Начальниця Переяславського управління Бориспільської філії КОЦЗ Любов Красова розповіла, як центр зайнятості сприяє у процесі адаптації ветеранів до цивільного життя після повернення з військової служби. Фахівці центру зайнятості проводять індивідуальні консультації, допомагаючи в пошуку роботи, яка відповідає їхнім умінням та досвіду, повідомляє Proslav.
Професійне навчання та перекваліфікація
Служба зайнятості пропонує учасникам бойових дій та громадянам з інвалідністю внаслідок війни можливості для професійного навчання, аби покращити свою конкурентоспроможність на ринку праці. Підвищити кваліфікацію чи здобути нову затребувану на ринку праці професію вони можуть у закладах професійної освіти Державної служби зайнятості. Вибір великий – 95 робітничих професій та 365 освітніх програм. Подати заявку на навчання можна тут.
Крім того, є можливість отримати ваучер та навчатися за однією зі 124 професій та спеціальностей з Переліку, затвердженого Мінекономіки. З 1 січня 2024 року максимальну вартість ваучера збільшено до 30 280 грн. Для того, щоб отримати ваучер, учаснику бойових дій треба бути не зареєстрованим в службі зайнятості як безробітний, а також мати вищу чи професійну освіту. Подати заявку на отримання ваучера тут.
Після закінчення навчання слухачам видається документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації.
Грантові програми для ветеранів
Служба зайнятості здійснює супровід двох грантових програм – «Власна справа» і «Грант для ветеранів та їх подружжя» в рамках урядового проєкту «єРобота», у яких можуть взяти участь ветерани. Грантові кошти призначені для створення або розвитку власного бізнесу. Обов’язковою умовою отримання грантових коштів є створення нових робочих місць.
За програмою «Власна справа» учасник, чий бізнес-проєкт отримав схвалення, може отримати від 50 тисяч до 250 тисяч гривень.
За програмою «Грант для ветеранів та їх подружжя», долучитись до якої можуть учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та їхні чоловік або дружина, сума грантів складає від 250 тис. грн до 1 млн грн – в залежності від кількості створюваних нових робочих місць.
Подати заявку можна через портал Дія.
Компенсація роботодавцю за облаштування робочих місць для працевлаштованих людей з інвалідністю
Роботодавці, які працевлаштовують людей з інвалідністю та облаштовують для них робочі місця, можуть отримати компенсацію. Компенсуються фактичні витрати за облаштування робочого місця. Йдеться про придбання спеціалізованих меблів (крісел з регульованими або фіксованими сидіннями, поручнів і брусів, розсувних дверей, засобів для їх відчинення/зачинення); транспортерів для піднімання сходами з електроприводом; підйомних платформ для робочих місць. Також компенсація передбачена за купівлю брайлівських клавіатур і портативних пристроїв, допоміжних засобів для позиціонування курсора й тактильних комп’ютерних дисплеїв; допоміжних засобів для відтворення звуку та для забезпечення здатності чути і бачити тощо.
Компенсація надається в розмірі до 106,5 тис. грн за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю І групи, до 71 тис. грн – з інвалідністю ІІ групи.
Роботодавець має облаштувати робоче місце для фахівця з інвалідністю протягом 90 днів із моменту працевлаштування. Далі необхідно подати заяву про відшкодування вартості витрат із копіями необхідних документів до центру зайнятості або через портал Дія. Розгляд справи займає 10 робочих днів. У разі позитивного рішення, протягом 5 днів кошти надійдуть на рахунок роботодавця.
Допомога по безробіттю
Ветерани також можуть звернутися до Переяславського управління Бориспільської філії Київського обласного центру зайнятості для працевлаштування або отримання допомоги по безробіттю. Розмір допомоги визначається індивідуально, але під час дії воєнного стану максимальна сума не може перевищувати розміру мінімальної зарплати, встановленої законодавством на 1 січня календарного року. З 1 січня 2024-го – це 7100 грн. На період дії воєнного стану тривалість виплати не може перевищувати 90 календарних днів. Водночас для осіб передпенсійного віку (за рік до досягнення відповідного віку та за наявності необхідного для призначення пенсії за віком страхового стажу) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів.