Триває 287 день повномасштабної війни, розв’язаної державою-терористом росією проти України. Окупанти не припиняють спроб проводити атаки на Донеччині, де зосередили велику кількість живої сили, техніки та артилерії на кількох окремих напрямках.
Як інформує Генштаб ЗСУ, за минулу добу підрозділи Сил оборони відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Білогорівка Луганської області та Верхньокам’янське, Спірне, Яковлівка, Бахмут, Біла Гора, Курдюмівка, Новобахмутівка, Мар’їнка і Новомихайлівка на Донеччині.
- Минулої доби противник завдав 10 ракетних та 33 авіаційних удари, здійснив 75 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.
Від російських ракет постраждали житлові будинки та інші цивільні об’єкти міст Краматорськ, Кривий Ріг, а також село Степне Запорізької області. Загроза ворожих ракетних ударів по об’єктах енергетичної системи та критичної інфраструктури на всій території України зберігається і надалі.
- Як зазначає Генштаб ЗСУ, противник зазнає втрат. Зростає кількість загиблих окупантів серед мобілізованих Курської області, про що свідчать місцеві засоби масової інформації. Крім того, через інформації про людські втрати, війну в Україні все менше підтримує молоде покоління росіян. В місті Курськ та області поширюються чутки про можливе вторгнення Збройних Сил України. У звʼязку з цим триває фортифікаційне обладнання оборонних позицій у прикордонних з Україною районах.
- Авіація Сил оборони протягом минулої доби завдала 22 удари по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, а також 4 удари по позиціях зенітно-ракетних комплексів противника. Наші воїни збили 14 ударних дронів типу “Shahed-136”, один БпЛА “Орлан-10” та ще 2 ворожих безпілотники, тип яких уточнюється.
- Підрозділи українських ракетних військ і артилерії за минулу добу уразили пункт управління, 3 райони зосередження особового складу, район зосередження артилерії та склад боєприпасів окупантів.
Станом на ранок 7 грудня загальні втрати загарбників склали:
- Видання Forbes підрахувало, що 5 грудня росія випустила по Україні ракет різних типів загальною вартістю приблизно $400-500 млн. Журналісти відштовхувалися від того, що росія запустила 38 крилатих авіаційних ракет Х-101/Х-555, 22 ракети «Калібр», три ракети Х-22, шість ракет Х-59 та одну авіаційну ракету Х-31П.
- Міністерство оборони Великої Британії вважає, що вибухи на авіабазі Енгельс у Саратівській області й на аеродромі Дягіляєво біля Рязані – одні з найбільш стратегічно значущих невдач захисту сил за весь час повномасштабної війни.
За даними відомства, внаслідок вибухів були пошкоджені два важкі бомбардувальники Ту-95 в Енгельсі, а внаслідок вибуху паливного бака в Дягіляєвому загинули три особи.
Енгельс є основною оперативною базою російської авіації дальньої дії на заході росії, де базується понад 30 важких бомбардувальників. Ці літаки сприяють ядерному стримуванню рф, а також часто використовувалися для запуску звичайних крилатих ракет по Україні. Тепер росія, можливо, тимчасово перемістить бомбардувальники на аеродроми розведення.
- Кібервійська ЗСУ в оригінальний спосіб привітали колег зі святом Збройних сил України: була зламана низка російських сайтів, де розмістили привітання від Володимира Зеленського та Валерія Залужного.
Аналогічні вітання розмістили і на деяких сайтах окупаційної влади Донеччини.
Серед звільнених – воїни ЗСУ, Нацгвардії, прикордонники. 15 офіцерів і 45 рядових та сержантів. Зокрема у списку 34 оборонці Маріуполя, із них 14 – з «Азовсталі».
Є поранені, які отримають всю необхідну допомогу. Є ті, хто утримувався на російській території, а також ті, хто був у колонії в Оленівці.
- Україна повернула також тіла 49 загиблих наших захисників.
В офісі уповноваженого зі зниклих безвісти розповіли, що зараз докладається максимум зусиль, щоб повернути якомога більше тіл полеглих українських воїнів. Тривають роботи з відпрацювання локацій, де ймовірно знаходяться загиблі бійці.
Усі полеглі захисники України будуть поховані з дотриманням відповідних військових почестей.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Президент Володимир Зеленський записав привітання Збройним силам України перебуваючи на в’їзді до Слов’янська в Донецькій області.
«Від щирого серця я вітаю вас із великим святом, з цим великим днем – днем Збройних сил України. Зараз рік ЗСУ. Час ЗСУ. Всі бачать, хто такі українські захисники і захисниці. Хтось прозвав себе другою армією світу. Але всі бачать у кого перше місце. Всі бачать вашу міць, гарт, ваші уміння, ваші стандарти, стандарти України».
«Наші Збройні Сили захищають рідну землю, а це дає найсильнішу мотивацію з можливих. Борються за свободу, а це завжди примножує будь-яку силу. Відстоюють правду, а тому й майбутнє України. Пишаємось, захоплюємось, дякуємо. Кожному і кожній!».
Глава держави поїхав на передову, щоб відзначити це свято разом із воїнами, які наближають нашу перемогу. Володимир Зеленський своїми діями чітко демонструє, частиною якої держави є Донбас.
А тим часом російська пропаганда через Пєскова та йому подібних годують росіян казками, що «путін із часом відвідає Донбас». Російський диктатор не зробив цього з 2014-го, не зробить і зараз. Він уже боїться не тільки України та українців, а й власного народу, тому й більшість часу відсиджується в бункерах.
- Також учора після Донбасу Володимир Зеленський відвідав Харківську область. Там він побував у медичному закладі, де лікують поранених військовослужбовців.
Президент привітав військових медиків із Днем ЗСУ, відвідав поранених захисників України, поспілкувався з ними і вручив державні нагороди.
- «Слуга Народу» передала 130 млн грн бюджетного фінансування на потреби ЗСУ. Кошти, які за законом держава виділяє на фінансування статутної діяльності партії, підуть на виробництво озброєння для української армії.
«Кожен українець намагається наблизити нашу перемогу – хтось на фронті, хтось волонтерською допомогою чи грошима на ЗСУ. Сьогодні понад 400 наших партійців воюють на передовій, 110 працюють на медичному фронті. І на рівні партії ми вирішили передати 130 млн грн бюджетного фінансування на підтримку українського виробника зброї для нашої армії», – сказала голова політичної партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Кошти спрямують на єдиний рахунок НБУ з призначенням «платіж на виробництво українського озброєння». Гроші будуть використані на виготовлення ракетних комплексів Стугна-П.
Це один із кращих зразків новітньої української зброї, яку армія активно застосовує з початку повномасштабного вторгнення проти ворожої техніки.
- Енергосистема України поступово відновлюється після вже 8 ракетної атаки. Під час ракетного удару 5 грудня найбільше постраждали Одеська та Київська області. Через пошкодження деяких електростанцій та частини електромереж в енергосистемі країни знизилося виробництво електроенергії, тож в усіх регіонах України було тимчасово застосовано аварійні відключення споживачів.
Ремонтні бригади роблять все можливе, щоб подати електропостачання резервними схемами там, де це можливо. Зокрема, в більшій частині Одеської області вже відновлено енергоживлення об’єктів критичної інфраструктури: лікарень, котелень, водоканалів.
«Укренерго» зауважує, що на відновлення обсягів виробництва електроенергії до рівня, який був до ракетної атаки 5 грудня, потрібно ще кілька діб.
Наразі дефіцит потужності в енергосистемі України становить 19% від прогнозного споживання.
- Сума оголошених внесків у програму гуманітарної допомоги країнам Африки та Азії Grain from Ukraine становить майже 190 мільйонів доларів.
До ініційованої Володимиром Зеленським програми вже долучилося понад 30 держав та ЄС, які заявили про свою фінансову участь.
Україна продовжує працювати над розширенням кола країн, які підтримують цю гуманітарну програму.
- Збройні сили України разом із підрозділами тероборони провели біля кордону з Білоруссю штабне тренування.
Під час навчань військові частини вдосконалили навички взаємодії між нижчим та вищим штабами.
У тренуванні взяла участь 120 бригада територіальної оборони ЗСУ з підпорядкованими військовими частинами.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Учора зранку на аеродромі в російському Курську пролунав вибух, після чого сталося займання резервуара з пальним.
Місцева влада стверджує, що інцидент стався внаслідок атаки дрона.
Очевидці події опублікували в мережі відео масштабного загоряння.
На аеродромі Курськ-Східний дислокується 14-й гвардійський винищувальний авіаційний полк рф. До його складу переважно входять багатоцільові винищувачі Су-30СМ.
- Завдяки «геніальним» задумкам і діям путіна російський нафтовий ринок розвалюється на очах – Європа прощається із російськими енергоносіями, а це був найважливіший ринок збуту для рф.
Як зазначають експерти, постачання нафти в Європу впало до мінімуму з радянських часів. За прогнозами, економіка рф упаде найбільше за останні 12 років.
- Після введення нових санкцій та встановлення граничної межі вартості російської нафти біля Туреччини зупинено 19 танкерів.
Анкара не пропускає ці кораблі, заповнені російською сирою нафтою й вимагає від них підтвердження страховки.
- Російські регіони зіткнулися з обвальним падінням податкових зборів із великого бізнесу, що наближає бюджетну кризу.
Надходження податку, який забезпечує кожен третій рубль власних доходів суб’єктів, впали на 40% у річному вираженні у жовтні.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Одразу після масованої ракетної атаки рф міністр оборони України Олексій Резніков провів розмову з міністром оборони США Ллойдом Остіном про подальше посилення ППО України.
- Більшість американців продовжують підтримувати надсилання озброєння та надання економічної допомоги Україні. Про це йдеться у дослідженні Chicago Council on Global Affairs.
65 % громадян США схвалюють надання зброї, 66% – надання фінансування. Близько 73% опитаних підтримують прийняття українських біженців та антиросійські санкції.
- Канада відправить в Україну обладнання для допомоги в розмінуванні загальною вартістю близько $15 млн.
Зокрема Канада надасть костюми для захисту українських саперів, а також фінансування для сучасних систем розмінування з дистанційним управлінням для очищення великих територій, таких як сільськогосподарські угіддя.
- Чорногорія підписала з Україною декларацію про підтримку її євроатлантичної перспективи.
Під документом поставили підписи прем’єр Чорногорії Дрітан Абазович і Президент України Володимир Зеленський.
«Україна захищає цінності цивілізації, яка вирішила жити у мирі й демократії. Ми сподіваємося на мир і віримо, що він настане. До того, як це станеться, ви можете розраховувати на всебічну підтримку Чорногорії», – зазначив Абазович.
В уряді Чорногорії також зазначили, що держава постачає Україні військову допомогу в розмірі 11% від власного оборонного бюджету.
- Національна рада з електронних ЗМІ Латвії (NEPLP) анулювала ліцензію на мовлення російського телеканалу «Дождь».
Рада дійшла висновку, що керівництво телеканалу не розуміє та не усвідомлює серйозність порушень, тому «Дождь» не може мовити на території країни.