У Бориспільському міськрайонному суді Київської області триває розгляд кримінального провадження щодо генерального директора Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Олексія Лукашевича, якого обвинувачують у вимаганні та отриманні неправомірної вигоди, повідомляє Proslav.

Олексію Лукашевичу інкриміновано злочин, передбачений частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України – одержання неправомірної вигоди службовою особою.
Обставини справи гендиректора НІЕЗ «Переяслав»
За даними слідства, на початку квітня 2025 року до генерального директора НІЕЗ «Переяслав» звернулася представниця ТОВ «Нові фінансові можливості» із запитом на дозвіл провести відеозйомку соціального ролика на території заповідника. У відповідь посадовець, за версією слідства, висунув вимогу надати йому неправомірну вигоду в розмірі 100 тисяч гривень за погодження дозволу на проведення заходу.
21 квітня, під час особистої зустрічі в службовому кабінеті, посадовець, як стверджують правоохоронці, підтвердив суму «винагороди» та узгодив із заявницею порядок оформлення документів. Пізніше він надіслав проєкти заявок і дозволів через мобільний застосунок WhatsApp.
24 квітня близько 16:00 працівники поліції затримали посадовця під час одержання всієї суми коштів. Затримання відбулося в порядку статті 208 Кримінального процесуального кодексу України – безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення.
Перебіг судового процесу
20 червня суд ухвалив рішення про продовження строку дії запобіжного заходу, а також покладених на обвинуваченого обов’язків. Також суд продовжив строк відсторонення Олексія Лукашевича від посади генерального директора заповідника «Переяслав» до 20 серпня 2025 року.
Під час засідання 24 червня головуюча суддя Олена Шевченко серед іншого ознайомилася з наданими стороною захисту позитивними характеристиками обвинуваченого.
Характеристики обвинуваченого Олексія Лукашевича
Проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Університету Григорія Сковороди у Переяславі Василь Дудар у своїй характеристиці зазначив, що протягом років співпраці Олексій Лукашевич зарекомендував себе як вмілий керівник, який виявляє толерантність, людяність і цілеспрямованість.
На підставі характеристик, наданих командирами двох військових частин, слідство встановило, що обвинувачений на постійній основі співпрацює з підрозділами Збройних Сил України та територіальної оборони, надаючи допомогу.
Серед численних грамот і подяк – грамота за внесок у розвиток краєзнавчого руху від голови Національної спілки краєзнавців України, члена-кореспондента НАН України, професора Олександра Реєнта, а також подяки від Університету Григорія Сковороди та ректора Київського національного університету будівництва й архітектури Олексія Дніпрова.
Від Служби безпеки України надано лист-подяку за активне сприяння діяльності підрозділів СБУ, у якому відзначено громадянську позицію та особисту небайдужість обвинуваченого: «Своєю честю та порядністю ви можете слугувати прикладом для багатьох, адже ваша небайдужість і невтомна праця додають віри в те, що в нашого народу є майбутнє».
У характеристиці депутатки Переяславської міської ради Марини Навальної від 25 квітня йдеться про те, що Олексій Лукашевич проживає у Переяславі понад 20 років, має добру репутацію за місцем проживання, є зразковим сім’янином і батьком. Зазначено також, що за час його керівництва у заповіднику регулярно проводилися майстер-класи, благодійні та молодіжні заходи.
Хто виконує обов’язки гендиректора НІЕЗ
На період відсторонення Олексія Лукашевича обов’язки генерального директора НІЕЗ «Переяслав» тимчасово виконує Марина Навальна – колишня керівниця науково-дослідного відділу «Музею Заповіту Тараса Шевченка», яка наказом від 22 квітня 2025 року була призначена на посаду заступниці генерального директора з науково-методичної роботи. До неї цю посаду обіймав Олександр Колибенко.
Нагадаємо, рф завербувала понад 170 українських підлітків для здійснення диверсій/