Триває 254-й день боротьби України проти широкомасштабної навали з боку росії. Держава-терорист не припиняє обстріли об’єктів критичної інфраструктури та помешкань цивільного населення, порушуючи норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни.
Також противник намагається утримати тимчасово захоплені території, зосереджує зусилля на стримуванні дій Сил оборони на окремих напрямках. Намагається вести наступальні дії на Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках.
- Сили оборони України дають гідну відсіч окупантам і впевнено утримують рубежі.
Авіація Сил оборони протягом минулої доби завдала по ворогу 21 удар. Під ураження потрапили 20 районів зосередження озброєння та військової техніки, а також позиція засобів протиповітряної оборони противника. Наші сили ППО збили 3 БпЛА “Shahed-136”.
Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони за добу уразили пункт управління ворога, 4 райони зосередження живої сили, озброєння і військової техніки, склад боєприпасів, станцію радіоелектронної розвідки, мінно-вибухові загородження та інші важливі військові об’єкти противника.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 04.11 орієнтовно склали:
- особового складу ‒ близько 74840 (+840) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 2750 (+16) од,
- бойових броньованих машин ‒ 5580 (+28) од,
- артилерійських систем – 1772 (+17) од,
- РСЗВ – 391 (+1) од,
- засоби ППО ‒ 201 (+3) од,
- літаків – 277 (+0) од,
- гелікоптерів – 258 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1450 (+8),
- крилаті ракети ‒ 397 (+0),
- кораблі /катери ‒ 16 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 4174 (+12) од,
- спеціальна техніка ‒ 155 (+1).
Найбільших втрат ворог зазнав на Лиманському та Авдіївському напрямках.
- Британська розвідка зазначає, що втрати російської армії у бронетехніці в Україні в середині жовтня сягали до понад 40 одиниць на день. Це приблизно еквівалентно боєздатності батальйону.
Російські солдати в Україні розчаровані тим, що вимушені служити в старих бойових машинах піхоти, які вони називають «алюмінієвими банками».
Джерелом поповнення техніки в останні тижні для росії є білоруські запаси.
«Бронетанкові частини й артилерія займають центральне місце у способі ведення війни росії; війська в Україні нині мають проблеми через труднощі з пошуком як артилерійських боєприпасів, так і достатньої справної бронетехніки на заміну».
- Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний зазначив, що за час повномасштабного російського вторгнення в Україну армія рф уже втратила вдвічі більше літаків, ніж СРСР за 10 років війни в Афганістані.
«278 літаків рф в Україні проти 118 радянських літаків в Афганістані. Ця війна є такою ж ганьбою для росії і стане причиною її руйнації».
- Втрати високопоставлених військових російської армії в Україні станом на 1 листопада склали 1402 особи.
Такі дані оприлюднило Управління стратегічних комунікацій головнокомандувача ЗСУ із посиланням на дослідників ОSINT.
Зокрема, зафіксовано ліквідацію:
- 2 генерал-лейтенантів;
- 8 генерал-майорів;
- 44 полковників;
- 98 підполковників;
- 193 майорів;
- 279 капітанів;
- 471 старший лейтенант;
- 235 лейтенантів;
- 72 військових іншого рангу.
Такі трати свідчать, що кожного дня гинуло приблизно 5,7 офіцерів. Причому старші офіцери із загальної кількості становлять 26%.
- За інформацією Генштабу ЗСУ, незважаючи на оголошене завершення мобілізації, військове керівництво рф продовжує набір так званих «добровольців» для у часті у війні на території України. Військкомати отримали вказівки щодо подальшого формування так званих добровольчих підрозділів. Цими «добровольцями» можуть стати чоловіки з погашеною судимістю, без обмеження віку та за будь-якого стану здоров’я, окрім осіб, що мають офіційний статус інваліда. При цьому укладання контракту з такими особами не передбачається.
Основною проблемою вже діючих окупаційних підрозділів, крім приватних військових кампаній, залишається низька навченість особового складу та швидкий вихід із ладу бойової техніки, що знята зі зберігання і не пройшла відповідного обслуговування.
- Україна провела черговий обмін полонених. Додому повернули 107 військових, серед них 6 офіцерів та 101 особа рядового і сержантського складу.
Серед звільнених — 74 захисники «Азовсталі», зокрема й тяжкопоранені. Деякі бійці зазнали поранень ще в березні. В окремих воїнів ампутовані кінцівки, є люди з опіками, інфікованими ранами. Також є поранений унаслідок вибуху в Оленівській колонії.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Володимир Зеленський наголошує, що його позиція залишається незмінною, й Україна не братиме участі у саміті Великої двадцятки на Балі, якщо там буде путін.
«Не слідкую за участю інших в саміті “Двадцятки”. Позиція моя особиста і позиція України була в тому, що якщо лідер рф буде брати участь, то Україна не буде брати. Подивимось, як буде в майбутньому».
- Президент України провів засідання Ставки верховного головнокомандувача. Головна увага приділялася важкій ситуації на Донеччині.
На цій ділянці фронту зараз особливо важко – десятки російських атак щодня. Але українські війська стоять міцно і «не здають жодного сантиметра».
Президент також повідомив, що всюди Сили оборони зміцнюють свої позиції. Усі працюють на ключову мету – повне звільнення всієї української землі.
- Держава продовжує підтримку громадян, які виїжджають із Донецької та інших областей у межах обов’язкової евакуації.
Чергові понад 5,5 мільйона гривень виплачено через відділення «Укрпошти» у Хмельницькій, Львівській, Тернопільській та Дніпропетровській областях. Також гроші видають мобільні відділення «Укрпошти» безпосередньо на станціях прибуття евакуаційного потяга.
Загалом українцям, які евакуюються за програмою стартової грошової підтримки, вже виплачено 71 млн грн. Допомогу від держави отримали близько 30 тис. громадян.
- Президентка Греції та міністр оборони в рамках свого візиту до України відвідали звільнені після окупації Бородянку, Бучу та Ірпінь.
Посадовці поспілкувалися з мерами та місцевими мешканцями.
Пізніше грецькі гості зустрілися з Володимиром Зеленським, який подякував Греції за надання першої партії БМП-1 та висловив сподівання на подальшу допомогу грецьких партнерів у боротьбі з російською агресією.
- Українські ІТ-спеціалісти отримали доступ до внутрішніх мереж Центрального банку РФ та аналізують їхній вміст.
За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, наші кібервійська здобули багато цікавої інформації про персонал, спеціалізовані автоматизовані банківські системи, їх вихідні файли, принципи їх взаємодії, системи криптографічного захисту інформації та інші матеріали, що циркулюють в мережах цб рф.
- Після поновлення роботи «зернового коридору» ще 7 суховантажних суден з агропродукцією залишили українські порти.
Таким чином, загальна кількість суден, що вийшли з українських портів, від початку дії зернової ініціативи досягла 430. Усього вивезено 10 млн тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи.
- У МЗС України наголосили, що наша держава не брала жодних нових зобов’язань щодо виконання «зернової угоди». Путін вчергове збрехав, щоб хоч якось пояснити росіянам поразку в питанні шантажу спробою виходу з угоди.
При цьому в МЗС додали, що Україна не використовувала й не планувала використовувати зерновий коридор у військових цілях. Українська сторона чітко дотримується положень «зернової угоди».
- Інспектори МАГАТЕ після фейкових заяв рф про «брудні бомби» на прохання України завершили перевірки на трьох об’єктах в Україні – ознак незадекларованої ядерної діяльності та матеріалів не виявили.
«Наша технічна та наукова оцінка результатів, які ми маємо на сьогодні, не виявила жодних ознак незадекларованої ядерної діяльності та матеріалів на цих трьох об’єктах. Крім того, ми повідомимо про результати відбору проб навколишнього середовища якнайшвидше», – сказав гендиректор агентства Рафаель Гроссі.
- За минулу добу підрозділи Сил оборони відбили атаки російських окупантів в районах населених пунктів Верхньокамʼянське, Спірне, Мар’їнка, Новомихайлівка, Водяне та Павлівка Донецької області.
- На тимчасово захоплених територіях окупанти продовжують порушувати норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни. В населеному пункті Піски Старобільського району Луганської області представники так званої військової комендатури провели фільтраційні заходи проти місцевого населення. Близько 30 громадян викрадено та вивезено у невідомому напрямку. Аналогічні заходи проводяться в населених пунктах вздовж автошляху Олешки – Нова Каховка Херсонської області.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Аналітики американського Інституту дослідження війни (ISW) вважають, що заклики путіна до створення конкурентоспроможної російської військової промисловості відірвані від реалій щодо російського ланцюжка поставок і проблем оборонно-промислової бази.
Слова путіна контрастують із нещодавніми повідомленнями про те, що росія закупила системи озброєнь у Ірану та Північної Кореї для підтримки війни в Україні.
Такі постачання лише збільшать залежність росії від систем озброєнь іноземного виробництва.
«Залежність росії від ізольованих та жорстко санкціонованих держав щодо критичних систем озброєнь не відповідає вимозі путіна, щоб російська військова промисловість стала висококонкурентною та задовольняла потреби російських збройних сил у будь-який короткий період часу».
- Російська економіка втратила 600 тисяч робочих рук лише на початку масової мобілізації, яка обернулася панічною втечею чоловіків за кордон і ледве не призвела до закриття кордонів.
Чисельність робочої сили у віці старше 15 років за підсумками вересня скоротилася з 75,5 до 74,9 млн осіб, звітувало Мінекономрозвитку.
Аналітики кажуть, що втрата робочої сили та більш ніж півмільйона зайнятих — це не статистичний ефект, який міг би бути пов’язаний із сезонністю, а реальні наслідки мобілізації та еміграції на ринку праці.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Рада безпеки ООН більшістю голосів відхилила спробу росії створити комісію для розслідування її необґрунтованих заяв про те, що нібито Україна та США здійснюють «військово-біологічну» діяльність у порушення конвенції про заборону використання біологічної зброї.
Посол США Лінда Томас-Грінфілд заявила, що пропонована резолюція «заснована на дезінформації, нечесності, недобросовісності та повній відсутності поваги до цього органу».
Албанія, яка утрималася під час голосування за резолюцію, заявила, що шкодує про постійне використання росією Ради безпеки ООН для дезінформації.
«Ми шкодуємо про постійне неправильне використання росією UNSC для дезінформації. Натомість росія повинна зупинити війну та поважати суверенітет та територіальну цілісність України».
Під час голосування за резолюцію росія отримала підтримку лише від Китаю, при цьому США, Великобританія та Франція проголосували «проти», а 10 інших країн Ради утрималися.
- Підприємства оборонної промисловості Канади нарощують зусилля для допомоги Україні.
Уряд уже уклав контракти із постачальниками, які виготовлять 500 тис. комплектів військового зимового одягу, що згодом буде передане українським захисникам.
Також Канада обіцяє надсилати нашій державі найкраще обладнання, якого потребує Україна.
«Україна переможе в цій війні, а тим часом Канада продовжить надавати підтримку у ближній, середній та далекій перспективі, скільки б часу не знадобилося. Уряд Канади налаштований на це», – запевнила міністерка оборони Канади Аніта Ананд.
- Парламент Болгарії проголосував за дозвіл на поставки зброї Україні.
Це рішення дає уряду Болгарії місячний термін для підготовки проекту рішення щодо військової та військово-технічної допомоги, яку Болгарія має надати Україні.
Від уряду також вимагається якомога швидше організувати підписання угод про надання необхідної військової техніки з урахуванням «можливостей Болгарії».
Парламент також вимагає від уряду запропонувати пакет заходів для участі Болгарії у відбудові України й вимагає від Болгарії підтримати позов України проти росії в Європейському суді з прав людини.
- Уряд Швейцарії виділяє Україні додаткових 100 мільйонів швейцарських франків (майже $100 мільйонів) на проекти з підтримки термінового відновлення енергетичної інфраструктури в рамках плану дій щодо надання допомоги нашій країні в зимовий період.
- Прем’єр-міністр Камбоджі Гуг Сен пообіцяв направити в Україну саперів для допомоги в навчанні військових ЗСУ.
Камбоджа вважалася однією з найбільш замінованих країн світу, де війна тривала упродовж майже трьох десятиліть. Відтоді в країні було знешкоджено велику кількість мін та інших боєприпасів. Камбоджійські сапери стали одними з найдосвідченіших фахівців з розміновування у світі.
- Корпорація Microsoft розширює підтримку України до кінця 2023 року та надасть технологічну допомогу на 100 мільйонів доларів.
Завдяки цій допомозі державні установи, критична інфраструктура та інші сектори в Україні продовжать безоплатно використовувати цифрову інфраструктуру та працювати в хмарі Microsoft.
Також компанія допоможе з кураторством та реалізацією цифрових секторів України, таких як кібер, судочинство, митниця, медицина та освіта.
- Комітет у закордонних справах Палати депутатів парламенту Чехії ухвалив резолюцію про визнання російського режиму терористичним.
«Комітет у закордонних справах визначає нинішній російський режим як терористичний відповідно до резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи».
Депутати засудили агресію росії в Україні та, зокрема, напади на мирне населення, цивільні об’єкти та ключові об’єкти інфраструктури.