У Грузії виникла хвиля масштабних протестів, які зіткнулися з жорсткими діями силовиків. Ця ситуація нагадує події, що відбувалися в Україні близько десяти років тому, коли тодішнє керівництво країни на чолі з Віктором Януковичем відмовилося від європейського курсу.
Політичне рішення, що сколихнуло Тбілісі
Прем’єр Грузії, Іраклій Кобахідзе, оголосив, що уряд припиняє просування ідеї євроінтеграції до 2028 року. Серед аргументів він зазначив: “Від нас вимагають не реформ, а рішень, які порушують нашу гідність”. Під ці заяви потрапили скасування закону про прозорість НУО, підтримка ЛГБТ, економічна політика та інші кроки, які, за словами Кобахідзе, “руйнують країну”.
Це викликало гнів серед грузинського суспільства. На головній вулиці столиці, проспекті Руставелі, за короткий час зібрався натовп, який стрімко збільшувався. Протестувальники звинувачували владу в порушенні конституційного курсу на євроінтеграцію.
Голос суспільства: незгода та мобілізація
Мітингувальники називають це рішення атакою на здобутки країни останніх десятиліть. Один із учасників протесту зазначає: “Ми не дозволимо їм знищити наше майбутнє. Сьогодні ми вирішуємо, хто ми є і куди рухаємося”.
До акцій долучилася й президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка жорстко розкритикувала уряд, назвавши його дії “оголошенням війни народу”. Вона наголосила, що нинішня влада все більше віддаляє країну від Європи і наближає до Росії.
Силове придушення протестів
Уже за кілька годин мирний протест перетворився на жорстке протистояння. Спецпідрозділи почали розгін демонстрантів, використовуючи водомети та сльозогінний газ. Серед учасників акцій і журналістів є багато постраждалих. Деякі отримали серйозні травми, як-от один з репортерів, якому діагностували переломи.
Протестувальники у відповідь споруджують барикади, підпалюють шини та влаштовують локальні сутички з правоохоронцями. Ситуація загострюється до рівня хаосу, і затримання відбуваються навіть за межами місця протестів.
Грузія на роздоріжжі: Європа чи Росія?
Протести стали кульмінацією тенденції, яка спостерігається останніми роками, – поступового зближення Грузії з Росією. Ухвалення закону про “іноагентів”, подібного до російського аналога, було одним із перших дзвіночків. На останніх виборах у країні перемогла партія “Грузинська мрія”, яку критикують за проросійські погляди. Це викликало різку критику як з боку опозиції, так і міжнародних організацій.
Брюссель також демонструє своє невдоволення: обмежено фінансування, а контакти з грузинським урядом значно скорочено. У відповідь на ці події активісти закликають до загального страйку та масштабної громадянської непокори.
Навіть дипломати не залишилися осторонь – посол Грузії в Болгарії подав у відставку, висловивши свою незгоду з діями уряду. Усе це свідчить про те, що Грузія опинилася перед складним вибором, і її майбутній курс досі залишається невизначеним.
Нещодавно ми писали, що Путін може розпочати переговори на початку наступного року, але воюватиме росія до кінця 2025.