Нині по всій Україні збирають донорську кров для лікування поранених військовослужбовців та цивільних громадян. І хоч можливостей здати її безпереседньо у Переяславі бракує, в Києві є декілька пунктів прийому крові, де можна стати донором у вихідний день.
Приміром наступної суботи, 21 січня 2023 року, Солом’янська РДА, закликає з 09:00 до 12:00 прийти у відділення трансфузіології Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О. Шалімова, що на вулиці Героїв Севастополя, 30. Додамо, що центри крові також є в Охматдиті, клініці Амосова, інституті Шалімова є відділення у Феофанії. Усі центри мають сайти і у всіх є посилання на інформацію «Як стати донором».
Потреба у крові є завжди. Стати донором у столиці можна і в будні дні. З усіх питань телефонуйте за номером +38 (095) 867-09-86.
Зазначимо, що в Україні в інформаційній електронній системі Helsi.me є онлайн-запис для охочих здати свою кров. У рамках цієї ініціативи створюється так званий перелік резерву донорів крові.
Після подання онлайн-заявки на helsi.me, як тільки у вашому регіоні будуть потрібні донори, вам надійде пуш-повідомлення з контактами центрів крові, з якими можна скоординувати візит.
Які умови для донорів? Донором може бути людина, віком від 18 років і вагою понад 50 кілограмів. При первинному зверненні донорам обов’язково визначають рівень гемоглобіну в крові. Для жінок це понад 125 грамів на літр, а для чоловіків 135 грамів на літр.
Крім того, є низка інфекційних захворювань, маючи які люди не можуть буди донорами – це вірусні гепатити В і С, а також сифіліс та СНІД. На ці інфекції всю донорську кров також перевіряють. Поза тим, є обмеження на донорство для людей із серцево-судинними захворюваннями, захворюваннями центральної нервової системи, схильністю до кровотеч.
Напередодні й в день самої донації заборонено вживати смажену та масну їжу, більше пити компотів та чаїв, не пити газованої води. У день здачі крові має бути легкий сніданок, без кави, молока та бананів. Табу на алкоголь діє за два дні до здачі крові.
Великою помилкою (і, на жаль, досить поширеною) є здача крові натщесерце. Після «голодних» донацій, бувають випадки, коли працівникам доводиться замість того, щоб брати кров у наступних донорів, приводити до тями тих, кому стало зле. Сніданок має бути! До речі, перед донацією людям зазвичай пропонують чай та галетне печиво.
Ще перед донацією і після неї не рекомендують курити. Це впливає на здоров’я донора – адже звужує судини і може бути небажана редакція для людини.
Люди мають мати з собою паспорт й ідентифікаційний код. Дуже допомагає «Дія» – це для того щоб донорам було зручно.
Як часто можна бути донором? Плазму можна здавати раз у 14 днів. Максимально допустима доза 850 мілілітрів. Процедура така, що при цьому втрата рідини в організмі 150-200 мілілітрів. Під час процедури беруть цільну кров, розділяють її на спеціальному апараті – відбирається власне плазма, а еритроцити і тромбоцити, до яких додають антикоагулянти й фізіологічний розчин повертають у організм.
Які бонуси? Відповідно до закону «Про якість та безпеку донорської крові» усі особи, які безоплатно здали 40 і більше доз у різній комбінації, набувають статус почесних донорів. У столиці людині вручають посвідчення і нагрудний знак. Крім того, при виходу на пенсію їй нараховують надбавку в розмірі 10% прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.
Пам’ятайте, що одна донація крові рятує три життя. Тим більше у час війни, коли у рази зросла потреба у крові для наших захисників.