Підприємство «Виробниче управління житлово-комунального господарства» обслуговує 94 багатоквартирні будинки у Переяславі. Які послуги надає мешканцям та чи планується підвищення тарифів найближчим часом, розповіла начальниця установи Тетяна Сущук в інтерв’ю Proslav.
– Тетяно Вікторівно, з якими проблемами до вас звертаються найчастіше?
– В осінньо-зимовий період, щойно починаються дощ і негода, основна проблема – це покрівля будинків. Ми оперативно реагуємо, проводимо поточні ремонти, але ж стан дахів може бути різним. Висотні та покрівельні роботи виконує підприємець, з яким ми співпрацюємо.
Як і щороку, кількість звернень у цей період дещо підвищується – ми розпочали опалювальний сезон, всі хочуть нагрітися (усміхається). Мешканці могли зробити у квартирі ремонт, переварити батареї, переобладнати систему, внаслідок чого може статися дисбаланс в загальній системі будинку. Як правило, протягом перших двох тижнів опалювального сезону всі питання ми вирішуємо.
– Які послуги надає ваше підприємство?
– Ми надаємо послуги, пов’язані з утриманням і ремонтом житла та благоустроєм прибудинкових територій. Основні, які прописані у договорі: прибирання прибудинкової території та приміщень загального користування, підвалу, технічних поверхів, покрівлі; технічне обслуговування ліфтів; витрати на електроенергію для ліфтів; обслуговування систем диспетчеризації; технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем, мереж електропостачання, електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення; дератизація та дезінсекція; обслуговування димових та вентиляційних каналів; прибирання та вивезення снігу, посипання прибудинкової території.
Ми працюємо за цим переліком і наприкінці року звітуємо перед мешканцями. Якщо якусь із послуг ми не виконали (скажімо, прибирання снігу, бо його не було), мешканці вирішують, куди спрямувати закладені кошти – на іншу послугу або на наступний рік. Існують і додаткові послуги, наприклад, повноцінне вологе прибирання в під’їздах. Є будинки, які сплачують за них за окремим договором.
Деякі люди ще не можуть перелаштуватися, що будинок, у якому вони живуть – їхній спільний, його утримання не закінчується за дверима квартири. Управляюча компанія може змінитися, але їм там жити, тому потрібно турбуватися про своє житло.
Людина приходить, обурюється: «У мене в квартирі розбилася ванна, що мені робити?» Купити нову! «Але ж я вам плачу», – каже. Ми пояснюємо, що відповідаємо за утримання спільних мереж будинку – ті, які йдуть з квартири в квартиру. Якщо є проблема, ми приходимо і замінюємо чи ремонтуємо. При чому складніше для нас не відремонтувати, а дістатися до спільної мережі: люди можуть закрити доступ, закласти плиточкою і все – те, що в сусіда тече, їх не турбує, в нього ж сухо.
– Чи вплинула реформа системи ЖКГ 2019 року на роботу підприємства?
– Дійсно, закон «Про житлово-комунальні послуги» запровадив у цій галузі низку новинок. Зокрема, чітко структурувався перелік житлово-комунальних послуг, який розділився на житлові послуги з управління й утримання майна та комунальні послуги з постачання води, енергоносіїв.
Після введення в дію цього закону співвласники багатоквартирних будинків мали провести збори і обрати собі форму управління будинком. Управителем може бути і фізична особа підприємець, і установа, яка заключає зі співвласниками договір на послуги утримання будинку, прибудинкової території та комунікацій.
Якщо мешканці багатоквартирного будинку не дійшли спільної згоди і не обрали управителя, це робить орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах.
Якщо раніше вартість послуг управляючої компанії регулювалася на державному рівні, то тепер визначається на договірній основі, а сам договір укладається на один рік. В будь-який момент співвласники будинку можуть розірвати договір з управляючою компанією. За весь цей період у нас таких випадків не траплялося. У Переяславі, наскільки мені відомо, вісім будинків, мешканці яких створили ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – ред.), але вони зробили це ще до реформи.
– Яка ситуація з ліфтами?
– Всього у будинках 18 ліфтів. Їх обслуговуванням займається спеціалізоване підприємство, з яким у нас заключений договір уже багато років. Вони проводять поточні ремонтні роботи, щороку перевіряють на справність. Але всі ліфти експлуатуються відколи зведені будинки, а це вже більше 25 років. Експерти попросили нас звернути увагу, що прийде час і деякі ліфти не зможуть їздити.
Ми ж у свою чергу маємо виконувати певний перелік поточних робіт, а реконструкція чи заміна ліфта – це вже капітальний ремонт. Мешканцям потрібно зібратися і вирішити, як діяти далі. Ми їх про це попередили. Було багато обурень, але за законом жоден орган влади не має обов’язку проводити капітальний ремонт у багатоквартирному будинку. Ціна питання – мінімум пів мільйона гривень. Тим, хто звертався, я радила зібратися зі співвласниками, відкрити рахунок і вже потроху накопичувати бодай якусь суму, аби потім взяти участь у гранті на співфінансування, як варіант. Поки ці питання відкриті.
– А як щодо дитячих майданчиків біля будинків?
– Дитячі майданчики обслуговуємо, оскільки вони розміщені на прибудинковій території. Більшість з них ще радянського зразка. На вулиці Набережній кілька років тому активістка зібрала кошти, придбали майданчик і ми спільними зусиллями його встановили. Кілька разів мешканці просили зробити пісочницю, ми відгукувалися – майстрували, завозили пісок.
Коли люди звертаються або двірник помічає несправність гойдалки, майстри ремонтують, приварюють деталі. Робимо усе, що в наших силах. Та все ж довести майданчик, якому багато років, до сучасного стану, на жаль, неможливо.
– Який наразі тариф на послуги ЖКГ та чи зміниться він?
– Сума витрат залежить від загальної площі будинку та кількості послуг. Кошторис розраховується і прописується в додатку до договору. У багатоповерхових будинках більші мережі, а у менших може буде чимала прибудинкова територія.
Востаннє тариф змінювали 1 січня 2022 року. Зараз плануємо переглянути і, ймовірно, підвищити з нового року. Основна причина – зростання прожиткового мінімуму. Згідно договору, ми не можемо в односторонньому порядку змінювати тариф, тільки у випадку зміни прожиткового мінімуму на загальнодержавному рівні. 70% витрат – це заробітна плата працівників. Наразі в штаті ВУЖКГ 96 осіб, з них 36 двірників, 20 сантехніків, аварійна бригада і люди працюють щодня. Відремонтувати кран чи прочистити каналізацію можна без суттєвих затратних матеріалів, але люди потрібні в першу чергу.