БОЙОВІ ДІЇ
Розпочалася п’ятдесят дев’ята доба героїчного протистояння Українського народу російському воєнному вторгненню.Російська федерація продовжує ведення повномасштабної збройної агресії проти України.
Противник проводить наступальні дії у Східній операційній зоні з метою розгрому угруповання Об’єднаних сил, встановлення повного контролю над територією Донецької і Луганської областей та забезпечення сухопутного шляху між зазначеними територіями та окупованим Кримом.
Найбільша активність ворога спостерігається на Слобожанському та Донецькому напрямках. Підрозділи окупантів здійснюють перегрупування.
- На Донеччині й Луганщині окупанти намагаються проводити наступальні операції, однак успіху вони не мають.
- За оцінкою Інституту вивчення війни(ISW), оголошення Кремлем «перемоги» в Маріуполі навряд чи дозволить розгорнути значну бойову потужність для посилення наступу на сході України в найближчі дні чи тижні.
Російські війська, які беруть участь у битві за Маріуполь, ймовірно, зазнали серйозних втрат – українським захисникам вдалося прив’язати та значно знизити чисельність російських сил.
- У п’ятницю, 22 квітня, гуманітарні коридори не були запущені через небезпеку на маршрутах. Українська влада звернулася до всіх мирних жителів у небезпечних зонах із проханням потерпіти. Про кожного українця пам’ятають і подбають, але питаннями безпеки в нинішніх умовах не можна нехтувати.
Тим часом триває робота зі звільнення українців, які потрапили в полон до окупантів. Так, вдалося звільнити з полону голову Нововоронцовської ОТГ Херсонської області Володимира Марчука. Напередодні ворог викрав його під час супроводження гуманітарної колони.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Президент України Володимир Зеленський створив Національну раду з відновлення України від наслідків війни. Це буде консультативно-дорадчий орган, основним завданням якого стане розробка плану заходів із післявоєнного відновлення та розвитку держави.
- Сьогодні Україна практично повернулася до довоєнного рівня запасів базових продуктів. При цьому близько 90% продуктів на полицях магазинів – українського виробництва.
- Велика Британія повертає своє посольство в Україні зі Львова назад до Києва. Відповідні кроки західних дипломатів – це не лише свідчення підтримки України, а й підтвердження того, що наші партнери почуваються в безпеці під захистом ЗСУ, а оборона столиці – надійна.
- Станом на 22 квітня за програмою релокації із зони бойових дій переміщено 400 підприємств, майже половина з них уже розпочали роботу. Ще 520 підприємств передано на транспортування.
- Наступний опалювальний сезон Україна пройде без будь-яких російських енергоносіїв.
За словами міністра енергетики Германа Галущенка, Україна вже диверсифікувала постачання вугілля. Також розробляється механізми диверсифікації джерел та постачання енергоносіїв до Європи. НАЕК «Енергоатом» готовий повністю відмовитися від російського ядерного палива.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Військове командування росії знову змінило цілі війни проти України. Як заявив заступник командувача Центрального військового округу, під час так званої другої фази війни проти України їхні війська спробують повністю захопити Донецьку та Луганську області, а також південь України до невизнаного «Придністров’я».
- Міжнародний валютний фонд прогнозує, що росія у 2024 році втратить шосте місце серед економік світу. Її випередить за паритетом купівельної спроможності Індонезія. Частка російського ВВП у загальносвітовому знизиться до 2,52%.
- Аналітики Центробанку рф визнають, що спад російської економіки в поточних умовах буде більшим за масштабом та тривалістю, ніж під час пандемії коронавірусу.
- Сьогодні понад 93% російських ветклінік відчувають дефіцит препаратів та вакцин для тварин. Найбільше ветеринари потребують препаратів для проведення загальної анестезії, антибіотиків, протипаразитарних та нестероїдних протизапальних препаратів. Практично всі препарати зросли в ціні, окремі – у 10-15 разів.
- У росії власники торгових центрів можуть втратити до 30% виручки через вихід міжнародних мереж із бізнесу в рф.
- Російське військове командування побоюється зриву весняної призовної кампанії на тимчасово окупованій території Криму, тому з 30 квітня поточного року виїзд та в’їзд на півострів окупантами буде заборонений.
- Армія російських мародерів скаржиться на російських мародерів із ФСБ.
- У російської армії активно вичерпуються не лише людські ресурси, а й фінансування. Багато підрозділів, залучених до війни в Україні, не отримали так звані бойові кошти за березень місяць. Росія любить кидати своїх людей, причому на гроші також.
- У «новітніх» російських ракетах використовується навігаційна система, розроблена в 1977 році, а “сучасні” блоки наведення розроблені у 1960-1970 роках.
- У Кремлі не розуміють, як закінчити війну за допомогою переговорів і без обвалу рейтингу путіна та скаржаться, що пропаганда «переборщила із нагнітанням теми нацизму в Україні».
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Великобританія надасть Україні кредитні гарантії на суму 500 млн дол. для помʼякшення економічних наслідків війни.
- В Україну прибула друга партія пожежної та рятувальної техніки із Франції. Передано 24 автомобілі та 54 тонн іншої техніки, зібраної у Франції завдяки місцевим ініціативам.
- ЄС погодився купувати важке озброєння й безкоштовно передасть його Україні. Про це заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель.
- Ізраїль санкціонував постачання шоломів і жилетів українським рятувальним службам на тлі російської агресії. Таким чином Ізраїль вперше з початку повномасштабної війни передасть Україні оборонну допомогу.
- Світовий банк надасть Україні грант в розмірі 88,5 млн євро. Як повідомило Міністерство фінансів України, відповідна угода вже підписана.
- Австралія запровадила санкції проти ще 147 російських громадян – у переліку, зокрема, дочки путіна та дочка глави МЗС рф Сергія Лаврова.
- Триває вихід із ринку країни-агресора іноземних компаній. Станом на сьогодні понад 750 фірм вийшли з рф або обмежили там свій бізнес. Нещодавно відповідні рішення ухвалили:
- Видавничий дім Condé Nast, який випускає журнали Vogue та GQ, оголосив, що розриває угоду про франшизу та припиняє видавничу діяльність у росії. 90% співробітників звільнять.
- Шведська компанія Essity яка виробляє такі засоби особистої гігієни як Zewa, Libero та Libresse іде з Росії через умови ведення бізнесу в країні-агресорі.
- Компанія SKF, найбільший у світі виробник підшипників родом зі Швеції, оголосив про повний вихід із росії, де вона має завод.
- Фінський виробник кранів та підйомного обладнання Konecranes вирішив не брати нові замовлення в рф і скорочуватиме там свій бізнес.