Подружжя переяславців Ігоря та Наталії Лисих стало прийомною сім’єю для двох дітей, позбавлених батьківського піклування. У найчарівніше свято Миколая Чудотворця Proslav розповідає історію, яка доводить: дива трапляються. Історію про людей, які самі створили чудо для малюків, подарувавши їм найголовніше – родину.
Очікували, що цей рік стане особливим
Цьогоріч Ігор та Наталія Лисих відзначають 25 років спільного життя. У подружжя є троє власних дітей: син та дві донечки. Найстаршому Олегу вже 24, Анжелі – 19, Лілії – 15. Голова сім’ї зізнається: відчували, що цей ювілейний рік стане особливим:
– З одного боку – війна, і зовсім не час для веселощів. З іншого – не покидало передчуття чогось радісного, цікавого.
Ігор Лисих – пастор, голова Ради Церков Переяславщини. Разом із однодумцями чоловік займається благодійністю у різних напрямках, утім в пріоритеті – допомога дітям. Доброчинна діяльність познайомила його з начальницею переяславської Служби у справах дітей та сім’ї Людмилою Борисюк.
– Ми періодично спілкуємося з Людмилою Миколаївною й одного разу вона запитала, чи є серед моїх знайомих люди, які зацікавилися б прийомним батьківством, створенням патронатної родини або іншими формами сімейного виховання.
Що таке прийомна сім’я
За словами Людмили Борисюк, кількість дітей, які з різних причин не можуть виховуватися в рідній родині, зростає. В одних випадках батьки не впоралися зі своїми обов’язками, а в когось – померли або загинули. Однак кожна дитина заслуговує щасливого дитинства та родинного затишку, тому постійно є потреба розвивати сімейні форми виховання: створювати прийомні та патронатні родини.
Прийомна сім’я може взяти на виховання від однієї до чотирьох дітей. Прийомні діти виховуються у родині до досягнення 18-річного віку або до закінчення навчання в професійно-технічних та вищих навчальних закладах.
Тим часом патронатна сім’я – це коли дитину, яка опинилася у складних життєвих обставинах, беруть на деякий час й доглядають, поки служба у справах дітей вирішує її питання. Далі дитина повертається до біологічних батьків або йде в нову родину. Детально про сімейні форми виховання у нашій публікації.
Рідні діти підтримали бажання батьків
Ігор Лисих розповідає, що насправді ідея стати прийомними батьками була з ними близько 15 років:
– У нас по всій Україні є друзі, які взяли на виховання прийомних дітей, близько тридцяти загалом. Ми були в їхніх сім’ях, вони розповідали нам про свій досвід. Коли Людмила Миколаївна звернулася до мене, ми задумалися: а раптом настав наш час? Минув місяць і ми знову випадково зустрілися. Я запитав дружину, що вона думає. Вона хвилювалася: ми живемо під час війни, що буде завтра – невідомо. Все ж вирішили так: якщо фахівці служби вирішать, що умови, які ми можемо дати дітям, підходять – ми спробуємо. Ми віруючі люди і вважаємо, якщо на те є воля Божа, так і буде.
Після того, як Ігор та Наталія зрозуміли, що готові подарувати свою любов не лише рідним, а й прийомним дітям, обговорили важливе рішення на сімейній нараді. Син та доньки також прийняли бажання батьків прийняти в родину дітей. Особливо молодша Ліля була «за» обома руками, бо завжди мріяла про менших братика або сестричку.
Лише після їхньої згоди чоловік та жінка написали заяву в службу у справах дітей. Далі на подружжя чекали перевірки, збір необхідних документів та відповідні курси.
– На навчальних курсах з нами працювала дуже класна команда. Багато досвіду ми здобули: і переживань, і позитивних емоцій. Спочатку були лекції, а потім практичні заняття. Вже потім, спілкуючись з дітьми, ми неодноразово згадували корисні моменти з навчань, – ділиться пані Наталія.
Ігор додає, що навчальні курси видалися найскладнішим етапом та водночас допомогли остаточно прийняти рішення:
– Для нас моделювали різні ситуації, які можуть трапитися під час адаптації дитини. Напевно, вони показали максимально всі проблемні негативні випадки, які можуть трапитися. Десь на третій день курсів я сказав: «Наташ, а може це не наше? Якщо хоч половина з цього буде у нашому домі, я не впевнений, що ми витримаємо». Вирішили все ж завершити навчання й дочекатися оцінки фахівців.
Малюки кличуть мамою й татом
Після завершення курсів пару рекомендували до прийомного батьківства. Людмила Миколаївна розповіла подружжю про двох братиків, які на початку повномасштабної війни залишилися без піклування – рідні покинули їх. На той момент вони перебували у патронатній родині.
– Коли ми вперше приїхали до них у гості, вони були дуже привітні, зустріли нас радісно. Це ще більше відкрило нам серце, – каже Ігор.
Старшому хлопчикові 4 роки й 8 місяців, молодшому – 2 роки й 7 місяців. Наталя залюбки розповідає про їхні звички, вдачу, вподобання, маленькі успіхи:
– Молодшого перші тижні годували з ложечки. А потім він пішов до садочка, а там дітки вже їдять самі. У перший же день він прийшов додому й за вечерею сказав: «Я сам». І як міг, їх сам ложечкою. За їхні досягнення ми переживали, як за рідних дітей. Старший – дуже спритний, кмітливий хлопчик. Вони обидва дуже відкриті.
У новій родині малюки живуть майже пів року. Ігоря й Наталю вони кличуть мамою й татом. Найголовніше правило виховання у родині Лисих – довіра і любов.
– Наші принципи – чесність, відвертість, довіра. Поряд із дисципліною має бути любов. Якщо не буде дисципліни, ми наробимо шкоди, але й без любові неможливо. Має бути баланс. Коли я приходжу до садочка і вони біжать до мене на руки, кричать: «Тато, я тебе люблю!», це надзвичайно підтримує й надає сил, – усміхається Ігор.
Також подружжя висловлює подяку за підтримку фахівцям Служби у справах дітей та сім’ї.
– Людмила Миколаївна переживає за кожну дитину, пропускає її долю крізь себе, – говорить пані Наталя. – Всі фахівці нашої служби дуже людяні. Ми говорили їм про свої переживання, вони допомагали нам, підтримували. 24 на 7 вони на зв’язку.
У родині переконані, що найвища місія на землі – бути хорошою людиною, бо коли твориш добро – сам змінюєшся на краще.
Як створити прийомну сім’ю?
По-перше, щоб стати кандидатом на таку родину необхідно подати відповідну заяву. Зробити це можна онлайн на порталі diia.gov.ua або ж офлайн, звернувшись до служби у справах дітей.
Щоб створили прийомну сім’ю потрібно також:
- Пройти обстеження житлово-побутових умов.
- Пройти курс навчання, за підсумками якого отримати довідку.
- Отримати рішення про створення прийомної сім’ї.
- Стати на облік прийомних батьків у Службі у справах дітей.
- Познайомитися з дитиною, влаштувати її в свою родину.
Чи отримує така родина фінансову підтримку від держави?
Прийомні батьки щомісячно отримують грошове забезпечення та державну соціальну допомогу на кожну прийомну дитину. Грошове забезпечення складає один прожитковий мінімум на кожну дитину. А розмір державної соціальної допомоги становить:
- 2,5 прожиткових мінімумів на кожну дитину;
- 3,5 прожиткових мінімумів – на дитину з інвалідністю.
За прийомними дітьми зберігаються пільги й державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Суми коштів, які належать прийомним дітям як пенсія, аліменти, інші види державної допомоги, переходять у розпорядження прийомних батьків і витрачаються ними на утримання прийомних дітей.