної особи, тому фінансування з держбюджету – відсутнє. Зброю й боєприпаси може надати частина, усі інші потреби забезпечуємо самостійно.
За його словами, добровольці змушені власним коштом купувати тепловізори, планшети, проєктори, лазерні указки, пальне: щомісяця на чергування та виїзди потрібно не менше 1200 літрів палива.
– Постанова Кабміну передбачає виплати з місцевих бюджетів. Але поки що жодного чіткого механізму, як це зробити, не надали. До мене вже звертаються люди, які хочуть приєднатися до ППО, які мотивовані грошовою винагородою. Але ДФТГ не має рахунків, не є юридичною особою. Тобто навіть за бажання громада не зможе профінансувати ці виплати, – пояснює командир.
Волонтерська оборона неба
Переяславське ДФТГ, як і сотні інших по Україні, вже давно бере участь у протиповітряній обороні. Бійці чергують під час ворожих атак, збивають російські БПЛА, доповідають командуванню. Проте все це – виключно на волонтерських засадах.
– Ми й так залучені до ППО. Але ця постанова, фактично, про авіацію – про приватні повітряні судна, – каже Олег Ворошиловський. – Сьогодні «шахеди» літають на більших висотах, і збивати їх стає дедалі складніше. Ймовірно, йдеться про власників літаків, які мають техніку і хочуть допомогти.
Командир додає, що наприкінці травня міська влада знайшла спосіб спрямувати добровольцям допомогу – члени мобільно-вогневих груп Переяславського ДФТГ отримали з бюджету громади одноразову матеріальну допомогу в межах програми «Турбота». Загалом бійцям виділили 700 тисяч гривень. Усі ці кошти добровольці вирішили витратити на пальне.
Поки ж, вважає Олег Віталійович, постанова залишається декларацією без дієвих інструментів її реалізації:
– Поки уряд не створить чіткий механізм, а громади не отримають право фінансувати свої ДФТГ напряму, добровольці й далі боронитимуть небо за власний рахунок.
Водночас у Міністерстві оборони України підкреслюють: документ нарешті врегулював питання використання приватних літальних апаратів для ППО. Так, процедури тимчасової реєстрації спростили, а строки скоротили з кількох місяців до 10 днів. Це дасть змогу залучити до оборони цивільну авіацію, яка досі залишалась «за бортом» через законодавчі обмеження.
«До сьогодні були відсутні правові підстави для залучення приватних літаків до виконання завдань протиповітряної оборони, попри те, що свідомі громадяни давно пропонують свою техніку та свою участь у відбитті повітряних нападів противника, – заявив міністр оборони Рустем Умєров. – Цей крок дозволить посилити можливості протиповітряної оборони в умовах зростаючого застосування ворогом ударних БПЛА».
Нагадаємо, вночі бійці Переяславського ДФТГ збили ще один «шахед»: це вже 29-та ціль на їхньому рахунку.