У суботу, 18 січня, творча делегація з Переяслава завітала до стародавнього міста над Десною, аби представити культурні візитівки свого краю. У межах проєкту «Академія української музики» на сцені Чернігівського обласного філармонійного центру виступив джазовий ансамбль “SUNSHINE BAND”, а художник Роман Мотузок презентував виставку живопису, розповідає Proslav.
Переяслав та Чернігів: міста-ровесники
Візит розпочався з екскурсії історичним центром Чернігова, який планують включити до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Гості ознайомилися з величними пам’ятками княжого міста й почули кілька легенд, якими просто оповита його історія: про скарб Івана Мазепи, красуню Мотрю Кочубей, чавунні гармати на Валу, будинок Якова Лизогуба…
Переяслав та Чернігів можна назвати ровесниками: їхня писемна історія бере початок із договору Русі з Візантією 907 року. Обидва згадуються у числі міст Київської Русі, де вже правили великі князі.
Катерина Литвин, заступниця начальника управління культури та туризму Чернігівської міськради, пригадала свої перші враження від Переяслава.
– Наше близьке знайомство з Переяславом відбулося завдяки Валентині Валеріївні Губенко (заступниця міського голови Переяслава у 2010–2020 роках – ред.) З нею та з краєзнавцем Миколою Богатирем ми неодноразово зустрічалися на заходах, пов’язаних з відкриттям туристичного інформаційного центру, обмінювалися досвідом.
Переживши окупацію міста у перші місяці повномасштабної війни, ми переосмислили життєві цінності: хотілося подорожувати, відкривати нові чудові місця. У 2023 році мені пощастило двічі побувати у Переяславі. Дуже сподобалася екскурсія скансеном, а відвідати Музей космосу давно було в моєму списку бажань. Місто пронизане історією і дуже затишне, почуваюся в ньому, наче вдома.
«Академія української музики»: час прославляти своє
У Чернігові переяславські митці стали частиною культурно-просвітницького проєкту «Академія української музики», який популяризує національну музичну спадщину. Співорганізатор проєкту, начальник управління культури та туризму Чернігівської міськради, заслужений артист України Олександр Шевчук поділився:
– Від початку повномасштабного вторгнення Чернігів багато пережив – постраждали дві тисячі приватних будинків, у 140 висотних будинків було пряме влучання. Однак стійкість українців незламна, як і наша культура. Після деблокади міста ми прагнули повернути його до життя, сприяти культурному відродженню. У жовтні 2022 року народився проєкт «Академія української музики». Ми хотіли, щоб українці розумілися на своїй музиці, пізнавали славетних митців-українців, щоб вони знали, який скарб має українська земля.
Назва символічна: у давнину саме академії були осередками культури. Цей проєкт продовжує традицію музичних вечорів, яка існувала у Чернігові з 1864 року. Тож щомісяця у період високого музичного сезону жителям та гостям міста презентують концертні програми, знайомлять з композиторами та виконавцями як класичної, так і сучасної української музики.
У проєкті виступали художня керівниця Національного ансамблю солістів «Київська камерата», відома скрипалька Богдана Півненко, всесвітньо відомий кларнетист Юліан Мілкас у супроводі духового оркестру, дует харків’ян-піаністів Ігоря Седюка та Олега Копелюка, український вокальний дует народних артисток України «Сестри Тельнюк», молодіжний фольклорний гурт «Щука-Риба» та багато інших іменитих виконавців.
«Барви Переяслава»: кошти з продажу квитків спрямували на Збройні Сили
У третьому сезоні «Академії української музики» виступають митці з різних регіонів України. Відкривав його Полтавський симфонічний академічний оркестр під орудою Єлізара Пащенка. Народний вокально-інструментальний ансамбль “SUNSHINE BAND” з Переяслава подарував публіці світові хіти та українські композиції у фірмовій джазовій обробці.
Ведуча Влада Черненко знайомила глядачів з історією та культурою Переяслава. Талановиті музиканти – Валерій Маковський (художній керівник, флюгельгорн), Роман Мотузок (соло-гітара), Микола Гриценко (клавіші, вокал), Марина Бродова (саксофон) та Лідія Ющишина (вокал) з перших акордів зачарували вибагливу чернігівську публіку. Бурхливі оплески викликав той факт, що найдосвідченішому учаснику колективу 77 років, а наймолодшій – 15!
У програмі прозвучали пісні “Watermelon Man”, “Don’t Cry, Baby”, “Lily Was Here”, “Summertime”, “The Look of Love”, «Ой у вишневому саду», «Ти до мене не ходи», «Черемшина», «Пісня про Переяслав». Лідія Ющишина захопила зал майстерним виконанням Арії Діви Плавалагуни з фільму «П’ятий елемент».
Глядачі також познайомилися з живописом Романа Мотузка – його полотна, натхненні мальовничою Переяславщиною, експонувалися у фойє філармонії.
Директорка Чернігівської художньої школи Марія Рибіна-Ткач відзначила:
– Мені особливо близька творчість Романа, тому що ми обоє закінчили Харківське художнє державне училище. Він дуже тонко, делікатно відчуває світ і у своїх роботах передає найсокровенніше. Напевно, кожен глядач відчув спорідненість з його картинами, впізнавши знайомі з дитинства моменти. Цікаво було поспілкуватися з автором, почути його тлумачення творів – це дуже цінно.
Начальник відділу культури Переяславської міськради Валентин Шуткевич подякував чернігівським колегам за гостинність. Очільники культури обох міст підписали меморандум про співпрацю, заклавши основу для тривалого культурного діалогу та взаємозбагачення.
Олександр Шевчук зазначив, що підписання меморандуму відкриває перспективи для майбутніх спільних заходів та обміну досвідом. Вже у 2025 році чернігівські митці мають намір взяти участь у пленері «Червень у Переяславі».
Кошти з продажу квитків на концерт «Барви Переяслава» – 13 300 гривень – передадуть на потреби 1-ї окремої танкової Сіверської бригади, яка у перші дні повномасштабного вторгнення зіграла ключову роль в обороні Чернігова. Символічним є те, що у цьому підрозділі нині несе службу ведуча «Академії української музики» Діна Вонг.
Нагадаємо, весілля по-переяславськи за стародавніми звичаями зіграли на сцені Центру культури і мистецтв.