Російські загарбники зухвало скидають ракети і бомби на українські лікарні й пологові будинки, обстрілюють житлові масиви, спорткомплекси, атомні та ядерні об’єкти, а також адміністративні будівлі. Зокрема, садочки, школи та інші навчальні заклади, станом на лютий 2023 року, постраждали на $8,9 млрд.
Яких збитків російські обстріли уже завдали українським освітнім закладам, розповідає для Forbes благодійний фонд savED.
Загалом, через удари росії по нашій інфраструктурі в ході повномасштабної війни, Україна отримала $144 млрд збитків. Це дані станом на кінець березня 2023-го від проєкту «Росія заплатить» команди KSE Institute, Центру економічної стратегії та «Prozorro.Продажі».
Згідно з даними МОН, станом на лютий 2023 року, росіяни зруйнували або пошкодили 1702 школи та 1069 дитсадків. Усього від російських обстрілів постраждали 10% освітньої інфраструктури України.
За інформацією БФ savED, 261 школа та 127 дитсадків в Україні повністю зруйновані внаслідок російських обстрілів і не підлягають відновленню.
Ще 1441 школа та 942 садки постраждали від окупантів з різним ступенем пошкодження: десь обстріли пошкодили комунікації, а десь зруйнували ціле крило або дах будівлі.
Найбільше заклади освіти постраждали у шести прифронтових областях:
- Донецька – 67,27% зруйновано або пошкоджено;
- Харківська – 37,79%;
- Луганська – 35,14%;
- Миколаївська – 25,53%;
- Херсонська – 20,95%
- Запорізька – 16,8%.
Також багато шкіл та садків росіяни зруйнували й пошкодили в Київській і Чернігівській областях.
У Донецькій області 32 школи знищили і ще 315 пошкодили. Найбільше навчальних закладів зруйнували в Запорізькій області – 61 школу. На Харківщині 35 шкіл зруйновано і ще 269 пошкоджено.
Зазначається, що дитсадкам найбільше дісталось у Харківській, Запорізькій, Донецькій та Миколаївській областях:
- Харківщина – 8 дитсадків зруйнували та ще 191 пошкодили росіяни;
- Запорізька область – повністю зруйнували аж 23 садочки, 35 пошкодили;
- Донеччина – 16 садків зруйнували повністю і ще 300 пошкодили;
- Миколаївщина – 14 садочків зруйнували повністю, ще 89 пошкодили.
Також обстрілами зруйновано та пошкоджено 71 ВНЗ і 153 закладів профтехнічної освіти.
Щоб підрахувати збитки закладам освіти, використали методологію, розроблену KSE Institute для проєкту «Росія заплатить». Оцінюючи фінансові втрати освіти, інститут використав середню площу приміщення школи чи садка та вартість 1 кв. м побудови та облаштування нового закладу за даними Міністерства розвитку громад та територій станом на початок 2022 року.
Вартість будівництва квадратного метра навчального закладу станом на кінець 2021 року складає $830 за курсом НБУ (тоді він складав 27 грн 26 коп за $1).
Так, оціночна вартість будівництва однієї школи з новим обладнанням за цією методологією – близько 100 млн грн.
«Ми рахуємо за методологією, такою як у Світового банку. Він вважає зруйнованим все, де пошкодження складають понад 40%», – пояснює старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай і додає, що об’єкту на відновлення часто потрібна фактично така ж сума, як на будівництво нового. Крім того, після однієї зими ці 40–50% стають істотно ближчими до 100% з огляду на те, що часткові руйнування практично завжди включають вибиті вікна та руйнування покрівлі.