Наприкінці лютого у Переяславській публічній бібліотеці творчий тандем директорки Переяславської художньої школи Ірини Кузьмицької та директорки книгозбірні Університету Григорія Сковороди в Переяславі наново презентували свій мистецький альбом «Заквітчана Україна», про первинну презентацію якого на початку минулого літа вже розповідав Proslav та книгу Роберта Бернза «Людина є людина» яка презентувалася наново. Поетично-мистецький захід отримав назву «Домінанта».
На прикрість на безпосередню презентацію в бібліотеці Proslav, у силу певних об’єктивних обставин, не встиг. Але й оминути увагою непересічну для культурної карти міста події теж не зміг. Журналіст нашого сайту поспілкувався з Іриною Кузьмицькою про важливість того що відбулося у ході окремої зустрічі.
– У ході заходу презентували двомовну книгу (українською та англійською – прим.авт.) з поезіями Роберта Бернза. Я приймала участь у її оформленні на запрошення головної упорядниці Ганни Дикої. Я не дуже знала ці поезії раніше, але при роботі відкрила для себе неймовірно цікавий і прекрасний світ цього поета XVIII століття. Події описані Бернзом дуже перегукуються з тим що відбувається з нами нині у контексті їхньої національно-визвольної боротьби, завжди вічної теми кохання. Себто автор дуже органічно вклинюється в наше сучасне життя, має глибокі знання, є фольклористом і при тому має дуже великий й дотепний гумор. Павло Грабовський порівнював з ним Шевченка – обидва поети народні, – розповідає Кузьмицька додаючи, що при оформленні книги взяли дотичні моменти, що поєднують дві культури.
Щодо передісторії, то одне з українських видавництв взялося випустило збірку українських перекладів творів шотландського барда Роберта Бернза з відповідними оригінальними текстами автора, кожен з яких супроводжує коментар. Ірина Кузьмицька каже, ілюстрації виконані нею до книги поєднують сюжети з поезії Бернза у поєднанні з петриківським розписом. Спершу ідея була іншою, і творчій переяславці пропонували розписати сюжетними розписами тарілі – у Шотландії це дуже популярно. Але з заглибленням у творчість поета творче бачення дещо видозмінилося. Авторка малювала ілюстрації технікою мазків, а від ідеї видання до втілення сплинуло близько року. Як завжди надихалася рідною природою і музикою.
Поряд з тим, директорка художньої школи донесла до глядачів спільний з Ольгою Шкирою альбом «Заквітчана Україна», презентований раніше. Каже, на його створення надихнула одна з виставок що експонувалася в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі до «Сікорських читань». Тоді директорка сковородинівської бібліотеки запропонувала зробити каталог робіт аби виставка лишилася в пам’яті. У висновку 25 робіт доповнилися поезіями Ольги Іванівни. Каже в умовах повномасштабної війни роботи оприлюднені ще у 2021 році «звучать» по іншому. На щастя наших читачів альбом можна переглянути у он-лайн режимі.