Триває 233-й день героїчної боротьби України проти повномасштабної російської агресії. Український контрнаступ не зупиняється і наші бійці продовжують тіснити противника, особливо в Херсонській області.
Як повідомили в ОК «Південь», ЗСУ протягом минулої доби знищили командно-спостережний пункт росіян в Бериславському на тимчасово окупованій Херсонщині.
Підтверджено знищення двох одиниць буксированої гаубиці 152 калібру “Мста-Б”, завдано удари по пункту розгортання мінометної батареї та батареї реактивних систем залпового вогню противника в Миколаївському районі.
- Як інформує Генштаб ЗСУ, агресор продовжує зосереджувати зусилля на спробах реалізації своїх планів з виходу на адміністративний кордон Донецької області, а також утриманні захоплених районів Херсонської, Харківської, Запорізької та Миколаївської областей.
Противник щоденно зазнає втрат. Авіація Сил оборони протягом минулої доби завдала 19 ударів. Підтверджено ураження більш як 13 місць зосередження озброєння та військової техніки, а також 6 зенітних ракетних комплексів противника. Крім того, наші підрозділи протиповітряної оборони збили 8 БпЛА. Шість із них – “Shahed -136”.
Ракетні війська й артилерія за минулу добу уразили 2 пункти управління, 3 райони зосередження живої сили, озброєння та військової техніки і 2 склади боєприпасів.
Крім того, підтверджено вогневе ураження, 12 жовтня поточного року, двох ворожих військових об’єктів в районі населеного пункту Бурчак Запорізької області.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 14.10 орієнтовно складають:
- особового складу ‒ близько 64300 (+500) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 2521 (+10) од,
- бойових броньованих машин ‒ 5172 (+5) од,
- артилерійських систем – 1566 (+10) од,
- РСЗВ – 362 (+5) од,
- засоби ППО ‒ 186 (+3) од,
- літаків – 268 (+0) од,
- гелікоптерів – 240 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1199 (+17),
- крилаті ракети ‒ 316 (+0),
- кораблі /катери ‒ 16 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 3944 (+9) од,
- спеціальна техніка ‒ 142 (+2).
Найбільших втрат противник зазнав на Краматорському та Бахмутському напрямках.
- Російські окупанти почали використовувати в Україні гармати періоду Другої світової війни. У Луганській області зафіксовано переміщення російських підрозділів із гаубицею Д-1, яка випускалася із 1943 по 1949 роки.
Так звана «друга армія світу» часто хвалилася, що може повторити подвиг дідів, тепер вона намагається втілити ці слова в життя зі зброєю дідів. Залишилося тільки роздати солдатам рф ватники зі складів. З карабінами Мосіна давно вже воюють мобілізовані чоловіки з Луганщини.
- Голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич заявив, що українські захисники звільнили від загарбників уже 75 населених пунктів Херсонщини.
«Тільки за жовтень ЗСУ повернули під блакитно-жовтий прапор 29 населених пунктів… Звільнення Херсонщини триває. Я не можу сказати більше, бо необхідно зберігати інформаційну тишу, але ми повинні кожного дня чекати на гарні новини».
- Учора Україна провела черговий обмін полонених. Додому повертаються ще 20 українських захисників.
З полону визволили 14 військових ЗСУ, чотирьох бійців тероборони, одного нацгвардійця та військового МВС.
Частину з них утримували в окупованій Оленівці на Донеччині, на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей.
Звільнені захисники зараз проходять медичний огляд.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент України Володимир Зеленський Україна виступив на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи.
У своєму зверненні до парламентаріїв різних держав Володимир Зеленський наголосив, що рф треба максимально ізолювати.
«Треба максимально ізолювати дипломатично рф, щоби спільнота в росії знала і сплачувала високу ціну за цю агресію, щоби суспільство почало тиснути на своє військово-політичне керівництво».
У цьому контексті важливо визнати рф державою-спонсором тероризму або державою-терористом.
«Найголовніше, щоб суспільство рф зрозуміло, що вони з цього моменту є суспільством держави-терориста, з цього моменту кордони для них не відкриті до європейських держав. Не можна підтримувати війну, а відпочивати в Європі. Не можна говорити, що «ми воюємо проти цих цінностей, у нас свої цінності», але якщо «свої» цінності, то чому вони отримують задоволення від країн з іншими цінностями».
Також під час виступу Президент закликав до жорстких санкцій проти енергетичного сектора рф.
«Життєво необхідно позбавити державу-агресора прибутків від експорту нафти й газу. Росія має побачити нуль на рахунках, щоб замислитися про користь миру. Саме таким має бути сенс санкційних пакетів ЄС».
Володимир Зеленський закликав продовжити діалог, щоби знайти, як змусити рф виконати вимогу МАГАТЕ – забезпечити демілітаризацію ЗАЕС.
Крім того, глава Української держави закликав притягнути росію як державу-агресора й кожного з російських убивць до відповідальності за всі злочини цієї війни. Він зазначив, що Європа може стати лідером у створенні міжнародного трибуналу за злочини росії та у створенні механізмів компенсації збитків, завданих рф.,
- Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій повідомило, що з рф і тимчасово окупованих територій вдалося повернути 96 українських дітей.
Також міністерство поінформувало, що людям, які пережили російську окупацію, вже виплатили 16,4 мільйона гривень.
За спільної ініціативи Мінреінтеграції та Укрпошти кожен, хто пережив окупацію, отримує 1200 грн. одноразової фінансової допомоги.
На Харківщині отримали вже понад 14 млн грн. На звільненій Херсонщині – понад 1,4 млн грн, Донеччині – понад 1 млн грн.
- Після масованого удару росіян по енергетичних об’єктах України вдалося повністю стабілізувати електропостачання й наразі «Укренерго» відмовилося від запровадження графіків аварійних відключень електроенергії.
- Вчора українські енергетики повідомили про відновлення електропостачання в місті Ізюм. Для 10 тисяч споживачів уже надходить електроенергія. Відновні роботи тривають. У найближчих планах – забезпечення світлом Ізюмського хлібзаводу. Це дозволить запустити виробництво хліба для місцевих мешканців.
Згідно з планами, за два тижні всі мешканці міста отримають електрику.
Також практично повністю відновлено живлення у Балаклії – електропостачанням забезпечені 15 000 споживачів. У Куп’янську світло вже є у 4 000 мешканців.
- Міністерство оборони України заявило, що першочергові потреби щодо забезпечення підрозділів ЗСУ предметами зимового речового забезпечення вже закрито.
Зокрема, з 6 до 12 жовтня до ЗСУ було доставлено понад 24 тисячі зимових курток, до 17 тисяч пар взуття, з яких майже 12 500 – зимового. Окрім цього, поставлено понад 27 тисяч зимових шапок, 35 тисяч утеплених флісових курток та 93,5 тисячі комплектів нижньої демісезонної та зимової білизни.
Також для потреб української армії було передано майже 13 тисяч бронежилетів та 10 тисяч шоломів. Наразі для ЗСУ вже сформовано резерв із понад 180 тисяч бронежилетів та десятків тисяч шоломів.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- The Washington Post із посиланням на кількох російських високопоставлених чиновників і керівників бізнесу пише, що російські чиновники та представники бізнес-еліт пригнічені через ситуацію в росії, яка погіршується через війну, і починають говорити про можливу зміну влади.
Зазначається, що деякі високопоставлені російські чиновники і представники ділової еліти спустошені та пригнічені – очікують погіршення політичного та економічного клімату.
Зазначається, що серед чиновників літній оптимізм повністю випарувався й люди бачать, майбутнього в рф немає.
Форсована мобілізація вже завдала удару по популярності путіна, а коли з фронту почнуть повертатися трупи резервістів, ситуація може ще більше погіршитися.
Економісти і бізнесмени кажуть, що санкції починають дедалі сильніше бити по російській економіці, бюджет уже скорочується, а запропоноване країнами Групи семи обмеження цін на продаж російської нафти з грудня стане ще одним ударом.
На тлі очікувань нових і більш жорстких санкцій кожна погана новина з лінії фронту – це новий удар для російської економіки. Практично весь бізнес заморозив свої інвестиційні плани.
Видання зазначає, що представники московської еліти починають говорити про можливу зміну керівництва так, як вони ніколи не робили цього за більш ніж 20 років правління путіна, хоча ніхто не може сказати, як і коли це може статися. При цьому зазначається, що країна почала входити в революційну ситуацію.
- Тим часом у рф уже офіційно підтверджують факти загибелі в Україні мобілізованих.
Так, у Челябінську область приїхало п’ять гробів із мобілізованим, які й місяця не пробули на передовій.
Також є інформація про чотирьох загиблих жителів Свердловської області.
Значно більше повідомлень у соцмережах, де люди розповідають і про загибель мобілізованих, які пройшли всього дводенну підготовку, і про жахливі умови приживання тих, кого ще не відправили на передову.
- Російська пропаганда вчергове зганьбилася, виготовивши пафосний ролик про те, як міністр Шойгу інспектує полігон, де нібито готують мобілізованих.
Як заявили уважні користувачі соцмереж, звуки пострілів зі стрілецької зброї були накладені у процесі відеомонтажу матеріалу. Річ у тім, що на всіх кадрах із полігону чітко помітно, що всі чоловіки виконують вправи з автоматами без ріжків.
- Після невдалого запуску по Харкову декілька російських ракет «самоліквідувалися». Уламки однієї влучили в багатоповерховий житловий будинок у Бєлгороді.
Як зазначають очевидці, частина верхнього поверху будинку обвалилася.
- Через оголошену в росії мобілізацію росіяни кинулися скуповувати консерви, цукор, макарони й крупи.
Про це свідчать результати аналізу понад 41 мільярд касових чеків від ОФД «Такском».
Протягом 2 тижнів, із 19 вересня по 2 жовтня, прибуток від продажу цукру зріс на 70% порівняно з цим же періодом 2021 року. Також суттєво зросли продажі м’ясних консервів (на 58%) та рису (на 45%).
- росія вдається до звичного їй шантажу й заявила, що направила ООН перелік вимог, у разі невиконання яких погрожує вийти з угоди про експорт зерна із Чорного моря, дія якої завершується в листопаді.
Москва вимагає обговорити перелік своїх претензій час зустрічі представників ООН із російською стороною в неділю.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, в якій росія названа терористичним режимом.
Резолюція була ухвалена одностайно, за неї проголосували 99 депутатів, присутніх у залі, один утримався.
У документі під назвою «Подальша ескалація агресії Російської Федерації проти України» зазначається, що «ця агресія має бути однозначно засуджена як злочин сама по собі, як порушення міжнародного права та як головна загроза міжнародному миру і безпеці».
До резолюції також була включена поправка із закликом надати Україні системи ППО.
ПАРЄ стала першою міжнародною організацією, яка визнала росію державою-терористом.
Перед голосуванням у ПАРЄ по відеозв’язку виступив Президент України Володимир Зеленський.
- Генасамблея ООН засудила псевдореферендуми рф в Україні та спробу анексії українських територій.
Резолюцію підтримали 143 зі 193 членів Генасамблеї ООН, тільки п’ять держав (росія, Білорусь, Сирія, Північна Корея та Нікарагуа) проголосували проти, решта 35 утрималися під час голосування.
Таким чином, переважна більшість членів Організації – навіть більша, ніж під час засудження вторгнення рф в Україну у березні – засудила незаконні дії рф із анексії українських територій.
У документі міститься заклик до держав, міжнародних організацій та спеціалізованих установ ООН не визнавати будь-які зміни статусу областей України, а також вимога до росії скасувати анексію та вивести всі свої війська з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Голосування в Генеральній Асамблеї стало черговою поразкою росії, яка стверджує, що анексія нею чотирьох українських областей відповідає міжнародному праву та Статуту ООН.
Також це голосування чітко показало справжню підтримку росії – тільки 4 держави-ізгої, як і сама рф, солідарні з агресором. Інші країни намагаються дистанціюватися від токсичної федерації. Навіть Еритрея відвернулася від путінського режиму.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг анонсував нову військову допомогу для України.
Окрім нових систем ППО, Україна отримає також і безпілотники від НАТО, які допоможуть боротися з іранськими БПЛА, що використовує росія.
«Україна чудово просувається вперед. Прогрес очевидний, зокрема на східному та південному напрямках. Україна отримає нові системи ППО, артилерійські системи, бронетехніку та інше. У рамках такого пакету допомоги, Україна отримає безпілотники від НАТО, які стануть в опозицію до іранських дронів, що зараз руйнують інфраструктуру України».
- Велика Британія оголосила про передачу Україні ракет AMRAAM для систем протиповітряної оборони NASAMS.
Окрім того, Сполучене Королівство поставить до України сотні ракет для систем протиповітряної оборони інших типів, додаткові безпілотники, а також 18 гаубиць.
- Литва планує передати ЗСУ мобільні 120-мм міномети на шасі гусеничного бронетранспортера M113.
За відкритими даними, на озброєнні Армії Литви перебуває близько 40 німецьких самохідних мінометів Panzermörser M113.
- Естонія вчора затвердила новий пакет військової допомоги Україні.
ЗСУ передадуть зимове спорядження, екіпіровку та боєприпаси.
- Франція відправила Україні комплект з п’ятнадцяти 155-міліметрових буксируваних гаубиць TRF1.
Ці гармати, які більше не використовуються у французькій армії, були вироблені компанією Nexter. Вони мають дальність дії 15 миль зі звичайними снарядами і до 18 миль з активно-реактивними снарядами. Здатні робити шість пострілів за хвилину.
Також Франція найближчими тижнями поставить Україні радари та системи ППО.
Як заявив французький лідер Еммануель Макрон, французька техніка допоможе Україні відбивати атаки російських безпілотників.
Наразі деталі не розголошуються.
- В Україну вже надійшли 1,3 млрд доларів додаткового екстреного фінансування Міжнародного валютного фонду.
Кошти будуть спрямовані на фінансування першочергових потреб: посилення обороноздатності, виплату пенсій, соціальні програми й підтримку економіки.
Найближчим часом українська влада з МВФ розпочнуть підготовку нової спеціальної програми, яка запрацює наступного року.
- Євросоюз планує виділити три мільярди євро допомоги для підтримки української армії та створити військово-навчальну місію.
Як заявив Верховний представник ЄС Жозеп Боррель, Європа має «рішуче продовжувати надавати Україні підтримку стільки, скільки це необхідно, і так довго, як це необхідно».
«Ми продовжимо надавати військову підтримку, щоб протистояти будь-якому російському військовому нападу, будь-якій ескалації війни. Ми хочемо знайти дипломатичне рішення цієї війни якнайшвидше. Але ми будемо рішуче і з посиленням військової підтримки України протистояти будь-якій ескалації з боку росії».
- Уряд Польщі передав на Харківщину 150 терміналів Starlink. Вони допомагають у відновленні зв’язку на деокупованих територіях, де вороги пошкодили мобільні вежі та оптичні кабелі.
- У Європарламенті оголосили короткий список кандидатів на отримання цьогорічної премії імені Андрія Сахарова за свободу думок, до якого, серед трьох фіналістів, увійшов «хоробрий народ України».
Керівники політичних груп Європейського парламенту оберуть остаточного переможця у середу, 19 жовтня.